Mesiac records: Chceme najmä počúvať, čo chcú sami hudobníci, tvrdia zakladatelia novej značky

mesiac_records
 

V Banskej Bystrici vznikla nová platforma pre nekomerčnú hudobnú scénu. Stoja za ňou muzikanti Peter Fabok a Robert Vigaš.

 

Ako vznikol nápad založiť hudobné vydavateľstvo?


PF: Počas práce na mojom druhom albume Neľudovky, ktorý sme nahrávali vo Vigovom štúdiu sme mali dve možnosti, čo ďalej s hotovým materiálom - osloviť štandardné vydavateľstvá alebo vydať titul vo vlastnej réžii. Z aktívnych značiek na trhu zareagovali tri - nahrávka sa im páčila, ale mali na rok dopredu plné edičné plány… Tak sme sa rozhodli ísť vlastnou cestou.


RV: Už niekoľko rokov prevádzkujem malé hudobné štúdio s názvom ZVUKOLAM production. Medzi jeho stenami vzniklo množstvo kvalitnej hudby, ktorá si zaslúži, aby ju svet počul. Interpreti, najmä tí, ktorí žánrovo nezapadajú do komerčného mainstreamu, majú dnes veľkú výzvu ako dostať svoju, často veľmi kvalitnú hudbu, k poslucháčom. Naše vydavateľstvo nemá ambíciu urobiť revolúciu vo svete pop music, chceme vyplniť prázdny priestor a vytvoriť platformu, ktorá bude pomocnou rukou tým autorom a interpretom, ktorí ju budú na svojej ceste potrebovať.
 

Čo pre umelca znamená vydať nahrávku na značke Mesiac Records? 

RV: Máme k dispozícii štúdio, rokmi získané skúsenosti, aj neutíchajúcu chuť experimentovať, no najmä počúvať, čo chce samotný interpret. Pokiaľ nás osloví talentovaný umelec alebo skupina, vždy sa začíname rozprávať o nahrávaní, mixáži, masteringu a o produkcii. Nie každý prinesie nahrávku, ktorá spĺňa technické kritériá pre vydanie. To, ako je vo finále zaznamenaná tvorba umelca a ako sa dostane k poslucháčom, by malo vždy korešpondovať s autorovým zámerom.

PF: Akonáhle máme v rukách finálny - nahratý a zmastrovaný - album, pomáhame autorom pri registrácii diel u distribučných spoločností, ktoré sú dnes kľúčom k tomu, aby mohla byť nahrávka šírená digitálnymi kanálmi. Našim cieľom je pravidelne zaraďovať “našich” interpretov na kompilácie, propagovať ich hudbu, ale predovšetkým spájať  a podporovať komunity talentovaných ľudí a ich fanúšikov, ktoré sú v dnešnom „digitálnom vesmíre“ často osamotené a akoby stratené.

Ako vyzerajú najbližšie plány a s kým všetkým spolupracujete?


RV: V auguste vychádza album Petra Faboka Neľudovky. V septembri pripravujeme koncepčný dvojalbum unikátneho zoskupenia Indiánka. Do konca roka budú nasledovať ešte minimálne tri tituly – nový album mojej domovskej kapely Regale, debut talentovaného levického „nadčasového“ tria 300 Hrmených a jedno prekvapenie. 


PF: Všetko ostatné je otvorené - a to je zároveň pozvánka k spolupráci všetkým muzikantom, ktorí hľadajú možnosť ako vydať, alebo komplexne realizovať nahrávku či mastering svojich diel. To aktuálne a podstatné sa kedykoľvek dozviete na stránke vydavateľstva www.mesiacrecords.sk alebo na facebooku Mesiac records.

 

Pilotný singel z albumu Petra Faboka Neľudovky - pieseň “Povedz mi”