Objatie tónov objalo cigánskym temperamentom, Diskopříběhom, aj hudbou z vesmíru

 

michal_david

 

Magická trinástka. Pre mnohých číslo nešťastné. Ale pre benefičné podujatie Objatie tónov v Leviciach tento rok priam čarovné. 28. januára 2023 sa uskutočnil 13. ročník benefičného koncertu pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím. K radosti všetkých ho pripravilo Občianske združenie Milan Štefánik v spoluprácis Občianskym združením Ostrov v Leviciach Beátou MiškovičovouPo troch rokoch sa podujatie vrátilo do Športovej haly. Hostí čakal bohatý program.

Priestory Športovej haly sú rozsiahle a treba ich pripraviť. Preto sa niet čo čudovať, že dobrovoľníci nabehli do práce ešte v piatok večer. A frčali až do polnoci. Natiahnuť koberce. Postaviť pódium. Zavesiť bannery. Pripraviť šatne. Miesto pre občerstvenie bude tu. Vyložíme sem ešte vody a croissanty. A odchod oddýchnuť si. V sobotu treba dokončiť prípravy doobeda. Od rána teda všetci znova kmitali. Dokončovali prípravy pódia. Chystali sa kreatívne dielne. Na čo sa mohli deti tešiť? Maľovanie na tvár, enkaustika, šperky z drôtikov, pedig tvorenie, maľovanie na drevo, servítková technika, či navliekanie korálikov. Pripravili sa farebné tričká. To už pred bránami stáli prví hostia. Tak poďte ďalej. 

Zvukovky dokončené. Posledný play list hrá ale už naplno. Z pódia do tanca všetkých volá Zumba Sonnyes. Sympatická inštruktorka svojou energiou vťahuje prítomných do sveta chytľavých latino rytmov. „Aj ja robievam charitatívne športové podujatia. Je mi to veľmi blízke, preto som už s týmito akciami nejako prepojená. Mám veľmi rada tieto bytosti.“ Priviedla si aj pomocníčky – dievčatá, ktoré sa pod jej vedením venujú Zumbe kids. Roztočili to parádne. Jedna noha. Druhá noha. Dva kroky vpravo. Dva dopredu. Hore ruky. Poskočme si. Otočka. Farebné tričká sa hmýria, vrtia i za podpory Joža Pročka, moderátora podujatia. Aj on si zobral dnes posilu. Svojho syna, moderátora Michala Pročka. Na chvíľu späť k Zumbe. Predsa si dáme i nejakú našu – Jedného dňa. A ten deň je práve dnes. „Nechala som tu celé svoje srdce. Ste perfektní. Fantastickí.“ Spoločné foto a veľa, veľa darčekov od „inak obdarených“. 

Moderátori sú na javisku, ale nie sú dlho sami. Pozývajú k sebe Beátu Miškovičovú, Lenku Udvardy-Liptákovú, primátora mesta Levice Jána Krtíka a organizátora podujatia Milana Štefánika. Každí z nich povedal pár slov na úvod. Pripadla im aj milá povinnosť. Odovzdať obraz od maliara Dana Benkiča s motívom dnešného koncertu. Ktorému zariadeniu poputuje? Za Občianske združenie Ostrov Levice ho prevezme riaditeľka Lenka Udvardy-Liptáková. 
 

objatie_tonov
 

Zaznievajú prvé ťahy sláčika na husličky. A do toho nežný hlas Silvie Šarközi. Nefalšovaný „cigánsky“ temperament prišli rozprúdiť Cigánski diabli. Slovenský orchester pôsobí na hudobnej scéne už 15 rokov. Repertoár tvorí klasická hudba obohatená o cigánsku, folklórnu hudbu, jazz, etno a flamenco. Publikum si získali po celom svete. A do Levíc prišli zahrať len pre nás. My sme sa sem veľmi tešili, preto že sme presne vedeli, čo nás tu čaká. Že tu bude nabitá energia. Že tu budú ľudia mladí, starší, ktorí prišli kvôli dobrej nálade a presne tak to aj bolo.“ Tak primáš hraj. Viola a kontrabas. Čardáš dvoch sŕdc. Nie len dvoch. V hale tancuje snáď aj 500. Cimbalové sólo, Oči čarne. Klarinet. A k violončelu si sadá Silvia. Krásne sóla pretkané hudobnými lahôdkami. Pýtala sa mamička, Široká cestička, Tiahnu vozy maľované. Aplauz a darčeky. Plná náruč pre všetkých členov orchestra. „Keď sme prišli a videli sme tie billboardy, tak som sa úplne až rozplynula. Dali si s tým toľko roboty. Takže veľmi som sa tešila, veľmi,“ neskrývala dojatie Silvia Šarközi.

