Skupina Prešporok a folklórny súbor Liptov z Ružomberka krstia nový album Piesne spod Salatína

spod_salatina

 

Krst nového albumu sa odohrá 23. februára o 19. 00 v priestoroch Ticho a spol. na Školskej 14 v Bratislave. Tento projekt vznikol pred vyše tromi rokmi. CD obsahuje 17 skladieb a vydal ho Pavlík records v decembri 2017.

Materiál, z ktorého bol vyskladaný album Piesne spod Salatína je vo veľkej miere ľudový, liptovský, no tmelivo mu robí folk. Napriek tomu, že Prešporok je považovaný za predstaviteľa urban folku, tak toto je už jeho druhý folklórny úlet (v roku 2014 vydal vo vydavateľstve Pavian records titul Čieže to ovečky). Odpoveď sa nachádza v booklete uvedeného albumu:

Igor Littva (vedúci Liptova) a ja (Kliment Ondrejka) sme k spolupráci mali silné predpoklady. Poznáme sa už od malička, veď sme bratranci a oboch nás to zavialo k hudbe a umeniu.  Naše stretnutie v tomto duchu asi muselo byť predurčené, akoby sa opakovala história naších otcov, ktorí v minulosti spolupracovali na viacerých choreografiách a programoch. Igor prevzal otcovu štafetu vedúceho Liptova a darí sa mu výborne. Ja som sa odkotúľal od otcovho smeru trochu ďalej, k folku či rocku, ale predsa ma to k folklóru, i keď okľukou priviedlo. Pretože som v mladosti počúval dosť odlišnú hudbu, aj môj prístup k ľudovej piesni je iný. Čo ma však teší, ani Igor, ani muzikanti  Liptova, nezatratili toto moje poňatie a výrazne dopomohli k výslednému tvaru.

Piesne na nosiči sú vybraté tak, aby reprezentovali veľkú časť zvykoslovného roka z obce Liptovské Sliače. Sú tam piesne jarné, regrútske, záletnícke, svadobné, fašiangové či vianočné.  Ich spracovanie do veľkej miery podliehalo vkusu oboch súborov. Nájdu sa tam preto skladby, ktoré by sa dali označiť za čisté folkovky, no pri niektorých bolo do folklórneho materiálu siahnuté len veľmi málo. Okrem protagonistov oboch súborov si na albume zaúčinkovala aj hudba folklórneho súboru Ekonóm, basgitarista Igor Baar, či kontrabasista Tamás Belicza z Maďarska.