Roland SPD-SX PRO * Vlajkový samplovací pad

Vlajkový samplovací pad Roland s deviatimi hracími plochami, ôsmimi externými trigger vstupmi, farebným displejom, prispôsobiteľnými LED diódami padov, integrovanými efektmi a ďalšími funkciami. 
 

spd

 

SPD-SX PRO je špičkový samplovací pad pre tie najnáročnejšie vystúpenia. Vďaka dlhoročnému testovaniu na cestách a rozsiahlej spätnej väzbe od používateľov modelov SPD-S a SPD-SX zvyšuje špičkový model SPD-SX PRO opäť latku. SPD-SX PRO využíva pokročilú technológiu samplovacích padov svojich predchodcov, môže sa pochváliť celým radom požadovaných profesionálnych vylepšení a je konštruovaný pre život na cestách. Osvetlite tmavé pódiá veľkým farebným displejom a nastaviteľnými viacfarebnými trigger svetlami. Rozšírte svoju koncertnú zostavu o ďalšie zvukové výstupy, ďalšie trigger vstupy a ovládanie hi-hat činelov a efektového expression pedálu. Ešte viac možností vďaka obrovskej 32 GB pamäti, prehrávaniu 48 kH zvuku, zvýšenej citlivosti padov bez rušenia (crosstalk) a špeciálnej aplikácii SPD-SX PRO na jednoduchšiu úpravu súprav.  

 

Základné vlastnosti

 • Deväť padov s pokročilou triggrovacou technológiou Roland, vrátane šiestich veľkých padov a troch menších padov v hornom rade 
 • Vysoká viditeľnosť vďaka horizontálnym a vertikálnym LED diódam s viacfarebným prispôsobením
 • Zvýšená citlivosť malých padov a menej rušenia 
 • 4,3-palcový farebný displej na jednoduchú navigáciu a sledovanie počas vystúpenia
 • Import 48/44,1 kHz (16-/24-/32-bitov) WAV/AIFF súborov and MP3 súborov (32 – 320 kb/s) s automatickou konverziou na 48 kHz/16-bitov pri nahraní
 • Stereo hlavný výstup, štyri priame mono výstupy, vyvážené pre jednoduché mixovanie počas vystúpenia
 • Možnosť pripojenia až ôsmich externých samostatných triggerov/padov (štyri stereo triggery alebo osem mono triggerov Y-káblami)
 • Špeciálna aplikácia SPD-SX PRO pre Windows/Mac na jednoduchý import, správu samplov a detailnú editáciu súprav
 • 32 GB interného úložiska na sample, sprievodné stopy a kliky
 • Vstup na ovládanie hi-hat činelov alebo expression pedálového spínača
 • Pripojenie hi-hat činelov, kopáku a rytmičáku na vytvorenie mini bicej súpravy
 • Až 200 patchov súprav (43 vymazateľných prednastavených súprav a 157 používateľských súprav)
 • Viac ako 1 550 predinštalovaných vysokokvalitných samplov a zvukov 
 • Funkcia 16-krokového sekvencera padov 
 • Integrovaný efektový procesor až so štyrmi paralelnými efektmi a bočným reťazcom s výstupným pripojením
 • Integrovaný klik/metronóm
 • Tvorte v reálnom čase nahrávaním vystúpení ako WAV súborov a ich priraďovaním k padom

   

 spd_sx_pro

 

Spoľahlivosť/odolnosť

 

Stvorený na cesty

Vybavenie je vystavené tvrdému zaobchádzaniu na pódiu aj mimo neho. Od roku 2011 profesionálni bubeníci podrobili model SPD-SX tej najťažšej skúške ohňom, od preplnených klubov až po vypredané štadióny. V prípade modelu SPD-SX PRO sme na toto dedičstvo nadviazali a zapracovali doň dlhoročnú spätnú väzbu. Vďaka prispôsobiteľným LED svetlám, veľkému farebnému displeju a triggrovaniu, na ktoré sa môžete spoľahnúť, je tento nástroj pripravený zažiariť noc čo noc.

 

Rozsvieťte ho: prispôsobiteľné LED svetlá oddeľujúce pady

Keď svetlá zhasnú, rozsvieti sa PRO. Prispôsobiteľné svetlá LED a triggrovacie svetlá osvetľujú všetkých deväť padov na tmavých pódiách – zbohom lepiaca páska! Priraďte ľubovoľnému vertikálnemu alebo horizontálnemu svetlu jednu z desiatich prednastavených farieb alebo si vytvorte a pomenujte vlastnú. Zoskupujte kopáky, rytmičák, sprievodné stopy a vlastnou priradenou farbou. Horizontálne svetlá padov môžete nastaviť tak, aby svietili stále, aby svietili len pri údere na pad alebo aby dynamicky blikali s priradeným WAV súborom. 

