Sennheiser G4me One

Sústreď sa na hru...

 

Zorientovať sa v ponuke komunikačných headsetov nie je nič jednoduché. Zvlášť, ak majú splniť požiadavky náročného hráča. Preto sme za vás vyskúšali jeden z najlepších, od osvedčeného výrobcu Sennheiser.

 


Sennheiser G4me One
Netlačia na temeno ani sa nekĺžu dopredu.

Dizajn a konštrukcia

Už na prvý pohľad vyzerá G4me One inak ako sme zvyknutí. Elypsovité náušníky sú uchytené mimo vrcholu, čo posúva náhlavný oblúk výrazne dopredu. Rameno mikrofónu je presvedčivo robustné. Prívodný kábel je mimoriadne ľahký a ohybný, ukončený dvoma 3,5mm jackmi. Pre PS4, Xbox alebo Mac je možné dokúpiť redukciu na jeden štvorpólový jack.

 

Ergonómia a  používanie

Zvuk slúchadiel je mimoriadne vyvážený a reálny. Otvorená konštrukcia neposkytuje takú izoláciu od okolitého prostredia ako plne uzavreté G4me Zero ale aj tak vás oslobodia od väčšiny rušivých vplyvov. Za to sa vám odmenia tým, že aj po hodinách streľby sa necítite ohlušení a nemusíte sa báť spotených uší. Náušníky sú polstrované príjemnou penou, ktorá sa tvári, že čosi vydrží a na vnútornej strane sú nahnuté tak, aby vám čo najvernejšie kopírovali ucho. Napriek tomu sa mi uši mierne dotýkali vnútornej steny, čo mi po pár hodinách nosenia začalo prekážať (začali ma bolieť uši). Posunutie náhlavného oblúku dopredu bol vynikajúci nápad a vďaka tomu slúchadlá na hlave takmer necítite. Netlačia na temeno ani sa nekĺžu dopredu. „Špagátovitý“ káblik má tri metre a vďaka jeho ľahkosti ho vôbec necítite. Konektory sú pozlátené a na boku majú výrazný prelis, čo príjemne uľahčuje zasúvanie i vyberanie. Ovládanie hlasitosti je geniálne zabudované do pravej mušle, kde približne tromi obrátkami otočného voliča, môžete znížiť hlasitosť zo 100 na asi 10%. Žiadne šmátranie po kábli s posuvným potenciometrom. Keď vás vyrušia, intuitívne si siahnete na ucho, no nie preto aby ste si zložili slúchadlá. Že volič nejde až do nuly hodnotím pozitívne, lebo stále máte možnosť začuť streľbu alebo výkriky členov vášho tímu. Nebyť tej nepríjemnosti z vnútorným polstrovaním, povedal by som, že si G4me One plne zaslúži svoje motto: „Sústreď sa na hru, nie na slúchadlá!“

 

Mikrofón

Výborné slúchadlá ale nie sú to, čo tento headset predáva. Magnetom je jeho jedinečný mikrofón. Je pripevnený k masívnej nohe, ktorú by mohol zlomiť azda len grobian a vo mne zanechala pocit nesmiernej pevnosti. Možno preto, že výrobca počítal s tým, že ňou budete hýbať niekoľkokrát denne. Má totiž funkciu automatického vypnutia mikrofónu, keď ju vyklopíte nahor. Ohromne návykové!


K dispozícii sú v čiernom alebo bielom prevedení.

Ale poďme k samotnému mikrofónu. Ako už býva zvykom, frekvenčné spektrum je zúžené na rozsah ľudského hlasu. Absolútnu čistotu hlasu vám zaručí aktívne potlačenie šumu (noise-cancel), ktoré funguje veľmi dobre. Vzhľadom na krátkosť testu som nemal možnosť odskúšať ho vo všetkých situáciách, no s bežným ruchom si poradil zodpovedne. Kvalita izolovania voči vetru je priam rozprávková, hoci sa jedná o interiérový headset. Keď som sa čudoval, prečo teda počujem svoj dych, zistil som, že to mikrofón zachytáva zvuk vzduchu, vychádzajúceho z mojich nozdier, nie fučanie do mikrofónu. Vzdialenosť od úst je napriek pevnosti úchytu ľahko nastaviteľná a v mikrofóne tak nepukajú ani slová ako: „pripečená fiflena“. Nočné šepkanie preto nerobí problém. S G4me One máte proste istotu, že váš tím bude počuť každý váš ston.

 

Záver

Slúchadlá G4me One patria k špičke produktovej ponuky Sennheiseru a tomu zodpovedá aj ich cena. Za ňu dostanete slúchadlá ktoré splnia vaše požiadavky na výbornú. Za zváženie stojí už len to, či neobetovať skutočne pár eur naviac a získať ešte  výhodu v podobe Sennheiser PC 363D so zabudovaným 7.1 Virtual Surround Sound.

 

Miroslav Ďurian

www.thr.sk

 

ElviaPro * www.sennheiser.sk * Cena: 229 €

 

 

 

SENNHEISER G4ME ONE

Headset testovaný ušami

 

So slúchadlami som konfrontovaný denne, výsluchu som podrobil už mnohé highendové výrobky, v štúdiu pracujem so značkou German Maestro, na prechádzky a na kupko si strkám do uší top model od firmy Klipsch. Slúchadlá Sennheiser považujem za seriózny štúdiový etalón a ich vrcholné modely vlastnia skutoční audiofili. Na druhej strane nie som žiaden zanietený hráč počítačových hier, hoci na plejstejšne si príležitostne zajazdím tak, ako sa bojím naživo, aby to neskončilo namŕtvo.


"...bol som príjemne prekvapený úrovňou ich podania a počiatočné predsudky
z dizajnu s mikrofónom a určenia k PC ma rýchlo prešli."

Kombinované slúchadlá G4ME1 s integrovaným mikrofónom som teda odskúšal v prostom audio režime. Počúval som hudbu, chvíľu cez ne mixoval aktuálne rozrobený projekt a potom si proporcionalitu a frekvenčnú vyrovnanosť výsledku skonfrontoval s mojimi GM a blízkopoľovými monitormi. Napokon som ich pripojil k Blu-ray prehrávaču a vypočul si cez ne pár zvukovo opulentných scén z Gladiátora Ridleyho Scotta s hudbou Hansa Zimmera. Nesklamali ma v žiadnom móde – naopak, bol som príjemne prekvapený úrovňou ich podania a počiatočné predsudky z dizajnu s mikrofónom a určenia k PC ma rýchlo prešli. Napokon, niet divu, značka Sennheiser je zárukou kvality a všetko, čo som kedy od nich počul či v štúdiu použil bolo vysoko v poriadku.

 

Andrej Turok

 

 

 

Špecifikácia

 

Farebné vyhotovenie:                         Biela, čierna

Impedancia
(slúchadlá):                      150 Ω

Konektor:                                            
2 x 3.5 mm (desktop/laptop)

Frekvenčná odozva (mikrofón):          50 Hz - 16,000 Hz

Frekvenčná odozva (slúchadlá):          10 Hz - 26.000 Hz

Akustický tlak / SPL (slúchadlá):       108 dB

Harmonické skreslenie / THD:           < 0.1%

Dľžka kábla:                                       3 m

Hmotnosť:                                          312 g

Citlivosť (mikrofón):                          -38 dBV at 94 dBSPL

 

Článok patrí k časopisu: