Putovanie ako forma hľadania - DIS IS MARKĒTA vydala nový klip k piesni orgovān

Po koncertnom lete a jeseni prichádza kapela DIS IS MARKĒTA s novým klipom. Výber padol na skladbu orgovān, ktorá je súčasťou EP hrajžemi. Pieseň je príznačná silným, filmovým zvukom, ktorý poskytol kreatívnemu tímu priestor uchopiť klip podobným spôsobom.

 

 

DIS IS MARKĒTA nie je na slovenskej hudobnej scéne neznámym menom. Kapela vo svojej tvorbe spája folklór s klasickou aj experimentálnom hudbou, s prvkami ambientu a elektroniky. Poznať ju môžete z minuloročných udeľovaní cien Radio_Head Awards, v rámci ktorých boli s ich prvotným EP hrajžemi nominovaní vo finálovej pätici dvoch žánrových kategórií - folk a world music. Nakoniec si odniesli finančnú cenu Nadácie Advance Investments v hodnote 2 500 eur na produkciu ich nového albumu a počas galavečera RHA naživo odohrali svoju skladbu “zahorela”.

 

Klip ku skladbe orgovān je prvým v rámci EP hrajžemi. Podľa slov speváčky Martiny Kertészovej ho plánovali už dlhšie, čakali však na vhodný čas. “Na klipe sme veľmi chceli spolupracovať s režisérkou Barborkou Kitko, s ktorou sme fotili cover na naše EP a ľudsky aj umelecky sme si hneď sadli. Klipu predchádzalo niekoľko rozhovorov, tvorba scenáru aj skladanie kreatívneho tímu. Nakoniec sa to všetko podarilo dokončiť pred letom a natočiť na jeseň. Keďže sa Barborka obklopuje skvelými ľuďmi, zostavili sme tím, s ktorým bola radosť točiť. Doteraz na to všetci spomíname ako na malú pracovnú dovolenku. Verím, že aj keď klip prichádza neskôr, dáva piesni nový rozmer a ľudia v nej môžu uvidieť to, čo predtým nepočuli.”

 

Klip vznikal v okolí Banskej Štiavnice, v dedinke Svätý Anton a na štiavnických kopcoch. Kapela na ňom spolupracovala so spomínanou režisérkou a fotografkou Barborou Kitko, kameramanom Matúšom Chovancom a make up artistkou Máriou Gibalovou. Hlavnú rolu v klipe si zahrala modelka Milena Mázorová. Klip sa nesie v snovej, jemne surrealistickej atmosfére, ako aj pieseň samotná. Jeho filmové spracovanie túto atmosféru podčiarkuje a dej je skôr metaforický. Odzrkadľuje putovanie hlavnej protagonistky rôznorodou krajinou až k sebe samej. “Pieseň vznikala na jednej z mojich ciest, počas kráčania. Putujem rada, z času na čas si musím pobaliť batoh a ísť. Keď kráčam dosť dlho, myseľ sa postupne utišuje. To, čo sa vo mne deje počas kráčania, mi príde ako najúprimnejšia forma hľadania. Zrazu nejde o to, prísť z bodu A do bodu B, ale o to, čo sa udeje medzi tým,” dodáva Martina.
 

marketa
 

Okrem klipu vydala kapela pred niekoľkými týždňami záznam z koncertu v Slovenskom rozhlase, na ktorom si môžete vypočuť 3 piesne, z toho 2 úplne premiérovo. Koncert sa konal v rámci relácie Folkfórum_live Rádia Devín. Kapela momentálne pracuje na nových skladbách a od apríla si ju budete môcť vypočuť aj naživo na koncertoch doma i v zahraničí. 

Viac o kapele sa dozviete aj TU.