SENNHEISER HD 800 S * high-end slúchadlá (test)

800 anjelov na špičke ihly

Je obzvlášť ťažké posunúť latku vyššie, keď sa už zdá, že to jednoducho nejde. Predošlé modely slúchadiel Sennheiser radu HD si našli svojich zaprisahaných stúpencov v radoch profesionálnych hudobníkov aj audiofilov. O ich priazeň bojovali predovšetkým s elektrostatmi Stax, ktoré síce dlhodobo zaznamenávajú prevahu v tábore hifistov, ale v štúdiovej profibranži ťahajú za kratší koniec. Hovorím o úplnej špičke, za ktorou už jednoducho nie je kam ísť.

Anatómia

Nová vlajková loď vsadila na otvorený koncept s ľahkými veľkými mušľami, ktoré priľnú k hlave okolo uší len svojím diskrétnym okrajom. Ich tvar by sa dal charakterizovať ako nepravidelný ovál, čím kopírujú tvar vonkajšieho ucha. Za priezvučným materiálom s logom firmy sa skrývajú vskutku rozmerné meniče s magnetickým systémom za honey-combovou mriežkou z vonkajšej strany. Tieto otvorené circum-aurálne dynamické slúchadlá sú vrcholným dielom inžinieringu nemeckej spoločnosti, ktorá platí za etalón. Rovnako tak ich slúchadlá rangu high-end. Použitie najšpičkovejších materiálov a technológií je plne v službách hudby a jej diskrétneho prednesu so všetkou bohatosťou a krásou. Čísla a technické parametre sú až na druhom mieste. A je to počuť od prvučičkého tónu. Prstencovo tvarovaná membrána doposiaľ najväčšieho priemeru, aký bol kedy v slúchadlách aplikovaný, je prísľubom absolútneho priblíženia sa akustickým podmienkam prirodzeného posluchu. Mušle, uchytené v nerezovom mostíku, sú obšité tkaninou, ktorú vygeneroval vývoj v leteckom priemysle. Samotné náušníky sú obšité jemnou japonskou alcantarou. Štvoržilové vodiče s teflónovým dielektrikom sa pripájajú do terminálov
v zadnej spodnej časti. Na odkrytom kovovom mieste na samom vrchu mostíka je vygravírované okrem modelu aj výrobné číslo. V mojom prípade 02544.

Zvuk
Tieto referenčné highendové slúchadlá majú uvádzaný frekvenčný rozsah 6 Hz – 51 kHz. Ja by som povedal, že dostatočný, aj pre nočných letúňov – Draculových pobratimov. Zapojil som ich do firemného prempu HDVD 800, ktorý som kŕmil optikou z počítača, šupol si tam Matúšove pašie od J. S. Bacha a započúval sa. Oh mein Gott! Sedím v dóme a predo mnou sa odohráva barokový výjav pašiových hier, alebo som bol strojom času teleportovaný do Bachovho Lipska a sám majster tróni za organom, úsporným gestom tučných prstov, zároveň ovládajúci zbor i orchester a pohľadom dávajúci nástupy sólistom? Číra nádhera. Vyklenutý priestor, vzdušnosť bez kompromisov, masívny a stabilný podstavec basov, nesúci zvyšok zvukovej skulptúry z monolitného mramoru. Stredy majú maximálnu informačnú hodnotu a výšky všetko pozlacujú neoslepujúcim jasom. Potom som si tam dal Tanec rytierov z baletu Rómeo a Júlia od Sergeja Prokofieva. Pompéznosť na hranici zimomriavok, pedálové tóny pozáun, swingujúce sláčiky, razantný malý bubienok – všetko také prirodzené vo farbe, objeme, proporcionalite a umiestnení na stereo vejári, až sa tají dych. Už sedím dobrú hodinku a nepociťujem žiadne tlačenie a omínanie, ani stopy po sluchovej únave. Ale to sú na rade ešte dáke tie decibely a agresívnejšie žánre. Heavy Metal Be Bop od bratov Breckerovcov s Terrym Bozziom na bicích to celé rozbieha. Trochu menej basov, ale tak je to nahraté. Koniec sedemdesiatych. Za tým nejaký Limp Bizkit. Nárez basy a kopáku, nad tým jedovitá gitara, pekelnícky rap a hysterický spev. Už sa teším na Larryho Carltona s jeho vylešteným GRP zvukom. Paráda. Španielkové vyťahovačky strún s budením prstami bez plektra sú úžasne naturálne, v dynamických pasážach kovové, v pianissimách hodvábne. Na záver som si tam šupol Anniversary remaster pesničky Human Nature, ktorú pre Michaela Jacksona napísali a nahrali chlapci z Toto a objavil som v ľavom kanáli titernú hračkársku zvonkohru, o ktorej som doposiaľ ani len netušil. No toto?!

Konklúzia
Čo vám budem hovoriť? Nestoja síce málo, ale zato stoja za každý jeden cent. Excelentné slúchadlá pre rozmaznané uši, ktoré jednak sakra dobre počujú a jednak sa nedajú opiť rožkom a len tak hocičo im nie je dosť dobré. Sennheiser HD 800 sú momentálne asi najlepšie slúchadlá na trhu a toto tvrdenie opieram o ich univerzálnosť, keďže v istých nie rozhodujúcich parciálnych disciplínach ich môžu predčiť iné. Ale en bloc – „osemstovky“ by som si pokojne vzal na mixáž do Record Plant, čo Ocean Way (do Abbey Road už chodí Miro) a potom ich ešte cestou domov počúval na rušnej ulici plnej exotov, mužožien, spasiteľov a vyoperovaných krások.

ANDREJ TUROK
 

Distribúcia: ElviaPro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 1 550 €

 

Článok patrí k časopisu: