Trilobeat vydáva debutový album plný atmosfér a vyráža na turné

trilobeat
 

Trilobeat vydáva 4. apríla debutový eponymný album a odohrá aprílové turné v šiestich slovenských mestách. Inštrumentálny džez, progrock i pop skupina prepája vlastným univerzálnym jazykom – ich skladby sú kompozične prepracované, a predsa zostávajú riadené hlavne prirodzene plynúcimi emóciami. Trilobeat šarmantne spája hudobné štýly aj rôznorodých hudobných fanúšikov.

 

Hudobný projekt Trilobeatvznikol v roku 2017. Skladateľ Jakub Mikula stavia atmosféru skladieb na klavírnych kompozíciách, tie sú dopĺňané melodikou priečnej flauty a vokálom Kataríny Mikulovej. Rytmiku kapely tvoria na basgitare Norbert Neuschl (King Shaolin, Celeste Buckingham) a na bicích nástrojoch Marek Sasko (Horehigh, Matěj Vávra Band, Genius Locci).

 

Po dvoch rokoch aktívnej spolupráce štyroch hudobníkov z rôznych hudobných sfér sa úvodná kapitola projektu uzatvára a Trilobeat prichádza so svojou prvou štúdiovou nahrávkou obsahujúcou 9skladieb. „Niektoré kompozície sú staré aj viac ako 7 rokov. Kedysi dávno, ešte v mojej detskej izbe, z pretlaku emócií vznikali nápady, ktoré sa roky vyvíjali až do dnešnej podoby. Do finále sme ich dotiahli až s touto partiou. Najskôr v skúšobni, následne na koncertoch a potom sme zvážili, že je čas skladby zachytiť v čase a nahrať,“opisuje proces vzniku skladieb i albumu klavirista a skladateľ Jakub Mikula a dodáva „Album nie je koncepčný v tom zmysle, že by sa venoval jednej konkrétnej téme. Ide skôr o zbierku rôznych nálad a zážitkov. Keby sme predsa chceli hľadať nejakú hlavnú tému či myšlienku, myslím že by sme dospeli ku zobrazeniu kontrastov – slohy a refrény, ktoré sú miestami nad povrchom, pod povrchom, v hlave, vo svete... Rozličné pohľady na zdanlivo jednoznačné veci.“

 

Nahrávanie debutového albumu prebiehalo od jesene do jari v SMT štúdiu v Bernolákove pod zvukárskou taktovkou Martina „Bakyho“ Bakoša (Ľudové Mladistvá.). „Je výborné, že v celom procese bolo miesto pre názor zvukára,“zhodnotil Baky spoluprácu z nahrávania a dodáva: „Veľa času sme venovali hľadaniu zvuku ešte pred nahrávaním a oplatilo sa. Album ma stále baví počúvať aj napriek hodinám stráveným prácou na ňom. Budem rád, ak poteší aj poslucháčov.“ 

 

Trilobeat koncertuje ako kvarteto, no nahrávanie zahŕňalo aj spolupráce s rôznymi hosťami.Epickou, až vesmírnou gitarou prispeli Peter Zajaček (Medial Banana, Frankie Kimono) a Martin Bakoš (Mudhole, Millhouse) a na perkusiách zahral Roman Kovács (La3no Cubano, Erik Šulc&Tribal Colours).

 

Členovia kapely si dávajú záležať na spolupráci s mladými umelcami – booklet albumu je zložený z obrazov bratislavskejmaliarky Andrey Kopeckej, ktoré graficky spracoval a dotvoril Norbert Neuschl. „Hľadali sme niečo, čo vystihne ten priestor a rôznorodosť atmosfér, po dlhých debatách s Jakubom mi bolo jasné, že na toto budú Adine štruktúry a svety ideálne,“vysvetlil Norbert.

 

Prvým singlom z debutového albumu je skladba Čiara. „Základom kompozície bola predstava línie, ktorá symbolizuje blížiaci sa deadline, či rázne rozhodnutie, od ktorého už nie je cesty späť – ale v pohľade zblízka, ba až pod mikroskopom,“opisuje skladbu Jakub. „Keď si krátky zlomový a vážny moment dostatočne priblížime, nájdeme tam možno aj nečakaný groove, či dekadentnú iróniu, nemyslíte?“ 

Skladbu Čiara skupina zverejnila spolu s animovaným „Trilobeat“ vizuálom prepájajúcim skladbu s dizajnom samotného albumu. Netradičná kombinácia stop-motion animácie so štruktúrami obrazovpoužitých na obale CD a reálnymi koncertnými zábermi kapely vznikla v ateliéri Norberta Neuschla.

Skladba Čiara:

 

Album Trilobeat vychádza na CD, aj v digitálnom formáte na Spotify, iTunes, Apple music a ďalších digitálnych platformách.

 

Trilobeat / Album tracklist

  1. Intro
  2. Mlčanie
  3. Čiara
  4. Vôňa myšlienky
  5. Zmyselná
  6. 7 viet
  7. Delírium
  8. Každopádne
  9. Pád

 

Počas svojej dvojročnej existencie sa Trilobeat úspešne prezentoval aj naživo. Predstavil sa ako hosť na turné Ľudových Mladistiev a tiež na krste ich CD v Štúdiu 1 Slovenského rozhlasu. Fanúšikov si v minulom roku získal aj na akcii Jazz Fest Vráble a priebežne odohral niekoľko klubových koncertov.

Po vydaní rovnomenného debutového albumu 4. apríla Trilobeat vyráža na turné so zastávkami v šiestich slovenských mestách a svoj čerstvý hudobný nosič oficiálne pokrstí na koncerte v bratislavskej Berlinke 12. apríla.

 

 

TRILOBEAT turné / apríl 2019:

4.4. Košice – Kasárne/Kulturpark

5.4. Prešov – Christiania

6.4. Banská Štiavnica – Archanjel

11.4. Nitra – Music a Café

12.4. Bratislava – Café Berlinka SNG (krst albumu)

19.4. Trnava – Ten Klub

 

 

Linky:

Skladba Vôňa myšlienky (live) https://youtu.be/h2j0IQTbljM

Album Trailer https://youtu.be/tK558adLwh8

 

Trilobeat FB - https://www.facebook.com/Trilobeatband/

Instagram - https://www.instagram.com/trilobeatband/

Youtube - https://www.youtube.com/channel/UCkYrZ9fmvtlwj7123tt4ADQ