Od Montrealu cez Toronto a Londýn až do Bratislavy. Kanadsko-slovenský objav vydáva debutový album v Slnko Records

milan_andre

 

Narodil sa v Montreale slovensko-americkým rodičom, študoval jazzovú kompozíciu v Toronte a len pred pár dňami sa presťahoval do Bratislavy, kde plánuje žiť, tvoriť a koncertovať. Spevák a skladateľ Milan André vydáva v piatok 15.2. debutový album Who Am I? a v ten istý večer ho pokrstí na podujatí Slnko Spirit, festivalovej párty hudobného vydavateľstva Slnko Records v Kamel klube.

 

Kanadsko-slovenský umelec Milan André je novým objavom vydavateľstva, ktoré 18 rokov vytrvalo podporuje domácu nezávislú hudobnú scénu. Jeho debut bude už 111. titulom Slnko Records, pričom špeciálny je svojím medzinárodným príbehom aj presahom. Hudobník s afro-kubánskymi koreňmi vyrastal v Montreale a do tridsiatich rokov žil v Toronte aj Londýne, aby sa po rokoch vrátil do krajiny, odkiaľ pochádza jeho mama. 

 

„Vždy som chcel aspoň chvíľu žiť na Slovensku. Moja mama je z Nitry, kde sme sa pravidelne vracali približne raz za dva roky. Vďaka tomu mám na Slovensku veľa príbuznych a známych,”hovorí plynulou slovenčinou Milan André, ktorý svoj prvý miestny koncert odohral práve v maminom rodisku. Tu sa zoznámil a začal hrávať s ďalšími hudobníkmi. Jeden z nich, kontrabasista Juraj Kalász, mu prvýkrát predstavil domáce vydavateľstvo Slnko Records. 

 

„Mal som pripravených niekoľko skladieb z nahrávania v Londýne a hľadal som niekoho, kto by mi pomohol s albumom. V podstate všetkých ľudí, ktorých som na Slovensku poprosil o radu, ma odkázali na Slnko Records. Vraj je to to najlepšie, čo doma máme. Prvý email, ktorý som po dokončení nahrávky poslal, teda smeroval tam,“ spomína Milan, ktorý na gitare hrá už takmer 21 rokov a hudbu vyštudoval na prestížnej Humber College, jednej z najlepších škôl pre jazzovú a modernú tvorbu v Kanade. 

 

So Shinou, zakladateľkou Slnko Records, si Milan sadol od prvého momentu. „Pamätám si, že som pred prvým stretnutím v auguste počúval stý album Slnko Records a skladbu od Katarzie. Neskôr počas toho, ako sme so Shinou sedeli na káve, prešla náhodne cez ulicu práve Katarzia s Katarínou Málikovou. Vedel som, že sa tu niečo deje.“

 

Odvtedy sa všetko rozbehlo veľmi rýchlo. Milan André sa presťahoval na Slovensko a už o pár dní vydáva debutový album Who Am I?. Napísal ho v piatich rôznych krajinách – v Anglicku, Kanade, Nemecku, Česku a na Slovensku. Celý proces od tvorby cez nahrávanie či mixovanie zvládol sám. Na albume spája folk a pop v aranžmánoch, v ktorých vyniká bluesovo drsný a zároveň zamatový hlas v sprievode akustickej gitary, akú určite ocenia napríklad fanúšikovia Bena Howarda či Matta Corbyho.  

 

 

Úvodným singlom je pesnička Throne, ktorú vizuálne stvárnili Braňo Vincze a Viktor Cicko. „Chcel som pôvodne spraviť skladbu v bluesovom ladení. Nakoniec sa nálada posunula do trochu väčšej melanchólie a vznikla z toho metafora na hudobný priemysel, ktorý sa často povrchne zameriava len na úzku skupinu umelcov a mnohí ďalší ostávajú nepovšimnutí,”vysvetľuje Milan André. 

 

Throne odznie určite aj na jeho koncerte v rámci festivalu Slnko Spirit 15.2. v Kamel klube. Milan André zahrá sólo a spolu s ním v ten večer vystúpia aj ďalšie mená z vydavateľstva Slnko Records, ktoré si už stihol obľubiť. Vrátane Katarzie, Darkness Positive či Doroty Nvotovej. 

 

Album Who Am I? aj koncert na Slnko Spirit je Milanovým vstupom do ďalšej etapy. Tak, ako naznačuje posledná skladba albumu Intro, je to začiatok niečoho iného, nového. 

 

ĎALŠIE INFO:

Predpredaj albumu Who Am I?https://www.slnkorecords.sk/milan-andre/who-am-i

Predpredaj lístkov na Slnko Spirit festivalhttp://bit.ly/SlnkoSpirit2019