SENNHEISER AMBEO Soundbar Mini * Do tretice všetko dobré... (test)

ambeo

 

Po uvedení úspešných soundbarov Ambeo Soundbar Max a Ambeo Soundbar Plus prichádza Sennheiser na trh s tretím v poradí, najmenším, výrazne lacnejším kompaktným soudbarom zo série Ambeo - Soundbar Mini. 

Čo je v krabiciach? Popis systému

Po rozbalení som v krabici so soundbarom našiel malý, kompaktný soundbar Ambeo Soundbar Mini, prívodný sieťový kábel, prémiový High speed HDMI kábel, diaľkový RC ovládač, stručný návod a bezpečnostné pokyny. Sennheiser Ambeo SoundBar Mini má už takú kompaktnú veľkosť, že je ho možné umiestniť priamo pod televízor. Každý kanál je spárovaný s vlastným modulom zosilňovača, čo vďaka integrovaným zosilňovačom triedy D umožňuje SoundBaru Mini dodávať výkon 250W RMS.

Rovnako ako ostatné soundbary Sennheiser, aj model Mini disponuje akustickou kalibráciou posluchového priestoru a upravuje jeho nastavenia podľa miestnosti, v ktorej je umiestnený. Všetky tieto základné nastavenia umožňuje smartfónová aplikácia Smart Control, vrátane firmvérového updatu, ktorý aplikácia ponúkne hneď po nakonfigurovaní.

Konektivita, ovládací panel

Konektivita nového soundbaru Sennheiser Ambeo SoundBar Mini je  na rozdiel, od väčšieho brata Ambeo Plus značne osekaná a soundbaru poskytuje len tri možnosti pripojenia k periférnym zariadeniam. Jediný port HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel – rozšírený spätný zvukový kanál)  umožňuje načítať len zvukovú stopu programu sledovaného na televízore, nič viac. Pokiaľ máte starší TVP bez podpory HDMI eARC, máte smolu, tento soundbar nebudete môcť použiť. Ak chcete pripojiť Bluray prehrávač, musíte tak urobiť cez HDMI vstup televízora, tým pádom musíte ťahať do TVP ďalší kábel. Sennheiser Ambeo SoundBar Mini integruje podporu pre dve najbežnejšie streamovacie platformy pre prehrávanie hudby. Hlavnou prednosťou je streamovanie hudby zo smartfónu, tabletu alebo počítača vďaka kompatibilite AirPlay 2, Chromecastu a Bluetooth. 

     Na hornom paneli soundbaru sú umiestnené ovládacie prvky a LED bar s radom LED diód, ktoré farebne signalizujú rad funkcií, uvedené v podrobnom návode distribútora. Ďalej,  4 mikrofóny pre kalibráciu posluchového priestoru a komunikáciu s hlasovými asistentami, tlačidlo vypnutia mikrofónu s kontrolkou LED pre mikrofón a WiFi pripojenie, zobrazenie aktívneho kodeku, tlačidlá pre zosilnenie a zoslabenie zvuku, viacúčelové tlačidlo, tlačidlo pre párovanie Bluetooth a tlačidlo pre výber pripojeného zdroja signálu. Po oboch stranách sú umiestnené dva 10 cm basové meniče a štyri celopásmové meniče pre multikanálovú konfiguráciu 5.1.4.

 

Spustenie, konfigurácia a nastavenie systému

Soundbar Ambeo Mini som pripojil cez jediný HDMI vstup eARC na TVP LG. Ako ďalší zdroj signálu som použil prepojenie Bluetooth s mobilným telefónom Samsung Note10, ktorý umožňuje prehrávanie hudby vo vysokom rozlíšení. Z Google obchodu som si stiahol aplikáciu Sennheiser Smart Control a ďalej postupoval podľa návodu. V prvom rade je potrebné Soundbar vyhľadať v aplikácii a pripojiť k domácej WiFi sieti, potom sa otvoria ďalšie možnosti nastavenia v aplikácii Smart Control.

