Nové rádio sľubuje rozhovory aj netradičné žánre

vega

 

Partia nadšencov sa inšpirovala Rádiom Ragtime a RFE. Sloganom Vegy je Hlas slobodného sveta, znelky načítal aj Fedor Gál.

Slovenské mediálne prostredie obohatila od utorka 16. januára nová rozhlasová stanica Radio Vega, za ktorou stojí partia bývalých novinárov a hudobných nadšencov. Hoci zatiaľ vysiela len prostredníctvom internetu, jej tvorcovia sa netaja veľkými plánmi a už teraz sľubujú obsah bežný skôr pre plnoformátové rádio. „Na dennej báze poskytujeme rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ankety na aktuálne témy, publicistiku, spravodajstvo, hudobné, knižné aj koncertné tipy a viacero pravidelných rubrik, v ktorých si každý nájde to svoje,“ približuje Tomáš Tauber z tím Radia Vega.

nová stanica zatiaľ nemá problémy Hoci konkurovať terestriálnym rádiám, jej tvorcovia dúfajú, že sa im podarí zaplniť určitú dieru na trhu. „Čo sa týka hudobnej zložky, najväčšou inšpiráciou je pre nás už neexistujúce kultové Rádio Ragtime, ale tiež české Radio 1 či francúzska Nova. V spravodajskej časti by sme radi obnovili étos Slobodnej Európy (RFE), teda rádia, ktoré sa neboja ani pálčivých tém bez ohľadu na politické pomery," dodáva Tauber s tímom, že aj výsledok septembrových volieb podnietil ľudí z Radia Vega vrhnúť sa strmhlav do nového projektu s neistou budúcnosťou.

Aké je to rozbiehať rádio bez predchádzajúcej skúsenosti oblasti? „Obetovali sme tomu stovky hodín z nášho voľného času, a dúfam, že poslucháči to v éteri pocítia," nádejá sa neformálny šéf rádia, ktoré je zatiaľ tvorené čisto na dobrovoľnej báze a nemá za sebou žiadnych sponzorov ani mediálny dom. „Dokonca zámerne nechceme vysielať ani reklamy a tiež minimálne zo začiatku sa nebudeme vyhýbať ani o príspevky od poslucháčov či podporovateľov, čo je inak pri takýchto projektoch bežná prax. Najprv chceme ľudí, že to robíme dobre,“ dodáva.

Rádio Vega, ktoré sa dá od utorka "naladiť" na adrese www.radiovega.sk, sa netají svojou prozápadnou orientáciou a vo vysielaní chce silno reflektovať aj témy klimatickej zmeny či menšinových práv. „Étos akejsi podzemnej disidentskej vysielačky chceme okrem iného aj tím, že časť zneliek nám načítal líder Nežnej revolúcie Fedor Gál, a tiež naším podtitulom Hlas slobodného sveta," približuje Tauber. Program rádia je rozdelená na dva 12-hodinové bloky, pričom bežný denný prúd slova a hudby vystriedajú o šiesty večer špecializované hudobné relácie.

Postupne si príde tak na svojich priaznivcov jazzu, soulu, funku či folku, každý večer je na programe aj hodinka punkrocku a po nej nasledujú nové žánre ako dubstep, hyperpop či future bass. Posledná hodina každého dňa bude patriť drum'n'bassu, po polnoci bude vždy na Vege znieť elektronika a potom až do rána klasika a ambient.