Skupina Para vydáva po šesťročnej pauze očakávaný nový album ‘Našou Krajinou’

para

 

Kapela Para je na slovenskej hudobnej scéne už vyše 22 rokov, odohrala stovky koncertov a stále sa teší mimoriadnej popularite. Neuveriteľných šesť rokov trvalo, kým Para dokončila svoj najnovší štúdiový album Našou Krajinou. Vydáva ho po prvýkrát vo vlastnej réžii, v júni ho predstaví fanúšikom počas koncertov v 2 slovenských mestách (Modra už dnes 31.5. a Topoľčany 2.6.), zároveň hneď na to odohrá aj sériu veľkých koncertov s kapelou Billy Barman s názvom Pekné Miesta, v rámci ktorých najnovší album aj pokrstí, a to v Bratislave na hrade Devín už 16. júna.
 

Album Našou Krajinou vznikal postupne počas kamarátskych pobytov na chalupe na strednom Slovensku. Výsledkom tejto pohody je album, ktorý fanúšikom prinesie 10 skladieb a 2 bonusové skladby

para_nasou_krajinou

Ako prvá bola k albumu hotová hudba, texty prichádzali až neskôr. Aj preto si fanúšikovia museli na album počkať dlhšie. Dve skladby sú už známe z predchádzajúceho dvojsinglového vinylu a obe sa tešia veľkej popularite - Žiadne slová, iba činy a pesnička Linda, ktorú basgitarista Matúš Vallo venoval svojej manželke. Práve on je aj autorom všetkých textov na albume s výnimkou piesne Miesta, ktorú zložil gitarista Rezeň (Jozef Rezník). Ten svoj text dokonca finišoval spolu s Laskym len pár dní pred dokončením albumu. Keďže má kapela šesť členov, k finálnym verziám skladieb vedie väčšinou dlhá cesta a súčasťou tvorivého procesu sú aj mnohé diskusie. “Po pár rokoch nastala opäť chvíľa príjemného hádania sa v štúdiu, ktorá ale priniesla naozaj dobrý výsledok,”zhodnotil spevák Lasky.  Čakanie sa však vyplatilo. “Pred finišovaním si pamätám nekonečné dohadovačky, kedy sme dokázali celý deň v stovkách správ riešiť poradie pesničiek, či nejakú pesničku dať, alebo nedať na album. Dôležitý je však vždy výsledok a s ním sme nielen kvôli textom, ale aj celkovej atmosfére albumu (hudba, grafika, hostia...) mimoriadne spokojní,” dopĺňa bubeník kapely Daniel Buzinkay.

Zároveň s novým albumom predstavuje Para aj klip k najnovšiemu rovnomennému singlu Našou Krajinou feat. Jana KirschnerAutorom klipu je Lousy Auber, ktorý sa podieľal aj na výnimočne úspešnom klipe k predchádzajúcemu singlu Linda, ktorý už videlo viac ako pol milióna fanúšikov: “Pesnička Našou Krajinou je veľmi pekná, opisuje Slovensko, nás všetkých a naše bežné životy. Chceli sme preto, aby aj klip bol čo najviac autentický, chceli sme odzrkadliť reálne Slovensko, také, v ktorom žijeme každý deň. Našim známym, kamarátom aj fanúšikom sme preto rozdali mobilné telefóny, s ktorými sa pár dní nakrúcali vo svojom prostredí. Naspäť nám prišli skvelé a prirodzené zábery, ktoré vystihujú našu krajinu oveľa lepšie ako akékoľvek štúdio. A to je presne to, čo sme chceli dosiahnuť.”  

