LÍŠKA * Debutový album skupiny Plyš

 

31. marca 2017 pokrstila na ostravskom Open Micu svoj debutový album frýdecko-místecká kapela Plyš slovenskej basgitaristky a autorky Katky Žilovej. Krstným otcom albumu bol skvelý ostravský pesničkár a duša miestnej scény David Bartoš.

 

Plyš je čisto autorským projektom, trio v zložení akordeón, klávesy – Katka Kuchárová , basgitara – Katka Žilová a bicie – Tomáš Kothera. Zvuk kapely stojí na živom, vzdušnom základe troch nástrojov a decentnom, intímnom speváckom prejave autorky. Silnou zbraňou kapely sú texty, zamierené na vnímavého poslucháča, ktorý sa nezľakne tajných komnát ženskej duše.

 

Album vznikal v pozvoľnom tempe v priebehu roku 2016. Kapela spoločne dala piesňam základné obrysy, bicie a basa sa nahrávali v ostravskom štúdiu Mroš, kde prebehol i finálny mix a master. Ostatné nástroje – akordeón, klávesy, gitary, perkusie a spevy boli nahrané v Katkinom domácom štúdiu Nad rybníkem. Tento domáci komfort zdanlivo nekonečných dní a hlavne nocí, a tiež túžba po určitej pridanej hodnote popustili uzdu fantázii a vyplnili voľné miesta paletou zvukov - od syntetizátora, cez vocoder, až po rôzne ruchy. V porovnaní s minimalistickým pódiovým zvukom tria je teda album zaranžovaný o niečo bohatšie a plne využíva možnosť ukázať hudbu kapely v farebnejšom svetle. 

 

Kapela sa chce momentálne sústrediť hlavne na nový materiál a živé hranie. Koncertným vrcholom blížiaceho sa leta pre ňu bude účasť na festivaloch Hradecký Slunovrat v Hradci nad Moravicí a Banát v Rumunsku, nakoľko sú oba delikátnou prehliadkou českej alternatívnej a nezávislej scény.

 Plyš:

web – www.plysplys.sk

fb - www.facebook.com/plysplys

 

Album Líška:

spotify - https://open.spotify.com/album/0ZeyRggJRkQVHwcr5W7llX

itunes - https://itunes.apple.com/sk/album/l%C3%AD%C5%A1ka/id1223231480?l=sk

bandcamp - https://plys.bandcamp.com