SITUÁCIE, ktoré len tak nezažijete

tomas_boros

 

Situations je názov zbierky krátkych skladieb pre klavír. Sú určené začínajúcim, príležitostným i skúseným klaviristom a klaviristkám.

Situations je aj názov albumu, ktorý obsahuje všetky skladby zo zbierky.

Autorom Situácií je klavirista, pedagóg,skladateľ a redaktor Rádia Devín Tomáš Boroš. Noty a CD vychádzajú v apríli 2019 vo vydavateľstve občianskeho združenia InMusic.

 

Rozliate stupnice. Osvetlené melódie. Vlny a ostrovy. Včera ráno v nedeľu. Už názvy skladieb napovedajú, že zachytávajú rôzne situácie s rôznymi atmosférami. Radosť, smútok, vôňa aj tajomno.

 

situacie_tomas_boros

“Klavírne skladby zo zbierky Situácie sú kombináciami rozličných stretnutí - v živote i na klaviatúre: desať prstov, vyše osemdesiat klávesov, dva pedále, dve nohy, prachovka, s ktorou sa hrá jedna skladba, zvonkohra, s ktorou sa hrá iná skladba a všeličo iné,” vysvetľuje autor Tomáš Boroš. 

 

Situácie majú pozoruhodný príbeh. Na jeho začiatku bola prosba zo školskej praxe - istážiačka si chcela zahrať strašidelnú hudbu. Na “objednávku” reagoval Tomáš Boroš a napísal skladbu v tomto duchu. Postupne zložil ďalšie skladby, až ich vo finále boli tri desiatky. 

V tomto momente do príbehu vstúpil Ivan Šiller s nápadom  koncertného stvárnenia skladieb. Tak vznikol program Ein Kindespiel, ktorý zaznel vo viacerých mestách u nás a v Česku. Ďalším nápadom bolo noty vydať. Výsledkom je zbierka s krásnym dizajnom, o ktorý sa postarala Magda Scheryová z kolektívu ONAONAONA. Nakoniec sa všetky skladby dostali na album. Pri ich nahrávaní Tomáš Boroš spolupracoval s Ivanom Šillerom, ktorý koncepčne a organizačne zastrešil celý projekt.

 

Príbeh Situácií pokračuje. Album a noty oficiálne uvedú do života 28. apríla o 19.00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Skladby zo zbierky zahrajú Boroš a Šiller pod hlavičkou Ensemble Ricercata. Koncert je v poradí druhým podujatím cyklu komorných koncertov Ensemble Ricercata 2019. Zároveň je súčasťouhudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa. 

 

O Situáciácha všeličom inombude dvojica umelcov diskutovať so Zuzanou Jasenkovou 24. apríla o 18.00 v obývačkovej atmosfére priestoru Kalab. Debata je súčasťou nového formátu InMusic Talks. 

 

Budeme radi, ak tieto výnimočné situácie zažijete spoločne s nami. 

 

Projekt Ensemble Ricercata podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Akcia sa koná s podporou SOZA.
Hlavný organizátor: InMusic
Spoluorganizátor: RTVS, Rádio Devín

Mediálny partner: Hudobný život