Odišiel Dano Heriban

heriban

Daniel Heriban
25. 3. 1980, Trnava – 24. 5. 2023, Svätý Jur
 

Herec a hudobník, ktorého tvár a hlas poznali dospelí, dospievajúci ale aj deti. Tvár a hlas, ktorý poznali diváci televízie, filmu ale aj divadla. Správa o jeho náhlom odchode v najproduktívnejšom veku neostala nepovšimnutá bez úprimného prekvapenia.

Divadelne ale aj hudobne sa Dano Heriban pohyboval od vážnej polohy až po čosi úsmevné. Čosi úsmevné (2018) sa nakoniec stalo značkou jeho projektu pre deti ale aj rodičov. Cieľovou skupinou neboli len deti ale aj úzkoprofilová kategória začiatku II. stupňa, čoho je dôkazom vydarený druhý album Chipsy King (2020). Cítil, že dnes chýbajú pre mladého poslucháča piesne ako priniesol muzikál Neberte nám princeznú či album Peter, Vašo a Beáta deťom.

K svojmu prvému albumu Leporelo (2007) sa dostal až v dvasdsaťsedmičke a to aj pre intenzívne aktivity medzi herectvom a hudbou. Získal nomináciu v kategórii Objav roka v cenách Aurel. K ďalšej nahrávke sa dostal až po rokoch (Na jeden dych, 2012). K tvorbe generačných autorských piesní na pomedzí šansónu sa vrátil nedávno albumom O2H (2020).

Dano Heriban bol ako herec viditeľný v televíznych (Horná Dolná, Hniezdo, Pumpa) ale aj filmových (Sviňa, Únos). Obzvlášť zaujímavá a hodnotná  je jeho scénická oddanosť divadlu.  Od roku 2014 bol členom Činohry Slovenského národného divadla, spolupracoval s viacerými divadlami (Aréna, RND, GUnaGU, a.ha, Nová scéna a ďalšie). Získal ocenenia Dosky za herecký výkon, za scénickú hudbu a viacero Cien Literárneho fondu. Spolupracoval na viacerých hudobných divadlách či už ako herec alebo autor hudby (Príbeh ulice I, Príbeh ulice II, Ginsberg v Bratislave, Závisláci a ďalšie).

Hoci ho to v detstve viac ťahalo k hudbe (už ako šesťročný chodil do ZUŠ na akordeón), cez Trnavskú klubovú scénu na konci deväťdesiatych rokov sa dostáva hlbšie k doskám, ktoré znamenajú svet vďaka Túlavému divadlu – dvojici Jakub Nvota a Kamil Žiška  Jeho hudobné začiatky sú spojené s Kamilom Žiškom, keď spolu pripravovali skladby do rozhlasu. Ako študent VŠMU účinkoval v televíznom programe Večer Milana Markoviča (do roku 2004). Od roku 2006 fungoval hudobný projekt Dano Heriban Trio, ktorý sa neskôr podieľal na jeho jednotlivých nahrávkach. Kapelu tvorili s Danom Heribanom (spev, klávesy) Filip Hittrich (basgitara, programovanie, sampling) a Jakub Hittrich (bicie).

 

 

Spojenie hudby a divadla je najlepšou charakteristikou tvorby trnavského rodáka. Obrovský záber aktivít, množstvo stvárnených postáv, renesančný prístup v detskej tvorbe, schopnosť stvárniť  komické, vtipné, charizmatické  ale aj vážne až negatívne postavy. Náhlym a nečakaným odchodom Dana Heribana Slovensko prišlo o generačnú divadelnú aj muzikantskúosobnosť.

JURAJ GONŠOR

 

Článok patrí k časopisu: