PREßBURGER KLEZMER BAND – KORENE / ROOTS (slávnostné uvedenie CD albumu)

klezmer

26.05.2022 19:30

CASTLE ART HOUSE, Zámocká 13, 811 01 Bratislava

www.klezmer.sk

https://zamockydom.sk/sk/

 

Stálica na scéne slovenskej world music a popredný európsky reprezentant na poli židovskej hudby – PREßBURGER KLEZMER BAND slávnostne uvádza na svet už svoj deviaty album pod názvom KORENE / ROOTS. Rozpracovaný projekt, ktorý pozastavila koronakríza, tak nabral druhý dych. Po jeho spracovaní vo forme umeleckého dokumentu a následnom koncertom turné, bratislavskí (ako ich fanúšikovia familiárne volajú) „klezmeráci“ napokon koncertne slávnostne predstavujú aj svoju štúdiovú nahrávku, v ktorej sa vracajú ku koreňom klezmerovej hudby. Programom sa skupina tak sústreďuje na hudobné spracovanie doposiaľ nenahratých alebo málo spracovaných tradičných klezmerových tancov a jidiš piesní, ako aj na spracovanie diel vydaných pred viac ako 70-mi rokmi na pôvodných šelachových platniach, či už v prostredí Európy alebo Spojených štátov amerických. Ich skĺbením vznikol jedinečný projekt, ktorý si kapela už od prvej skladby vyslovene užíva, a je presne tým, čo bratislavskí klezmeri tak dobre vedia. Spájať hudbu rôznych nálad, publikum nielen roztancovať, ale aj rozplakať.

 

 

Skupina sa koncertne po prvýkrát predstavuje na mieste s novým názvom (CASTLE ART HOUSE), no ide o budovu tzv. židovskej „kuchyne“, ktorá bola dlhé roky centrom židovského života, neskôr známa židovskou reštauráciou Chez David, v ktorej klezmeri vystupovali na rôznych kultúrnych podujatiach bratislavskej židovskej komunity. Preto sa s láskou vracajú na staronové miesto, v ktorom po dlhej dobe opäť zaznie židovská hudba.

Album vychádza (podobne ako predchádzajúce tri) vo vydavateľstve Real Music House a nesie rukopis dvojice Róbert Pospiš a Martin Sillay.

 

Ukážky z nového programu nájdete tu:

https://www.youtube.com/watch?v=qCqi4BcHvtU&t=608s
https://www.youtube.com/watch?v=kVcttsZ9JKQ
https://www.youtube.com/watch?v=CaI4zsdN09s
https://www.youtube.com/watch?v=dTk5hKqYZFc