Trojica Pospiš/Sillay/Nikitin predstavuje nový videoklip k americkej nahrávke a vyráža na slovenské turné

pospis_sillay_nikitin

 

Nový videoklip ku skladbe Máš už silu ó duša pozýva do atmosféry albumu, ktorý srší energiou a oslovuje unikátnym spojením viacerých hudobných vplyvov. Réžiu originálneho komiksového videoklipu mal na starosti dlhoročný priateľ hudobnej trojice Pospiš/Sillay/Nikitin, filmár Peter Javor. Album Spev tebevznikol v otvorenosti, slobode a veľkej úcte k hudobným žánrom ako sú: americký folk, soul, R´n´B, blues či gospel. Skladby spájajú texty amerického básnika Walta Whitmana. Prúd živej energie budú môcť návštevníci koncertov zažiť už v novembri v Brezne, Modre, Bratislave a Banskej Bystrici.

Je to energická skladba. Akýsi kontrast voči prvému singlu Amerika spieva. Máš už silu ó duša je našou ďalšou poctou zaoceánskej hudbe. Verím, že osloví aj poslucháčov,“ predstavuje nový singel Robert Pospiš. 

Režisér videoklipu Peter Javor nie je len náhodným človekom “zvonka“, spolu s hudobníkmi sa zúčastnil aj newyorského nahrávania. „Máš už silu ó duša je podľa mňa tak trochu skladbou o hľadaní seba. Približuje ľudskú snahu o súzvuk vnútorného a vonkajšieho sveta. Podobný bol z môjho pohľadu aj proces vzniku celého albumu. Hudobníci od začiatku hľadali spoločnú cestu, spoločnú slovensko-americkú dušu, ktorú zhmotnili do piesní. A ja som sa pokúsil ich spoločné „hľadanie" zhmotniť v tomto videoklipe, respektíve videokomikse“ hovorí autor nového videoklipu, Peter Javor. 

Spojenie albumu Spev tebes komiksomsa ukázalo ako veľmi úspešné. Veď samotný obal albumu nakreslil jeden z najznámejších predstaviteľov tohto žánru na svete, autor komiksov o Nickovi Caveovi a Johnnym Cashovi, nemecký výtvarník Reinhard Kleist. Album Spev tebeje medzinárodnou hudobnou poctou básňam amerického velikána Walta Whitmana. Nahrávka vznikala priamo v básnikovom rodisku, v New Yorku, a hlavní hudobní tvorcovia Pospiš/Sillay/Nikitin ho za oceánom nahrali s elitami americkej hudbyBasgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander, patria k výrazným menám hudobnej scény a okrem iných hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson. 

Súčasťou zoskupenia je aj slovenská rodáčka s výnimočným soulovým hlasom, Hanka Gregušová alias Hanka G, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v New Yorku. Nedávno pricestovala spolu s americkým bubeníkom Taru Alexander na Slovensko, aby spolu so slovenskými hudobníkmi odohrali niekoľko koncertov k novému albumu Spev tebe.

V zostave s Robertom Pospišom, Nikolajom Nikitinom, Martinom Sillayom, Ľubošom Šrámekom, Jurajom Griglákom, Petrom Raitlom a Danielom Griglákom sa predstavia v pondelok 12. 11. 2018 v breznianskej Synagóge, 15. 11. 2018 v krásnom Evanjelický kostol v Modre, 17. 11. 2018 si zahrajú na festivale Ars Poetica v bratislavskej Berlinke, kde CD aj slávnostne pokrstia a 21. 11. uzavrú hudobné turné v Záhrade v Banskej Bystrici.

Špeciálne sa tešíme na koncert v modranskom kostole. Veríme, že sa nám podarí navodiť atmosféru ako na našom newyorskom vystúpení v takomto prostredí. Tešíme sa na všetkých poslucháčov, ktorí vyhľadávajú intenzívne hudobné zážitky v netradičných priestoroch,“ pozýva na koncert v modranskom Evanjelickom kostole Nikolaj Nikitin. Album Spev tebevznikol v otvorenosti, slobode a veľkej úcte k hudobným žánrom. Americký folk, soul, R´n´B, blues, či gospel, príťažlivá rytmika a Whitmanove texty v preklade Martina Solotruka – to všetko čaká na poslucháčov pri zahĺbení sa do hudby nového CD Spev tebe

 

Pozrite si videoklip ku skladbe Máš už silu ó duša:

 

 

 

Vypočujte si celý album Spev tebe trojice Pospiš/Sillay/Nikitin a ich vzácnych hostí:

https://whitmantribute.bandcamp.com

 

Spev tebe Tour 2018:

12. 11. 2018, Synagóga - Brezno

15. 11. 2018, Evanjelický kostol - Modra

17. 11. 2018, Ars Poetica – Berlinka - Bratislava

21. 11. 2018, Záhrada - Banská Bystrica