Mozaika hudby sveta: cyklus world music koncertov predstaví špičkovú formáciu Bashavel

bashavel
 

Debutový album Hoorhay predstaví bratislavskému publiku kapela Bashavel, čerstvý držiteľ ocenenia Radio_Head Awards. Unikátna zostava muzikantov hrajúcich zmes jazzu a world music vystúpi v priestoroch bratislavskej Malej scény STU už 6. apríla. Stane sa tak v rámci celoročného cyklu koncertov pod názvom Mozaika hudby sveta.

Bashavel vznikol ako projekt ostrieľaných slovenských hudobníkov, ktorí sa na domácej scéne stretávajú dlhodobo, v rôznych jazzových i multižánrových projektoch. Na jar v roku 2006 ich spolupráca vyústila do spoločného projektu, ktorý začal žať koncertné úspechy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Koncom roka 2017 vydala na podnet Hudobného fondu debutový album, ktorý si okamžite vyslúžil cenu kritikov za „Najlepší jazzový album“ ocenení Radio_Head Awards.
Kapela absolvovala vystúpenia vo francúzskom Théâtre Axel Toursky v Marseille, v poľskom Rádiu Katowice, festivale CinEast v Luxembursku, objavila sa však aj v Čechách na festivaloch Jazzfest Brno či Folkových prázdninách Náměšť nad Oslavou a ďalších.
 

Hoorhay je zmesou ôsmich autorských kompozícií a aranžmánov ľudových piesní pod taktovkou muzikantov Marcel Comendant (cimbal), Stanislav Palúch (husle), Klaudius Kováč (klavír, klávesy), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicie).
 „Album je určite zaujímavejší pre milovníkov gypsy jazzu, než moderného jazzu, ale kvalita muzikantského remesla udrží vašu pozornosť,“ uviedol o multižánrovosti albumu známy britský publicista Peter Slavid, pričom redaktor portálu Jazz.sk Dávid Oláh dodáva: „Ide o hudobníkov, ktorí sú zárukou veľmi vysokej umeleckej úrovne. Bolo mi teda jasné, že hudba bude excelentná.“

 

Po poľsko-ukrajinskej formácii Dagadana uvedie cyklus koncertov, so zameraním na svetovú i domácu špičku v žánri world music, slovenskú vývoznú kapelu Bashavel. Tá predstaví svoj kritikmi oceňovaný debut Hoorhay, ktorý len niekoľko týždňov po vydaní získal populárne ocenenie Radio_Heads Awards za najlepší jazzový album. Okrem výrazných jazzových vplyvov je hudba Bashavelu okorenená žánrami folku či world music. Mozaika hudby sveta je cyklus koncertov, predstavujúci špičkové hudobné projekty z oblasti tradičnej hudby sveta, world music, ethno jazzu a ich rôznych fúzií. Séria koncertov spadá pod platformu WOMUSK (World Music From Slovakia), ktorá od roku 2015 spája predstaviteľov slovenskej hudobnej scény world music, ľudovej hudby aj jazzu so zámerom efektívnejšej komunikácie medzi hudobníkmi, vydavateľstvami a inštitúciami. „Platforma WOMUSK chce aj touto formou domácemu publiku predstaviť najnovšie unikátne  projekty zo Slovenska aj zahraničia,“ približuje aktivity platformy jej zakladateľka a hudobná promotérka Jarmila Vlčková.

Vstupenku na druhý zo série koncertov Mozaika hudby sveta si je možné zakúpiť na adrese Predpredaj.sk.

Koncert z verejných prostriedkov podporil Fond na podporu umenia. Partnerom podujatia je Malá scéna STU a Hudobný Fond.

 
Web

FB udalosť
FB World Music from Slovakia
Link na album