TRITON AUDIO Fethead, Fethead Phantom a Blocker * linkové predzosilňovače a prepäťová ochrana (test)

fethead

 

Holandská značka TRITON AUDIO ponúka rôzne produkty v oblasti mikrofónových predzosilňovačov. Séria s označením FetHead je určená na zosilnenie vstupného signálu medzi mikrofónom a predzosilňovačom. Každý, kto pracuje so snímaním zvukového záznamu, sa určite stretol s problémom vybudenia mikrofónu natoľko, až bol signál zašumený vlastnosťami samotného predzosilňovača. V takomto prípade predzosilňovač generuje šum, ktorý negatívne ovplyvňuje kvalitu nahrávky. Práve vďaka sérii FetHead môžete zvýšiť zisk až o 27dB s extrémne nízkou hladinou šumu, ktorú zabezpečuje JFET zosilňovač triedy A. Do nášho štúdia Real Music House sa dostali tri verzie, a to FetHead, FetHead Phantom a Blocker.

Verzia FetHead je určená pre páskové a dynamické mikrofóny, ktoré nevyžadujú fantómové napätie 48V. Testovali sme ho na páskovom mikrofóne AEA R84 a dynamickom SM7b, ktoré vyžadujú viac zisku (gain) na predzosilňovači. Po zapojení FetHead je rozdiel v citlivosti mikrofónu naozaj citeľný o hodnotu, ktorá je uvádzaná pri tomto produkte. Zmena zvukovej charakteristiky mikrofónov nebola veľmi badateľná, takže FetHead zanecháva pomerne verný zvuk mikrofónu. 

triton_audio_phantom_fethead

Ďalším v teste bola verzia FetHead Phantom, ktorá prenáša fantómové napätie 48V ďalej do mikrofónu. Tu je dôležité spomenúť, že verzia FetHead je tiež napájaná 48V, ale neprenáša ho ďalej na mikrofón, aby nevzniklo riziko poškodenia pri páskových mikrofónoch. FetHead Phantom pracuje na rovnakom princípe a je vhodný na použitie pri mobilných zariadeniach, alebo kamerách, na ktorých majú vstupné zosilňovače vysoký šum už pri menšej citlivosti. Vieme si ho predstaviť aj na štúdiovú prácu pri projektoch, pri ktorých sa vyžaduje vyššia vstupná citlivosť. Napríklad pri nahrávaní na ambientné mikrofóny, alebo pri snímaní komornej hudby. 

phantom_blocker

Posledným modelom v teste bol Phantom Blocker, ktorý chráni pred poškodením najmä páskové mikrofóny. Pri neopatrnom zapojení sa totiž môže fantómové napätie dostať cez transformátor až k primárnemu obvodu a trvalo poškodiť mikrofón. Rovnako sa môžu poškodiť niektoré staršie predzosilňovače v prípade externého napájania mikrofónu. V takýchto prípadoch Phantom Blocker izoluje prenos tohto napätia do vstupu predzosilňovača.

 

Záverom môžeme zhodnotiť, že ide o vydarenú sériu značky Triton Audio, ktorá ponúka veľmi priaznivú cenu. Tento produkt môžete využiť pri mnohých aplikáciách. Ako konkurenčnú značku môžeme spomenúť firmu Cloudlifter, ktorá vyrába rovnaký produkt a určite stojí za pozornosť. Spoločnosť Triton Audio uvádza, že ich výrobky sú “hand made" a logo nenápadne pripomína logo spoločnosti Neumann. Na značke FetHead nás zaujal praktický design, balenie a cena v pomere s kvalitou.

 

Robert Pospiš & Martin Sillay

Real Music House Studio

 

Distribúcia: Elvia Pro Slovakia * Cena / Info: sales@elviapro.sk 

Článok patrí k časopisu: