STRIGÔŇ * Viac ako fantasy folk

strigon

 

Príznačnejší názov pre slovenskú kapelu vychádzajúcu zo stredovekej a starovekej hudby si ťažko predstaviť. Je v ňom ukryté tajomno, temno. Pri vyslovení mena polodémonickej bytosti počujete povesti aj mýty. 

Skupín, ktoré by sa venovali stredoveku (v populárnom ponímaní) nie je na Slovensku veľa. Ak zháňate kapelu na hradný či stredoveký festival,  obzeráte sa aj za hranice republiky. Ľudových muzík je dostatok, no akokoľvek ľudová hudba hrá archaicky, pýta sa vám zvuk a atmosféra predjánošíkovského obdobia.

Zdá sa, že k nám prichádza vlna stredovekej a starovekej hudby. Hudby, ktorá ale nechce poznať hranice štátov, hudby, ktorej je blízka doba a zvuk starého kontinentu. Hudby, ktorá hľadá nielen korene slovenského, ale aj slovanského. Také je zoskupenie Vrbovské vŕby pán brata Andreja Budislava Jobusa. Pre Vŕby z Vrbového je typické západoslovenské, írečité, hradné, krčmové, úsmevné, píšťalkové. Viac etnogitarovo zas znejú Bytosti Žiarislava Švického. Strigôň je zo severu Slovenska, z Oravy a vychádza viac z mytológie. Kým Vŕby hrajú viac na ľudovú archaickú nôtu, Strigôň začal coververziami od poľskej kapely Percival, z počítačovej hry Witcher 3.

Strigôni sú inde generačne aj muzikou.  Do ich koncertného pôsobiska nepatria len hrady, zámky a dobové festivaly. Začínali aj ako hostia na slovenských a českých metalových akciách. Hoci hrajú výlučne folkovo a akusticky, príbuznosť so severskými metalovými kapelami nepopierajú. Raz, na festivale Utgard (2017), sa objavili v programe spolu s Percivalom. Aj preto do coverrepertoáru pribudla filmová hudba či skladby metalových kapiel. 

Strigôňska štvorica sa priam vyžíva v hľadaní dobového nástrojového. Speváčka violončelistka a archeologička Barbora Danielová hrá doteraz so Švického Bytosťami. Je síce skladateľkou a textárkou strigôňskych vecí, no každý z členov si prináša do kapely to svoje. Jakub Bebej hrá na írske píšťalky a ninere. Dunivý zvuk perkusií má na svedomí Ján Kubas. Gitarista Michal Jankuliakbouzouki, oud, kantele. Severské zimomriavky dotvára teda zbor hlbokého mužského trojhlasu.

 

JURAJ GONŠOR

 

 

Článok patrí k časopisu: