Synth Slovakia Vol.2 * Culture Point (kompilácia)

synth_slovakia

 

S myšlienkou na pokračovanie v mapovaní slovenskej synth scény sme sa pohrávali už dávnejšie, aj preto, že od vydania jednotky uplynuli dlhé tri roky. Kým jednotka bola prierezom tridsaťročnej tvorby slovenských autorov, na dvojke sme sa pokúsili rozšíriť vnímanie hudobného žánru synth o ďalšie polohy. Pribudla scénická tvorba, inštrumentálne projekty, ambient, retro, synthwave, darkwave, electro, EBM.
 

Ako dramaturg som v prvom kole oslovil predovšetkým autorov, ktorí chýbali na jednotke. Ďalším kritériom bol hlavne kvalitatívny hudobný posun starších projektov. Kompilácia „Synth Slovakia Vol.2“ je teda z môjho pohľadu chronologicky poskladaný výber toho najzaujímavejšieho na scéne, čo sa udialo za posledné tri roky.

Dali sme väčší priestor autorkám, speváčkam, hudobníčkam v snahe posunúť snahu nášho združenia o popularizáciu syntetizátorovej hudby na Slovensku o stupienok vyššie. Kvalitatívne, aj koncepčne. Potešilo ma, že naša myšlienka nadchla všetky oslovené projekty. Niektoré natoľko, že urobili celkom nové skladby, exkluzívne len pre túto kompiláciu.

V druhom kole sme v médiách a na sociálnych sieťach zverejnili výzvu, aby nám záujemcovia zaslali ukážky svojej tvorby s tým, že najlepší dostanú priestor na kompilácii. Príspevkov prišlo viac, nakoniec sme vybrali 18 skladieb od 18. rôznych projektov. Kompilácia vyšla 12. 12. 2020 na CD a aj ako elektronický release.

Poďme si ich teraz všetky v krátkosti predstaviť.

 

1. Eight Chances vznikol v roku 2006 v Banskej Bystrici ako autorský one woman projekt speváčky, skladateľky a multiinštrumentalistky Evy Ch. Neskôr Eva vystupovala niekoľko rokov vo dvojici s bubeníkom Martinom. V roku 2013 jej vyšiel zatiaľ jediný album „Grey“. V súčasnosti je Eva opäť sama a pracuje na novinkách pod producentským dohľadom Sola a Bopa, ktorí pôsobia v známych EBM projektoch ako L.I.O.B., Samhain a Eclipsed.


 

2. Adrián Ulík je z Hlohovca a v minulosti hrával ako drum'n'bassový DJ-om menom Kridian. Počas pôsobenia v Anglicku navštevoval kurz hudobnej produkcie v Bristole.

 

3. 580 Miles je medzinárodný hudobný projekt Petra Chudíka a Miriam Christiny z Nemecka. Dvojica mala kratšiu tvorivú prestávku, no exkluzívne len pre našu kompiláciu, nahrali úplne novú skladbu „Forever“.


 

4. Eclipsed je experimentálny projekt v zložení Solo, Key Head, Bop a Blažena, ktorí pôsobia ešte v ďalších elektronických kapelách, ako sú Samhain, Last Influence Of Brain a KIFOTH. Skladba „Kadidus Varex Entra“ takisto vznikla exkluzívne iba pre nás.


 

5. Gladia Moony sú z Bratislavy, hrajú zaujímavý electropop a tvorí ju štvorica muzikantov na čele s charizmatickou speváčkou Alex Lukáčovou. Doteraz vydali jedno EP „Black Sugar“.


 

6. Lightune založil v roku 2003 MIR (Miroslav), ktorý sa hudbe venuje vyše 25 rokov. Okrem pôsobenia v Lightune tvorí MIR filmovú hudbu, reklamné zvučky a ambient.

 

7. Grawlix je producent z Bratislavy, zameraný na synthwave a darksynth. Je členom združenia Nightcall, ktoré zastrešuje aktivity synthwave komunity na Slovensku. Nahral album „Session-0b“, ktorý je tematicky ladený ako soundtrack k blížiacej sa dystopickej budúcnosti.

