Pán Stanislav & Raketa – konečne normálna hudba

amplion
 

Stanislav Petrov, jeden zo zakladajúcich členov skupiny Le Payaco, vydal so svojou skupinou Raketa prvý hudobný album s názvom Amplion. Pokrstili ho minulý týždeň 23.5 v Bratislave výborným koncertom a prskavkami mu štart do života vysvietil krstný otec Sveťo Korbeľ, punkrocková legenda. 

Skupiná Pán Stanislav & Raketa vznikla už v roku 2012 v zložení Stanislav Petrov (spev, basgitara),  Matúš Kľúčik (gitara, spev), Willo Shakespeare (bicie) a pravidelne koncertovala v hudobnom klube U Dežmára. Po zatvorení klubu v roku 2015 sa aj v kapele udiali zmeny – za bicie zasadol Radoslav Pinka, basgitary sa chopil Jano Antal a začali vznikať prvé nahrávky, ktoré v týchto dňoch vychádzajú na debutovom albume Amplion.

 Ide o kupodivu vyzretý a koncepčne vyvážený hudobný album, který na našu hudobnú scénu prináša to, čo tu už veru chýbalo. Úprimný a dobrý rock, navyše s dobrými textami,  čo je dnes v čase prvoplánových falošných rýmov, nehodných normálneho dospelého človeka, snáď zázrak.

 

raketa
 

Stanislav má talent na prácu so slovom a k tomu dobrý zmysel pre humor a nadsázku. Čo na srdci, to na jazyku (kde tu explicit), ale zároveň rockovo a hravo. Človek sa s tým, čo spieva, stotožní, necíti sa oklamaný lacnými riekankami. Hudobne sa albumom ťahá hutný zemitý bigbeat (Za starou verandou, Pánča), výborné melodické rockové piesne (Deti holubov, skvelá Pohár vody), drsné odpálený rock n'roll (hitovka Kristián), roztancovaný funk-rock (Mantra 59, Senegal)  a cez to všetko nás upokoja akoby v povetrí okolo nás vejúce melancholické songy (Pieseň pútnikov, Prikryje nás noc), pripomínajúce filmové scény niekde na lúke za svitu mesiaca.  

Amplion je veľmi dobrá zmes dynamiky a rockovej balady.  Aj keď aranžmány sú obohatené aj o ženské vokály a dychovú sekciu,  celkový ráz je v dobrom zmysle slova surovejší, vzdialený od mainstreamových čajových odvarov. 

S Raketou má poslucháč dobrý, taký človečinovský, pocit pri počúvaní a skvelú zábavu na koncertoch.  Nám zostáva iba veriť, že kapela vytrvá vo svojej ceste a môžeme sa dočkať ešte ďalších  pozitívnych hudobných prekvapení.

 

Autor: Lula Sandberg

Foto: Michal Jelínek, Lula Sanberg 

 

 

Album Amplion je dostupný na všetkých hudobných aplikáciách aj na CD nosičoch.