 

Na piedestáli: farebný LCD displej 

Hranie v tme je odteraz jednoduchšie. SPD-SX PRO je vybavený veľkým 4,3-palcovým farebným displejom s podsvietenými funkčnými tlačidlami, kartami a ovládačom JOG na bleskový výber zvuku. Na displeji sa zobrazujú základné informácie v reálnom čase, ako sú vrstvy samplov A a B, názvy WAV samplov, priebeh prehrávania samplov a ďalšie informácie.  

 

Udrite si: ultra citlivé pady

SPD-SX PRO má deväť mimoriadne odolných padov. Tri horné pady sú vybavené snímačmi s prepracovanou konštrukciou na zvýšenie citlivosti a rovnomerný zvuk úderov bez ohľadu na uhol padu. K dispozícii máte aj zvýšenú ochranu proti rušeniu, aby nedochádzalo k náhodnej aktivácii iných padov. A ak už vlastníte SPD-SX, veľkosť SPD-SX PRO je tak podobná, že môžete použiť svoje existujúce puzdro a príslušenstvo a nemusíte dokupovať ďalšie vybavenie. 

 

 spd_sx_pro

 

Kvalita zvuku 

 

Všetky zvuky, ktoré potrebujete

Dav buráca. Tlak sa stupňuje. Potrebujete tie správne zvuky v správny čas. Obrovská 32 GB pamäť pojme celý váš hudobný katalóg pre niekoľko koncertov. Vďaka 1 550 samplom, 200 hotovým súpravám a vyváženým výstupom môžete s SPD-SX PRO hrať ihneď po vybalení. Okrem toho môžete jednoducho triediť a vyhľadávať zvuky pomocou značiek samplov. Už nemusíte hľadať ihlu v kope sena.

 

Pod kapotou: pamäť a zvuky

Starosti s ukladaním do pamäte sú minulosťou. Vďaka 32 GB internej pamäti pojme SPD-SX PRO takmer 44 hodín krištáľovo čistého 48 kHz/16-bitového stereo zvuku. Nemusíte sa trápiť s konverziou zdrojových formátov. Môžete načítať WAV, AIFF a MP3 súbory s frekvenciou 48/44,1 kHz s rôznymi bitovými rýchlosťami a SPD-SX PRO ich automaticky skonvertuje na svoj natívny 48 kHz/16-bitový zvukový formát. Ušetríte vďaka tomu množstvo času. 

 

Odošlite to: väčšie možnosti zvukových výstupov

SPD-SX PRO má dvojkanálové vyvážené stereo master výstupy – ľavý a pravý. Môžete ich skombinovať so štyrmi plne priraditeľnými mono zvukovými výstupmi pre šesť samostatných zvukových kanálov, takže signál ktoréhokoľvek z padov môžete odoslať do ľubovoľného výstupu a získať tak väčšiu flexibilitu pri mixovaní. K dispozícii je aj priraditeľný výstup pre stereo slúchadlá, keď chcete sami monitorovať zvuk. 

 

Všetko po ruke: predinštalované sample a zvuky

SPD-SX PRO je vybavený 1 550 vysokokvalitnými zvukmi a 200 súpravami (43 vymazateľných prednastavených súprav a 157 používateľských súprav). V zápale hry vám výkon procesora SPD-SX PRO umožňuje prepnúť na novú súpravu bez prerušenia zvuk pôvodnej súpravy. Keď zanikne posledný zahraný zvuk, súpravy už budú vymenené a vy ste pripravení na ďalšiu skladbu. Potrebujete ešte viac možností? Ponorte sa do knižníc samplov služby Roland Cloud a objavujte neustále sa rozširujúci výber zvukov.

 

Vrstvite zvuky: A/B vrstvenie

Priradením dvoch zvukov k padu môžete jednoducho vytvárať vlastné zvukové vrstvy. V ponuke padov môžete zvuk priradiť ako hlavnú (MAIN) vrstvu a potom vybrať ďalší sample, ktorý sa navrství na pôvodný sample. Výsledkom budú zvuky MAIN a SUB na tom istom pade. Potom môžete vrstvy MAIN a SUB prepínať. Pre každý zvuk máte dokonca k dispozícii samostatné ovládanie hlasitosti, výšky tónu, prechodového ataku a uvoľnenia, takže získate dokonalú kombináciu vrstiev.
 

 

 spd_roland

 

 

Nástroje na vystúpenia a produkciu 

 

Kreatívna sila

Skvelá show si vyžaduje určitú prípravu. SPD-SX PRO je vybavený funkciami, ktoré uľahčujú plánovanie pred vystúpením. Sťahujte si a organizujte zvuky pomocou špeciálnej aplikácie. Buďte kreatívni so štyrmi efektovými procesormi a pripojte ovládač hi-hat činelu alebo expression pedál. Potom primiešajte zvuk z rozšírených trigger vstupov a integrovaného 16-krokového padového sekvencera. 

