Speváčka Jana Kozáková so skupinou MUKATADO oslavujú 22 rokov vydaním nového albumu “Krajina”

 

mukatado

 

Nový album hudobnej skupiny Mukatado - Krajina vychádza po 6 rokoch a je výnimočný svojim čistým a autentickým zvukom bez použitia samplerov či iných digitálnych úprav.

 

Doska vychádza pod hlavičkou vydavateľstva PJ RECORDS nesúc v sebe posolstvo pripomenutia si hodnôt ako sú ľudskosť, prajnosť, empatia, no nenájdete v nej aj silný ekologický odkaz.

 

S albumom vychádza pilotný singel Voda živá, ktorý spolu s videoklipom vydáva “čistú” atmosféra celého albumu. “Album je teda pripomenutím toho čo je pre mňa nesmierne dôležité a to je ľudskosť. Poslednú dobu som mal pocit, že na to častokrát zabúdame. Stále som si kládla otázku, kedy som najšťastnejšia a vtedy som na to prišla, že keď môžem súznieť s druhými. Ľudia, keď dôjde k pochopeniu, či už súhlasnému alebo nesúhlasnému, ale proste cítiť rovnakú vlnovú dĺžku. Piesne sa teda dotýkajú ľudských hodnôt, tém nad ktorými je vhodné sa občas za. Bol to v podstate dvojročný rozhovor so sebou samou, ktorý sa transformoval a uzrel svoju podobu v textoch, ktoré dal na papier textár producent Peter Dobrík.“ dodáva speváčka.

 

Novinka sa podľa slov speváčky Jany Kozákovej bude od predchádzajúcej tvorby kapely značne líšiť, ale určite v nej nájdete aj nejakú spojitosť s predlohou tvorby. K nahrávaniu si Jana pozvala popredných slovenských jazzmanov aj vokalistky z banskobystrickej opery. “Niektoré vokalistky mi povedali, že majú pocit, ako by tie piesne mali na ne terapeutické účinky a to som vlastne aj chcela dosiahnuť, aby ste sa pri počúvaní proste bolo dobre. Ak sa mi to podarilo budem rada. Texty sa dotýkajú tém ako emócie, vzťahy a prepojenie ľudí samotných a ľudí s prírodou. Sú to moje spevové linky, ktoré mi zneli v hlave a za pomoci kolegov sa nám podarilo dostať von a zaznamenať.“

 

 

Zvuk albumu mal na starosti producent Peter Dobrík z nahrávacieho štúdia PJ SOUND ŠTÚDIO. “Album sme sa rozhodli nahrať bez použitia samplerov či iných digitálnych zvukov. Používali sme staré mikrofóny a nástroje.“ dodal producent. Na nosiči sa nachádza 10 autorských s nádychom bluesu a soulu.

 

Jeden z vrcholov albumu je podľa členov kapely skladba Krajina, kde ide i fúziu vážne a jazzovej hudby s prvkami duše, v ktorej speváčka spieva o vzťahu človeka a Krajiny.
 

Na albume si môžete vypočuť aj zaujímavých mladých hostí: David Oláh – husle, Michaela Poláková- priečna flauta, Ondrej Cibula – klarinet, Anton Benedek - perkusie. Aranažmány sláčikových nástrojov vypracoval producent Peter Dobrík a v sklade Kódy - Dalibor Cibuľa, ako začínajúci mladý aranžér.

 

“S piesňami mi veľmi pomohol Peter Dobrík a jazzový klavirista Klaudius Kováč, ktorí sú aj spoluautormi. Klaudio ma v podstate previedol harmonickým spektrom mojich nápadov a tým mi dostupné skladby doviesť tam, kde som potrebovala.

 

mukatado

 

 

Rytmickú sekciu na albume som zverila do rúk renomovaným jazzmenom – Petrovi  Solárikovi - bicie nástroje a Róbertovi Raganovi ml.- basová gitara, ktorí mi pomohli nájsť správne tempo a umiestniť piesne do skvelých groovov. Zborové vokály a sláčikové party mi produkoval a zaranžoval Peter Dobrík, ktorý zároveň nahral na album aj gitary.

 

Pre mňa je album Krajina zatiaľ môj najintímnejší a najkrajší album, aký som doteraz nahrala. Priala by som si, aby mali liečivé účinky a priniesol do našich životov viac lásky a pochopenia, ktoré nám akosi pomaly vytráca z našich životov pod tlakom doby a udalostí, ktoré sa dejú vo svete a u nás doma“ dodáva speváčka.

 

mukatado
 

Fotografie a grafický dizajn obalu: Petra Rosič

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Hudobného Fondu.