David Dorůžka

DAVID DORŮŽKA, ROBERT FISCHMANN, MARTIN NOVÁK * Gilgul (recenzia)

gilgul

Šíře pojmu židovská hudba je tak velká, že každý si pod tím představí něco jiného. Já se snažil vycházet z místní, středoevropské tradice. David je ovlivněný sefardskou nebo orientální melodikou...

Názov skupiny: 
DAVID DORŮŽKA
Rok vydania: 
2023
Vydavateľstvo: 
Animal

Cena: 10€

 

David Dorůžka, Robert Fischmann, Martin Novák
Gilgul
Animal Music, 2023
*****

         Český gitarista, David Dorůžka (1980), sa na svojej poslednej nahrávke so svojimi kolegami, flautistom a spevákom, Robertom Fischmannom a bubeníkom a percusionistom Martinom Novákom, ponoril hlboko do hebrejskej hudobnej tradície. GILGUL je hebrejský výraz pre spájanie alebo sťahovanie duší z tela do tela. Ide teda o akýsi cyklus, čo je mimochodom ďalší z významov tohoto slova. Trio sa teda pustilo do náročnej fúzie jazzu, world music a hebrejských tradičných obradných piesní. A je to zmes veľmi výživná. Dorůžka je momentálne v Čechách jeden z top gitaristov a na tejto nahrávke ukazuje svoj nesmierny žánrový rozptyl. Hudba tria nie je striktne zviazaná židovskou tradíciou, ale zabŕdne do bohatých hudobných tradícii celej Európy. Nakoniec David k tomu nemá ďaleko a jeho rodinné zázemie ho priam predurčilo, aby z neho vyrástol hudobník mnohých tvárí. (Jeho starý otec, Lubomír Dorůžka,  bol významný publicista a propagátor jazzu a otec Petr zase veľký propagátor a znalec world music). Nepochybujem, že David mnoho do seba nasal počas pobytu v USA, kde okrem toho, že absolvoval Berklee College of Music, koncertoval s rôznymi jazzovými hudobníkmi. Preto je jeho hudba a ťažko zaraditeľná. Či je to plnokrvný jazz, ktorý produkuje v triu s Piotrom Wyłezolom a Jeffom Ballardom, alebo táto nadžánrová poloha, ktorá zaznieva z aktuálneho albumu.  

         Na Gilgul nájdeme 13 kompozícii ktoré majú hebrejské názvy. Sú to skladby autorské Roberta Fischmanna a Davida Dorůžku a úpravy židovských obradných piesní. Nenechajte sa ale týmto zmiasť. Hudba je to prepestrá, melodická, miestami až tanečná ako „Lekha dodi“ v 3/4 takte, prvá časť  štvordielnej suity „errev shabbat suite“, s krásnou plačlivou flautou. Na nahrávke pomáhali aj Luboš Soukup na klarinet a saxofón, Marcel Bárta na basklarinet a tenor saxofón a Štěpán Janoušek na trombón, ktorých môžeme počuť aj v tejto skladbe. Ďalšia časť „mizmor shir“ je skoro rocková záležitosť ako od Jethto Tull. „Adon olam“ zase čistokrvné fusion s krásnou výbušnou imrovizáciou, kde flauta je dominantná. Dorůžka disciplinovane doprevádza a Fischmann lieta v oblakoch. Nie je to veľmi tradičné nástrojové spojenie, ale na tomto albume funguje dokonale. Je to skrátka jazz, ktorý nasal do seba tu trochu židovskej tradície, tu trochu poriadneho rocku - „shekora ani“ či duchovna, živelnosti a mystiky Balkánu  - „kamavet ahava“. Liturgické chasidské nápevy z východnej Európy se tu stretávajú s melódiami stredovekého Španielska a aškenázske piesne v jazyku jidiš susedia s vplyvmi  newyorskej downtown scény. Sami hudobníci hovoria: „Šíře pojmu židovská hudba je tak velká, že každý si pod tím představí něco jiného. Já se snažil vycházet z místní, středoevropské tradice. David je ovlivněný sefardskou nebo orientální melodikou,“ povedal Fischmann.

Dorůžka ho doplňuje: „Spíš to vnímám jako úsilí rozvíjet různé zvuky a přístupy k melodii, harmonii a rytmu, které mají společného jmenovatele. Zároveň je to celé široké a otevřené a rozhodně s tím nepracujeme puritánským způsobem.“

         Odporúčam počúvať dosť nahlas, alebo na kvalitných slúchadlách!

 

Ján Graus

Kúpiť album

Recenzie CD * NP5/2023

recenzie

Zuzana Smatanová, Hrdza, David Dorůžka, Barbora Botošová, Stano Počaji, Peter Konečný, Random Choices, Noci a Rána, Katarína Koščová, Daniel Špiner, Ladislav Pazdera