LALULA - komorná vokálna tvorba Ilju Zeljenku v podaní Evy Šuškovej a Quasars Ensemble

Vydavateľstvo Real Music House prichádza na sklonku roka s mimoriadne očakávanou novinkou, CD nahrávkou LALULA – komorná vokálna tvorba Ilju Zeljenku". Ide o významnú časť skladateľovho kompozičného odkazu v špičkovej interpretácii v rámci jedného zvukového nosiča. Podobný počin v rámci slovenského vokálneho umenia nebol zatiaľ realizovaný. Interpretáciu na najvyššej úrovni zaručujú: sopranistka Eva Šušková, inštrumentalisti zo súboru Quasars Ensemble pod vedením Ivana Buffu a hosťujúci basista Gustáv Beláček. Pocta výraznej skladateľskej osobnosti druhej polovice dvadsiateho storočia bude nepochybne veľkou hudobnou udalosťou.

cd_lalula

                  „Ilju som osobne nestihla spoznať. Neviem, či je to pre interpretáciu jeho hudby ujmou, alebo pridanou hodnotou. V každom prípade – vychutnávam víno z tých istých svahov (teda takmer tých istých, toto by mi Pezinčania neodpustili). A cítim, ako sa v jeho hudbe interpretačne nachádzam a jej naštudovanie i predvádzanie mi robia úprimnú radosť. Hoci sa už niekoľko rokov systematicky venujem nahrávaniu slovenskej vokálnej tvorby, doteraz išlo skôr o skladby pripravované pre konkrétny projekt. Tušila som, že odhodlať sa k nahratiu albumu s dielami pre hlas a komorný ansámbel znamená odovzdať veľké množstvo energie nielen do naštudovania a interpretácie. Samotnému nahrávaniu predchádza obrovská produkčná agenda, ktorá sa skombinovala s mojimi čerstvými materskými radovánkami, tak som zo žartu zvykla hovoriť, že som vlastne porodila dvojičky – dcérku Aničku a CD LALULA,“ povedala k novému albumu Eva Šušková. 

                  Sólistka vyzdvihla aj spoluprácu s Quasars Ensemble. „Sú to naozaj profesionáli s citom pre dôsledné naštudovanie diel, ľudský a priateľský rozmer nevynímajúc. V každej nahratej skladbe je iné inštrumentálne obsadenie, na CD účinkuje množstvo interpretov, ktorých zanietenie pohltilo i mňa samotnú,“ dodala.

Očakávaná novinka oceňovanej sopranistky vznikala v priebehu niekoľkých mesiacov. Na domáce pomery ide o mimoriadne náročnú produkciu. Nahrávanie, mix, zvukovú postprodukciu a vydanie samotného nosiča zverila Eva Šušková rešpektovanému bratislavskému vydavateľstvu Real Music House, s ktorým pravidelne spolupracuje už od roku 2014. „Eva patrí k absolútnej špičke domácej vážnej hudby. Veríme, že nahrávka LALULA osloví jej verných obdivovateľov ale aj nových poslucháčov. Je to album s veľkým potenciálom,“ opisuje novinku vydavateľstva jeho spoluzakladateľ, Robert Pospiš.

                  Na CD nosiči nájdu poslucháči nasledujúce diela Ilju Zeljenku: Galgenlieder (1975) – na slová Christiana Morgensterna, pre soprán, flautu, klarinet, sláčikové kvarteto a klavír, Uspávanky (1976) – pre hlas, harfu, čembalo, klavír a cimbal Mutácie(1979) pre soprán, bas, bicie nástroje, flautu, hoboj, klarinet, fagot a husle, Aztécke piesne(1986) pre soprán, klavír a bicie nástroje a Sourire (1995) pre soprán, klarinet a bicie nástroje .

Vydanie albumu LALULA – komorná vokálna tvorba Ilju Zeljenku podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Ambiciózny hudobný projekt podporili aj Hudobný fond, SOZA, BSK, Hudobné centrum, Mesto Modra a Národná banka Slovenska. CD vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

 

 

Bližšie informácie o CD LALULA – komorná vokálna tvorba Ilju Zeljenku