 

8. IMIAFAN je projektom producenta Imricha Végha, ktorý sa okrem svojej tvorby, venuje vydávaniu hudby iným interpretom na vlastnom labeli 4mg Records. V minulosti spolupracoval napríklad s Martinom Burlasom a Dariom Seravalom z Borghesie.


 

9. bisTroš. Ivan „Bistroš“ Babocký, klávesák, autor, zakladajúci člen Monte Rosy. Aktuálne tvorí hudbu bez vyhraneného žánru, ako sám hovorí, iba pre svoje potešenie. Pesnička „Sedmospáč“ vznikla ešte v roku 1984 ako verzia pre stredoškolskú rockovú kapelu a do dnešnej retrosynth podoby ju pretvoril v roku 2020. 

 

10. Havran228 je multiinštrumentalista so zameraním na cybergothic a synthwave. Jeden z nováčikov na scéne s veľkým potenciálom, ktorý bol vybraný na základe našej výzvy.

 

11. IAmNøt je veľmi zaujímavý electro breakbeat, techno tanečný projekt bratislavčanky Sofie Nøt. Sofia momentálne pracuje na nových veciach pre svoj debutový album.


 

12. MFLS (Music For Lost Souls) Bohužiaľ, otec projektu Albín Nemec nás náhle 14.11. 2020 opustil a naveky odišiel do muzikantského neba. Poslednou Albiho hudobnou aktivitou bol príspevok na výberovku v podobe skladby „Nehynúci Plameň“, ku ktorej vokál naspieval hosťujúci spevák z Monte Rosy, Milan „Monte“ Bartalský. Odpočívaj v pokoji, Albi.


 

13. Montage je projektom zakladateľa synthpopovej skupiny SAD (1991 - 2014), Róberta Adamca. Na konte má jeden album s názvom „Digital Dropout“. Pri jeho tvorbe Robo použil množstvo samplov, voľne dostupných na internete, vrátane vokálových a vokodérových liniek. 

 

14. Love My Science má na svedomí maliarka, spisovateľka a v neposlednom rade autorka a speváčka, Ingrid Rudavská z Bratislavy. Jej hudba je zmesou štýlov ako electropunk, new wave, synth a postpunk. Inge vydala jeden album „Perfect disorder“ a momentálne dokončuje dvojku „Worn Out People“. Skladbu „Opotrebované organizmy“ venovala exkluzívne pre nás.

 

15. The Silence z Trnavy, fungujú od roku 2013. V súčasnosti patria k najaktívnejším kapelám čo sa týka tvorby a koncertovania. „Forgive Me“ prináša do kapely nový zvuk s prvkami synthwave.


 

16. The Opposer Divine založil Minor Float z EBM kapely Terminal State. Ich tvorba sa pohybuje v priestore industriálu, dark ambientu a experimentálnej elektroniky. Doteraz nahrali 3 albumy a stále pracujú na nových veciach. Skladbu „Into Oblivion“ urobili exkluzívne pre našu výberovku.

 

17. The Roben je projekt Roberta Zaťka, ktorý vznikol v roku 2010. Robo je bývalý frontman skupiny Forum a neskôr zakladateľ legendy The Dark, ktorá fungovala na EBM scéne začiatkom 90. rokov.


 

18. CHEBEAFF je autorský projekt skladateľa, textára a producenta Radomíra Remenára z Trnavy. Vznikol v roku 2013. Okrem hudobnej tvorby stojí Rado za vznikom projektu Synth Slovakia,
ktorý združuje producentov slovenskej synth scény a ktorý zastrešuje aj obidve kompilácie. Po krátkej pauze vyplnenej produkovaním a skladaním skladieb pre The Silence, sa vracia znovu pod vlastnou značkou CHEBEAFF. Záverečná skladba „By My Side“ vznikla priamo pre kompiláciu v spolupráci s renomovanými menami slovenskej elektro scény, akými Solo (Eclipsed, Samhain, L.I.O.B.) a Key Head (KIFOTH, Eclipsed, Vanessa) nepochybne sú.

Podrobnejšie informácie o všetkých projektoch a činnosti združenia Synth Slovakia nájdete 
na webe www.synthslovakia.sk

 

Robert Herceg

Článok patrí k časopisu: