ĽUDOVÉ MLADISTVÁ * Tvorivá dielňa s ľudovým námetom

lm

 

Premnoho je zmodernizovaných podôb folklóru. Spájať ľudové piesne s vlastným cítením hudobného sveta tak, aby to nepôsobilo dnes opočúvane, nie je jednoduché. Ľudové mladistvá sú veľmi sviežim zoskupením,  ktoré si z folklóru do fúzií s jazzom nepožičiava len vo vlastný prospech.

Ľudové mladistvá (ĽM) rozvírili nielen džezové vody. Nápad postaviť projekt na folklórnych témach nie je ničím neobvyklým. Hudobné ľudové dedičstvo zažíva ďalší zo svojich boom masového záujmu. Sme prepočúvaní poprockových a bigbítových podôb folklóru a preto džezový dotyk ľudových tém príde ako pohladenie pre dušu. 

ĽM vznikli v roku 2016, ale hneď a bezpodmienečne zaujali v súťaži talentov Bratislavských jazzových dní, v Nových tvárach slovenského jazzu a zaslúžili si aj cenu za objav roka v Radio_Head Awards (2016).  Prvý koncert odohrali 3. júna 2016 naprvom ročníku FOLK EXPO Slovakia. Zoskupeniu okolo Martina Majla Štefánika nie sú cudzie hranice a príklon k slovenskej ľudovej hudbe, čo potvrdili aj účasťou v šou Zem spieva (2017). Trojminútový priestor v televízii zaujal, no ĽM sa dostalo aj ostrej kritiky zo strany folkloristov. Zo zúčastnených nefolklórnych kapiel však ĽM najviac rozvinuli svoj potenciál. Rozohrali tak partie na rôznych kútoch od jazzu, alternatívu až po poctivý folklór. Dôkazom je debutový album, ktorý okrem fúzii ponúka krásne odspievané folklórne party. V začiatkoch sa pohrávali s témami „komerčného“ folklóru (A ja taká čárna, Ej padá, padá rosička), no spev znásobil v zoskupení rozmer ľudového a do repertoáru pribudli archaické a až neznáme nápevy. 

Za projektom je Martin Majlo Štefánik, vyštudovaný klavirista a aranžér, spoluhráč v mnohých zoskupeniach (Drobná, Buckingham, Spirit). Prišiel do SĽUKu s odvážnou a sebavedomou myšlienkou. Nabalili ho množstvom materiálu, dostal k dispozícii štyričky a o mesiac sa konal prvý koncert. Základom je, podľa jeho slov, folklórna téma, niekoľko taktov a ostatné je tvorivá dielňa. ĽM však nie sú vykalkulovaným projektom. Autentickosť a úprimnosť folklóru je veľmi krehký a citlivý materiál a Majlo k nemu pristupuje s úctou a hudobníckou profesionalitou. Potvrdil to aj v rozhovore pre Go Time po Pohode 2017: „Nápad spojiť folklór s jazzom prišiel úplne spontánne a darí sa tomu asi aj preto, lebo je to od srdca, nie je to prvoplánové alebo vykalkulované. Najväčší problém je, keď si niekto založí kapelu iba preto, že s ňou chce niečo dosiahnuť.”

stefanik_madola
Štefánik & Madola

Za mohutným basovým zvukom stojí Jozef Madola, profesionálny hráč na basgitaru a kontrabas. Spoznali sa s Majlom v kapele A.M.O, pokračovali v hiphopovom projekte General Foxx spolu s Adriánom Líškom, ktorý nahral na debut perkusie a album produkoval. Štefánik, Madola a Líška vystupujú aj ako sprievodná kapela s H16, Majkom Spiritom, Boy Wonderom a ďalšími. Hiphop, jazz, pop, klasika, ale aj tvrdšia hudba majú od ľudovej nôty veľmi ďaleko, no folklórne témy driemu v každom z nás, kto mal nejakú babičku s ľudovkou na perách. Práve to hudobne zakorenené vie pritiahnuť a ĽM v koncertovaní pokračujú nielen na pódiách džezových, ale aj na pódiách folklórnych festivalov (Hornonitrianske folklórne slávnosti). Jadro trojice dopĺňa Jakub Kačic za bicími. S Kačicom sa Majlo spoznal vo svojej prvej kapele Impress. Jakub je tiež spoluhráčom v rôznych zoskupeniach blízkych k jazzu a soulu (Mikulová band, Hanka Gregušová). Popri strednej škole a konzervatóriu absolvoval Berklee Jazz Clinics v Taliansku a Performance 5 Week Program na Berklee College of Music v Bostone.  

ĽM by neboli až tak ľudové, keby nebolo speváčok. Spevácke kvarteto tvoria Diana Minarovičová, Terézia Jarošová, Nina Kollárová a Mária Nagyová. Ako samy tvrdia, Terézia, Nina a Mária sú folklór a Diana je jazz. Minarovičová sa živí ako herečka, speváčka a autorka hudby Trenčianskeho divadla. 

ĽM je vždy plné pódium, pretože základ hudobnej trojice a ženského speváckeho kvarteta ĽM dotvárajú alternujúci hráči (husle – Bielik, Kružliak, cimbal – Gašpar, Škodová, Leto). Za pozornosť stojí aj ich YT kanál, kde sa nachádza mnoho z ichtvorivých dielní. Skladby, ktoré boli oklipované pred vznikom albumu, sú na nahrávke zaznamenané nanovo v pozmenených aranžmánoch. ĽM sú ďalším špecifickým zoskupením omladiny slovenského džezu, ktorý výraznejšie zaujal širšie publikum. Spolu s Talent Transport či nvmeri tvoria zaujímavú hudobnú generáciu, spájajúcu radosť z hudby, z muzicírovania, kamarátstvo a profesionálny prístup. Folklórne u ĽM je viac ako čerešničkou na torte.

 

JURAJ GONŠOR
Foto Kristína Denková

 

Článok patrí k časopisu: