Ospalý pohyb – Úzkosť a rozklad

 

Ospalý pohyb pripravuje na dekády úzkosti a rozkladu

Keď sa v deväťdesiatych rokoch stratila ich existencia v chaose vtedajšej doby, museli priaznivci čakať na nové piesne z dielne Ospalého pohybu dlhých dvadsaťdva rokov. Až minulý rok prišiel štúdiový album ø, ktorému predchádzalo vydarené EP s názvom Ü. Teraz sa hlási štvorica hudobníkov sústredená okolo skladateľa Martina Burlasa s novým materiálom na albume Úzkosť a rozklad, ktorý vychádza 24. mája na značkách Deadred Records a Starcastic, presne rok po vydaní nahrávky ø.

„Za dverami v tichu pomaly stúpa ťažký dym, neviem, či to ešte niekedy rozumne vysvetlím,“ spieva Martin Burlas v úvodnej skladbe Za dverami. Pozýva poslucháča do pochmúrneho sveta myšlienok o našom bytí aj každodennosti. Ospalý pohyb zostáva kapelou, ktorá sa nevyhýba reflexii a ponúka svoj triezvy pohľad na stav spoločnosti. „Úzkosť a rozklad – nové konštanty, ktoré nám budú robiť sprievod ďalšie desaťročia. O vedľajších účinkoch a možných sprievodných javoch sa poraďte so svojim lekárom,“ upozorňuje Martin Burlas, ktorý stojí ako autor za väčšinou skladieb a aj za zvukom albumu. Okrem neho naň autorsky prispeli aj zvyšní členovia kapely Daniel Baláž, Pavol Hubinák a Peter Zagar.

Napriek temnote, do ktorej je album Úzkosť a rozklad ponorený, sa k poslucháčovi, možno trochu paradoxne, dostáva číra radosť z hudby a jej silného dotyku strhujúceho poslucháča do víru úvah. Zrelosť Ospalému pohybu nemožno odoprieť a je dôležitou surovinou prinášajúcou na album určitý nepochopiteľný pokoj v nepokojnej dobe.

 

 

Ospalý pohyb (bio)

Ospalý pohyb vznikol ako logické pokračovanie starších projektov skladateľa Martina Burlasa - Maťkovia a Zabudnutý ohyb (s Ivanom Csudaiom). V kapele sa vystriedalo viacero viac či menej stálych členov a hostí (Lucia Piussi, Miki Škuta, Jozef Vlk) a nahrala tri albumy: Flowers of Exhaustion (1991, Globus International), Broken (1993, Zoon Records) a nepomenovaný album z roku 1994 (Legal Records). 

V roku 2015 začali Ospalý pohyb opäť koncertovať a pracovať na nových skladbách v zostave Peter Zagar (klávesy), Daniel Baláž (bicie a elektronika), Pavol Hubinák (gitary) a Martin Burlas (spev, klávesy a basgitara).

K proklamovanej ospalosti (s miernym echom pôvodnej sónickej brutality) nemala skupina výrazovo vo svojej doterajšej histórii nikdy bližšie, hoci medzi novými skladbami je možné nájsť aj svižnejšie kúsky. EP nazvaná Ü v decembri 2015 predznamenala nový album ø, ktorý vyšiel v máji 2016. Na deň presne rok po ňom prichádza kapela s novým albumom Úzkosť a rozklad.

 

Vydavateľ: Deadred Records / Starcastic Records
Dátum vydania: 24. máj 2017
Formát: 12“ vinyl LP, CD, MP3 / FLAC download
Katalógové čísla: DR-052 / STC072

 

Zoznam skladieb:

1. Za dverami

2. My Floody Florentine

3. The Are Fallin’

4. Modré ohne

5. Mráz

6. Čoho sa zachytím

7. Jedna kocka

8. Káva a koniec sveta

9. Zabili zajačika

10. Pleseň

 

Album Úzkosť a rozklad vychádza na CD a vinyl LP ako aj digitálne na stiahnutie v MP3 / FLAC a je dostupný aj v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a pod. Distribúciu nosičov  do kamenných predajní zabezpečuje Wegart. O mastering nahrávky sa postaral tradične Dan Václavek, autorom malieb na obale je maliarka Lucia Tallová a design je dielom Jána Šicka. Vydanie albumu podporil Tibor Klimáček.

 

Album vychádza aj vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.

 

Súvisiace linky:
 

Download:
http://deadred.sk/releases/ospaly-pohyb-uzkost-a-rozklad/

https://ospalypohyb.bandcamp.com/album/zkos-a-rozklad

 

CD:

http://deadred.sk/produkt/ospaly-pohyb-uzkost-a-rozklad-cd/

 

Vinyl LP:

http://deadred.sk/produkt/ospaly-pohyb-uzkost-a-rozklad-vinyl/

 

Ospalý pohyb:

http://www.ospalypohyb.sk/
https://ospalypohyb.bandcamp.com/

 

Vydavateľstvá:
http://www.deadred.sk
http://www.starcasticrecords.cz