 

 

Detailnejšie úpravy: špeciálna aplikácia 

Keď máte pod paličkami takmer neobmedzený počet zvukov, musíte si udržať poriadok. Pomocou špeciálnej aplikácie SPD-SX PRO zo služby Roland Cloud môžete jednoducho importovať a upravovať zvuk alebo parametre prehrávania cez USB v počítači. Presúvajte myšou sample, vytvárajte súpravy, upravujte nastavenia a pomenovávajte ich.  Cez rovnaké USB pripojenie môžete odosielať 8-kanálový zvuk a MIDI do počítača na nahrávanie pomocou DAW programu.

 

Šliapnite na pedál: ovládanie expression pedálom

Vďaka rozšíreným trigger vstupom máte na dosah ruky, respektíve nohy, ešte viac možností. Keď maximálne využijete všetky pady, externé triggery a vstupy pre pedálové spínače, môžete hrať až s devätnástimi plochami. Pripojte ovládač hi-hat činelu, napríklad Roland VH-10 V-Hi-Hat, a ovládajte otváranie a zatváranie hi-hat alebo pridajte rytmičákový a kopákový pad a vytvorte mini biciu súpravu. Prípadne môžete pripojiť expression pedál na ovládanie efektov v reálnom čase počas hrania.  

 

Výkonné procesory: efekty a Sidechain

Využite široký výber vysokokvalitného spracovania na vylepšenie a zafarbenie svojich zvukov. Štyri multiefekty poskytujú všetko od efektov Mod, Distortion a Filter až po Delay a Reverb. Priradiť ich môžete k ľubovoľnému padu alebo externému trigger vstupu v rámci každej súpravy. Na spracovanie celkového výstupu sú k dispozícii aj možnosti Master comp, ekvalizér a efekt. Súčasťou je aj kompresia Sidechain, ktorá zaručuje, že kopáky a iné prierazné zvuky nikdy nezostanú pochované v mixe. 

 

Nadviažte spojenie: vstupy pre jednoduché mixovanie

Mixovanie z pódia nebolo nikdy jednoduchšie vďaka vyváženému hlavnému stereo výstupu a štyrom vyváženým priamym výstupom. Pripojiť môžete až osem jednozónových mono triggerov alebo štyri stereo triggery pre blanu a obruč. Vďaka vstupom pre externý duálny trigger, hi-hat a vstupom pre pedálový spínač môžete využívať až devätnásť rôznych hracích plôch.

 

 

Vykročte správnym smerom: 16-krokový padový sekvencer 

Zjednodušte si prípravu vystúpenia pomocou integrovaného 16-krokového padového sekvencera. Priraďte 2 až 16 krokov k padu v rámci každej súpravy. Potom koordinujte prehrávanie rôznych padov vo zvolenej sekvencii. Nemusíte si pamätať si, na ktorých padoch sa jednotlivé zvuky nachádzajú – po naprogramovaní sa úderom na vybraný pad spustí sekvencia, čo zjednodušuje produkciu živých vystúpení.  
 

 

Synchronizácia: lepšie prepojenie padov

Máte zvukovú sprievodnú stopu a zvukovú stopu s klikom, ktoré sa musia spustiť spoločne? Pri použití prepojenia padov môžete udrieť na jeden pad a spustiť zvuk z dvoch padov súčasne. Prepojiť môžete ľubovoľnú kombináciu padov a externých triggerov. Potom môžete pomocou funkcie Mute Group stlmiť zvuk predchádzajúceho padu pri údere na ďalší, takže v danom čase hrá len jeden pad. Skupiny Full pad link a Mute spolu vytvárajú neobmedzené kombinácie stôp, slučiek a zvukov v rámci každej súpravy.

 

V rytme: stopa s klikom 

Vašou úlohou ako bubeníka je udávať rytmus. Vďaka flexibilnému integrovanému kliku nebolo nikdy jednoduchšie držať rytmus. Interný klik je plne upraviteľný z hľadiska zvuku a hodnoty noty a ako zvuk kliku môžete priradiť ľubovoľný sample. Spustiť ho potom môžete pomocou padu, tlačidla alebo externého trigger padu. Klik máte pod kontrolou, aj keď sa práve prehráva. Môžete ho nastaviť tak, aby sa striedavo zapínal/vypínal údermi paličkou, aby zaznel raz pri údere alebo aby sa spúšťal pri každom údere.

 

Prevezmite kontrolu: úpravy padov

Keď potrebujete upraviť sample, k dispozícii máte ovládače Pad Edit. Upravujte hlasitosť a výšku tónu pomocou špeciálnych ovládačov v reálnom čase. Alebo stlačením tlačidla upravte attack a dozvuk prechodov padu. Ak potrebujete detailnejšie úpravy, farebný displej vám poskytne prístup k mnohým pokročilým parametrom. 
 

 

 

Článok patrí k časopisu: