No tak vymeňme si rolu, spieva 12 ročný Jonáš Ďurana v duete so svojím otcom Richardom

 

V týchto dňoch vychádza duet Richarda Ďuranu s jeho 12 ročným synom Jonášom. Venujú sa v ňom citlivej téme, ktorej sa nevyhne žiadny vzťah medzi rodičom s dieťaťom – nepochopeniu a zľahčovaniu. Pesnička sa volá 10 rokov spolu a môžete si ju vypočuť na všetkých hudobných službách.

„Môj syn Jonáš spieva ako anjel“, hovorí Richard Ďurana, ktorý okrem sólovej tvorby skladá hudbu a píše texty pre kapelu Space Recorder. „Covidová pandémia však na 2 roky zarezala jeho sólové aj zborové spevácke vystúpenia, a mne sa za jeho spevom začalo cnieť. Navyše sa dostáva do veku, kedy na neho v plnej sile zaútočí mutovanie, preto som sa rozhodol slovami spisovateľa Viliama Klimáčka zakonzervovať čas v podobe nahratia nášho spoločného duetu,“ dodáva Richard.

„Pesnička je o nočných strachoch dieťaťa, pocitu nepochopenia a rodičovskej ľahostajnosti, ktorú si človek aj prizná, ale mnohokrát je lenivý s tým niečo robiť. Čoskoro to prejde, hovorí si nezriedka, pričom zabúda, akú úlohu v doposiaľ krátkom živote dieťaťa zohráva rýchly tok času,“ vysvetľuje otec.

Intímny charakter rozhovoru syna s otcom podčiarkuje hudba, o ktorej produkciu sa postaral zvukový majster a producent Erik Horák zo štúdia Lososound. „Aké bolo moje prekvapenie, keď mi Erik poslal prvú verziu mixu a všetky moje gitary a ďalšie nástroje boli preč!“, hovorí s úsmevom Richard. „Jemné zvuky v pesničke pochádzajú z naozaj netradičných zdrojov. Basu aj perkusie Erik nahral ústami, po klavírnych strunách vybrnkával jednotlivé tóny bubeníckou paličkou, hotový Geoff Emerick!“ objasňuje ďalej a celkový zvuk hodnotí slovami: „neuveriteľné, ako sa Erikovi podarilo do hudobného podkladu zachytiť jemnocit celej pesničky.“

https://richarddurana.bandcamp.com/track/10-rokov-spolu-feat-jonas-durana

 

RICHARD ĎURANA

 

 

10 ROKOV SPOLU

Snívaš a padáš
V príbehu je noc
Krídla nepostrádaš
No voláš o pomoc

Zívaš a sadáš
Skúšaš svoju moc
Môj problém nevybadáš
Ani do Vianoc

Padáš, padám / Váhaš, váham / Míňaš, míňam / Líhaš, líham / Skrývaš, skrývam / Kývaš, kývam

Desať rokov spolu
Dobýjame svet
Dekáda protipólu
Názorový stret

Hľadám pravdu holú
Udalostí sled
No tak vymeňme si rolu
A možno nájdeš stred!

Padáš, padám / Váhaš, váham / Míňaš, míňam / Líhaš, líham / Skrývaš, skrývam / Kývaš, kývam