     Optimalizáciu reprodukcie nastavuje dvoma pármi mikrofónov cez akustickú kalibráciu miestnosti. Okrem toho je k dispozícii niekoľko režimov počúvania vrátane hlasového režimu na zlepšenie jasnosti dialógu. Úroveň virtualizácie Ambeo môže byť modulovaná na troch rôznych intenzitách: ľahká, štandardná, zvýraznená. Cez aplikáciu Smart Control sa spúšťa automatická akustická kalibrácia celého systému, vrátane subwoofera, ktorý sa automaticky po zapnutí spáruje so soudbarom. Pri kalibrácií je aj vizuálna kontrola na displeji telefónu. Po ukončení kalibrácie je systém pripravený na prevádzku. 
 

ambeo_mini
 

Počúvanie, zvuk

Po kalibrácii ako prvý prišiel na rad test cez HDMI eARC z TVP. Na to je potrebné tento HDMI výstup v TVP aktivovať, čo prebehlo bez problémov. Kvalita zvuku je poplatná kvalite vysielanej stanice. Niekde je lepšia, niekde horšia. So zvukom v HD rozlíšení z vysielania však nemožno počítať, no rozhodne Ambeo Soundbar Mini tento zvuk oproti zvuku z TVP viacnásobne vylepší. Je to naozaj zážitok. Ak váš TVP umožňuje prehrávanie video programov z HDD, vaše filmy, či koncerty si môžete vychutnať v super priestorovom zvuku.

     Zvuk cez telefón a Bluetooth je v stereu bez problémov, podľa kvality výstupných formátov znie mierne plochšie, ale stále vynikajúco. Máme možnosť prepínať medzi ambeo a klasickým stereom, z môjho pohľadu zvuk cez Ambeo režim znie prirodzenejšie, ale to je už vecou osobnej preferencie a chuti.

 

Resumé

Kompaktný soundbar pre viackanálový posluch zvuku Sennheiser Ambeo Mini je určený pre Hifi verejnosť milovníkov domáceho kina a multižánrovej hudby, ktorí chcú mať jednoducho ovládateľný zvukový systém a nevyžadujú tak širokú konektivitu ďalších periférnych zariadení. 

     Oproti klasickej reproduktorovej zostave predsa len trpí rozlíšením drobných nuansov a detailov v reprodukovanej hudbe, pretože, či chceme, alebo nie, fyziku nie je možné oklamať, to je daň za kompaktný 5-kanálový systém, bezdrôtový prenos, či slobodu bez káblov. 

     Veľkým plusom považujem perfektne vyváženú kalibráciu cez aplikáciu. Sennheiser Ambeo Mini podporuje bežné zvukové kodeky, takže s kompatibilitou by nemal byť problém.

     Za trochu nešťastné považujem zobrazovanie informácií cestou farebných LED diód, ktoré zobrazujú funkcie a statusy systému. Dôvodom je ich umiestnenie väčšinou na horizontálnej ploche soundbaru, takže ich umiestnenie na ploche od sedačky pomocou diaľkového ovládania nie je dobre vidno a ťažko sa podľa nich orientuje. Okrem Ambeo statusov, tie sú vpredu. Oveľa jednoduchšie a spoľahlivejšie je ovládať soundbar cez aplikáciu Smart Control. 

 

Igor Rymarenko
www.iryson.com/sk

 

    

     PLUSY

Jednoduché nastavenie a vizuálna kalibrácia systému cez aplikáciu Smart Control

Vyvážený multikanálový 3D zvuk

Kompaktný zvukový bezdrôtový multikanálový systém, bez káblov

Excelentný multikanálový a stereo zvuk a dynamika

Univerzálny systém s podporou väčšiny bežných zvukových kodekov

Podpora zvukového kodeku Dolby Atmos, streamovacích služieb, streamovanie cez soundbar, mobil a Bluetooth

ZÁPORY

Limitované digitálne audio pripojenie cez HDMI eARC port

Nepodporuje žiadne ďalšie optické, či koaxiálne digitálne pripojenie 

Nepodporuje žiadne analógové pripojenie ďalšieho hifi komponentu

Občasné problémy s WiFi komunikáciou a pripojením (Smart Control)

Neprehľadné ovládanie cez farebné LED diódy

Menšie zvukové rozlíšenie a nuansy – vysoké stredy a výšky - jednopásmové meniče

 

 

Distribúcia: ElviaPro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 819 €

 

Článok patrí k časopisu: