Slovenská Romanika vydáva svoj piaty album – La Loba

 

la_loba_romanika
www.romanika.sk

V uplynulých dňoch vyšiel vo vydavateľstve Pavian Records v  poradí piaty album speváčky a hudobníčky Ildikó Kraicovej a jej spoluhráčov zo skupiny Romanika. Nový album nesie názov La Loba

Už z názvu samotného cítiť inšpiratívne zdroje, vychádzajúce z mytologických koreňov. La Loba – vlčia žena - je synonymom pre bytosť nespútanú, žijúcu na skrytom mieste, stvorenie  roky nezávisle putujúce krajinami, so schopnosťou vracať bytosti z hĺbky podsvetia späť na zem, dávajúcu i berúcu život,  nositeľku života i smrti zároveň. Synonymum pre kvintesenciu ženy ako takej, so všetkými jej rozpormi, kladmi aj zápormi. Ako hovorí sama autorka: „Samotný album predstavuje pozvánku do hlbín  ženskej duše a  má príchuť ulice, bláznovstva a iracionálnych obrazov.“

Album obsahuje celkom 11 piesní, z toho sedem sú úplne novinky, ktoré nezazneli ešte ani na koncertoch skupiny. „Štyri piesne, ktoré sme nahrali na album La Loba vznikli už dávnejšie a poslucháči ich mohli poznať z koncertov Romaniky. Sedem piesní zatiaľ na koncertoch neodznelo, sú to úplné novinky a preto sa majú naši fanúšikovia na čo tešiť.“ – hovorí autorka.  

Nahrávanie albumu La Loba prebiehalo inak ako nahrávanie doterajších albumov Romaniky. Kým v minulosti sa nahrávalo naživo, piesne albumu La Loba vznikali postupne. Najskôr sa nahrali hudobné podklady  (bicie, kontrabas, gitary) a ostatné nástroje ako husle, oktávové husle, akordeón, bandoneón, cimbal, cuatro, klavír, mandolína, klávesy, spev, vokály sa nahrali následne. „Našim cieľom bolodosiahnuť čistý štúdiový zvuk“dodala speváčka Ildikó Kali.

Skladby na album sa nahrávali v štúdiu DUBOVSKY MUSIC & STUDIO v Bratislave a v štúdiu JK ACOUSTIC v Borinke, master vznikol v trnavskom Štúdiu J. Pod texty sa autorsky podpísala poetka Eva Luka a hudbu zložila Ildikó Kali. Obal na CD navrhol a realizoval výtvarník František Malík. Jednu pieseň aranžoval huslista Stanislav Palúch, ktorý je zároveň podpísaný aj pod  produkciou, réžiou, editáciou a mixom albumu. 

Okrem stálych členov skupiny Romanika Ildikó Kali/Iky Kraicovej (hudba, gitara, spev), Romana Kraica (kontrabas) a Martina Chovanca (akordeón, bandoneón) sa na nahrávaní podieľali hudobní hostia Peter Solárik (bicie), Stanislav Počaji (gitary), Marcel Comendant (cimbal), Marta Topferová (cuatro), Michal Vavro (gitara), Radoslav Gajdoš (sopránsaxofón),  Stanislav Palúch (husle, oktávové husle, mandolína, klavír, klávesy).

 

 

Album vyšiel s podporou Fondu na podporu umenia a Mesta Trnava  vo vydavateľstve Pavian Records. Do portfólia slovenskej hudby tak pribudol ďalší nevšedný žánrovo nezaraditeľný album. Je však zároveň pokračovaním predchádzajúcej tvorby skupiny Romanika a origálneho etno-šansónového soundu tohto hudobného zoskupenia. Ildikó Kali má s Romanikou okrem nového albumu La Loba na konte štyri albumy: Svetlo a tiene (2004), Vlčie balady (2006, vydané vo vlastnej réžii), Milenka všetkých (2010, Slnko records), V hlbinách (2014, Pavian Records).

 „Spolupráca s hudobníkmi, ktorí sa podieľali na nahratí albumu La Loba mi priniesla nezabudnuteľné okamihy a obohatila hudbu, ktorú tvorím. Verím, že sa čoskoro o ňu podelíme aj s našimi poslucháčmi.Krst albumu La Loba bude 5.10.2018 v Malom Berlíne v Trnave,“povedala na záver Ildikó Kali.

Recenziu albumu si budete môcť prečítať v najbližšom čísle časopisu Nový Populár 2/2018.