 

Pozrite si najnovší klip NAŠOU KRAJINOU

 

 

Nahrávanie albumu Našou Krajinou sa začalo v októbri 2017, kedy sa kapela presunula z lazov do štúdia, kde nahrali prvé štyri pesničky. Zvyšok sa dokončil počas marca a apríla 2018 u Mareka Rakovického v LVGNC Studios, pri nahrávaní pomáhal aj Tom Lobb z kapely Fresh Out Of The Bus (dnes už LUVVER). Dva staršie single Linda a Žiadne slová, iba činysa nahrávali u Erika “Lososa” Horáka v jeho LOSOSOUND Studios už v septembri 2016. Na rozdiel od posledného albumu Menšinasi muzikanti tentokrát pozvali viacero hostí - na albume môžete počuť skvelú Janu Kirschner, vokalistky z Paper Moon Trio, aj viacerých muzikantov hrajúcich na dychové nástroje a klávesy. Najrýchlejšie sa nahrávala pesnička Hej romale. Túto skladbu hráva Para na koncertoch už pomerne dlho, bolo otázne, či sa vôbec dostane na album. Nakoniec z nej však počas nahrávania vzniklo príjemné oživenie v podobe rómskej ľudovky. Najdlhšie sa väčšinou nahrávajú pesničky, kde je veľa nástrojov, hostí a častí. Tieto parametre jednoznačne splnila Linda, kde sa dodatočne dohrávali dychy, v štúdiovej verzii dokonca hosťuje aj bývalý gitarista Pary a kamarát Matej Kubičár, a.k.a. Matej Starkov, jeho hudobným nástrojom bola tentokrát pílka. Vokály opäť naspievali dievčatá z Paper Moon Trio a sólo na violončelo nahral Jozef Lupták.  V niektorých pesničkách nahrával bicie Oliver Sadovský (perkusie, groovebox).“Počas celého nahrávania som mal pocit basového vraha,” dodal so smiechom gitarista Jozef “Rezeň” Rezník. 

O Pare je známe, že sa nevyhýba ani politickým témam a reagovaniu na aktuálne spoločenské témy. Na albume Našou Krajinou si preto môžu fanúšikovia vypočuť aj live verziu obľúbenej skladby Abstinent zo záznamu z narodeninového koncertu Rádia_FM z roku 2016, ktorého súčasťou je aj príhovor pani Lýdie Piovarcsyovej, ktorá prežila holokaust a pred touto pesničkou  vyrozprávala svoj životný príbeh. “Dnes ešte stále žijú ľudia, ktorí zažili na vlastnej koži hrôzu nacistického režimu a 2. svetovej vojny. Veríme že je dôležité aby práve títo dostali možnosť šíriť odkaz o tomto zle všade, kde sa dá,” hovorí basgitarista kapely Matúš Vallo. 

O cover a booklet albumu sa postaral grafik Palko Palko, použité boli vizuálne diela slovenských autorov z archívu SNG a jej projektu webumenia.sk a tiež z archívu SOGA.

Nahrávania albumu sa aktívne zúčastnili aj dva psy - štekot na konci skladby Ležímpatrí Matúšovmu psovi Foxovi, na nahrávaní bol prítomný aj Laskyho pes Elvis. 

 

Klip Linda

 

 

Ako prebiehalo živé unplugged nahrávanie skladby Ležímsi môžete pozrieť na tomto linku

 

Link na stream: 

https://itunes.apple.com/sk/album/na%C5%A1ou-krajinou/1388855508

https://open.spotify.com/album/6kSYjkpvFaaFELKi7j7snF

https://www.deezer.com/en/album/64407632

 

 

Termíny najbližích koncertov: 

2.6. Topoľčany 

16.6. Bratislava / Hrad Devín - krst albumu - turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman

22.6. Trenčín / Trenčiansky hrad - turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman

23.6. Banská Štiavnica / Amfiteáter Štiavnica  - turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman

29.6. Zvolen / Zvlenský zámok -  turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman

 

 

Link na videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=OPUZNCZNlVw

Link na eshop: https://shop.para.sk/cd-nasou-krajinou

 


 

LINKY PARA:

WEB: http://www.para.sk/

FB STRÁNKA: https://www.facebook.com/PARA.Brutalna.Zostava/

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/parabrutalnazostava