Chvíľa na občerstvenie. Pripravený je ďalší hudobný hosť. Spoza rieky Moravy prišiel podujatie podporiť Michal David. Charizmatický spevák s nezameniteľným chripľavým hlasom spieva pre nás už 46 rokov. V Športovej hale bolo hneď pri prvej piesni počuť, že na Slovensku má kopec svojich fanúšikov. „Keď sa vžijem do pocitov hendikepovaného človeka, tak s ním cítim, lebo viem, že aj on má radosť z nových vecí alebo keď sa urobí niečo práve pre neho,“ reagoval Michal David. Pre „inak obdarených“ urobil svojim koncertom naozaj veľa. Na pódium si priniesol i svojho verného „parťáka“, farebné klávesy. A začíname náš DiskopříběhHej pane diskžokej, zahrajte nám tie naj... Dnes sme nemuseli Sbírat céčka. A keďže Michal Nesnáší loučení, jeho ponuka hitov sa ešte len začala. Poďme na veselšiu nôtu. Decibely lásky a Deti ráje. Prišlo i na funky – Nonstop. To by sme brali, mať tento koncert nonstop. Baladická nakoniec? Pár přátel stačí mít ... „inak obdarení“ si ich tu našli dnes nie len pár. Ešte! Ešte! Tak pridáme ešte jednu. Našu. Slovenskú. Načo pôjdem domov. Perfektnou slovenčinou ju Michal odspieval spolu so všetkými v hale. Dlhý potlesk. Darčekov veeeeľa. A odmena? Môžeme sa odfotiť. Čo odkázal pre deti pri podpisovaní kariet? „Aby boli v živote šťastní a aby boli obklopení ľuďmi, ktorí im budú pomáhať, ktorí ich budú mať radi.“

Už pri prvých účinkujúcich sa nad hlavami tancujúcich divákov objavili krásne farebné mávadlá a transparenty. A tie treba odmeniť. Myslím si, že za všetko hovorili mávadlá, ktoré boli úžasné.“ Takto okomentovala snahu všetkých Beáta Miškovičová. Najviac sa jej páčil práve víťazný transparent - transparent bez slov, ktorý ale hovoril za všetko. Krásne objatie tónov, noty s rukami. Porota zložená z Joža Pročka, Michala Pročka a Milana Štefánika veru nemá ľahkú úlohu. Vybrať tie naj je ťažké. Poďte na pódium. Ten. Ten. Aj ten. Veľké ceny rozdané. Hlavná cena i s víťazným pohárom odovzdaná. Ale ani ostatní neodídu naprázdno. Všetci, ktorí sa snažili a vytvorili hoc len malý transparent, si odnášajú darček. 
 

objatie_tonov

 

Pódium je už pripravené pre posledného hudobného hosťa. Kto je ním? S hudbou vesmírnou. Veľkolepý nástup so sprievodným slovom. My tu nie sme náhodou. Zaspievali hneď v prvej piesni. Trojica mladých ľudí, Daniel, Marek a Sára, ktorá prináša svojou tvorbou radosť. „Je tu krásna energia. Krásni ľudia s otvorenou dušou.“ Relatívne mladé zoskupenie, veď majú len 7 rokov, si získalo svojich nadšencov aj šľachetnou myšlienkou – ich piesne sú k stiahnutiu voľne dostupné na nete. Prišli Lebo ich to baví a nie Sú tu zo slušnosti. Veselé piesne plné mladej energie. „Na tomto podujatí sa cítime veľmi dobre.“ Šírime mladosť. I to je ich heslo. No a čo, že v hale boli staršie ročníky. Tancuj, tancuj. Malí i veľkí. Mladší i starší. Kým hudba hrá. Jedna zaľúbená musí byť – Lovesong. Mi Corasón alebo Netancuj už nikdy sám. Závan exotiky. Nakoniec ich prvý hit, ktorým odštartovali úspešnú kariéru. Je nám teplo. Veru že bolo. Na konci  januára v Športovej hale v Leviciach. „Najkrajšia akcia, kde ľudia poznajú našu tvorbu. Spievajú si s nami a ja to vidím špeciálne na tomto koncerte, že títo ľudia sú veselí. A to sa potom hrá veľmi dobre, samo.“ Dlhý potlesk. Darčeky. Spoločné foto. 

Jožo Pročko vyhlasuje autogramiádu. Kto chce podpisy, sem sa. „Postaviť sa tvárou k problémom týchto ľudí je normálne. A treba ich brať ako ľudí, ktorí síce majú hendikep, ale sú to ľudia. Keď im ukážete ľudskosť a ukážete im normálny prístup, tak oni vám to vrátia. Vrátia to láskou, objatím. Oni sú úžasní.“ Posledné fotky. Objatia. Stisky rúk. A ide sa domov. V srdciach kopec zážitkov, energie do ďalších dní. Lenka Udvardy-Liptáková dodala: Zážitky z dnešného dňa sú pre nás aj pre všetkých nezabudnuteľné.“

Čo dodať na záver? Obrovské ďakujeme. Ďakujeme Milanovi Štefánikovi, že to opäť dokázal a vyplnil hlavnú myšlienku – priniesť hudobný zážitok „inak obdareným“ do poslednej bodky. Nebol na to však sám. Poďakovanie patrí tiež dobrovoľníkom, podporovateľom, sponzorom, účinkujúcim... Ale rovnako aj divákom, bez nich by to nemalo význam. Od Beáty Miškovičovej tu máme už i pozvanie: Celý rok sme pripravovali pekné podujatie a sme presvedčení, že sa všetkým páčilo. Sme spokojní a... Vidíme sa o rok zas.“      

 

Text: Júlia Platková

Foto: Igor Frimmel, Milan Maršalka a Marek Vaco

Video: Mgr. Andrej Budai