Veľká noc v Maríne začala hudobným koncertom a výbornou náladou

stofi
 

 

„Marínčania“ opäť žili hudbou a užívali si skvelú atmosféru, náladu... Občianske združenie Milan Štefánik v spolupráci s vedením Špecializovaného liečebného ústavu Marína v Kováčovej š.p., pri príležitosti Veľkej noci, zorganizovali 5. apríla 2023 pre klientov zariadenia a jeho hostí hudobný koncert.

Po úvodnom slove obidvoch organizátorov a moderátorky podujatia Brigity Tarinovej patrilo pódium prvému hudobnému hosťovi. Svojimi piesňami prišiel potešiť klientov zariadenia Dominik Štofko, alias Domi Stoff. Dominik je mnohým známy ako spevák a gitarista kapely King Shaolin. Pre svoje publikum zahral skladby zo svojho posledného albumu. Oproti tvorbe v domovskej zostave má ako sólový spevák texty v slovenskom jazyku. Hudobný doprovod mu robil kolega z kapely - bubeník Lukáš Vajda. Nálada v kinosále bola naozaj veľmi príjemná a to nielen vďaka piesňam, ale aj pre vtipkovanie, ktorým Dominik publikum rozosmieval. Všetci si vystúpenie týchto mladých hudobníkov príjemne užívali. „Pretože vieme, že to deti poteší,“ vysvetlil Dominik, prečo účasť v Kováčovej neodmietol a dodal:„Pripravil som si piesne v slovenskom jazyku a bude to pre mňa zároveň aj skúška, keďže som vždy počúval americkú hudbu a aj spieval americkú hudbu. Tešíme sa na úsmevy. Dúfam, že budú...“  

 

marina
 

S partiou King Shaolin dokončujú nový klip a nové LP. Prezradiť môžeme aj to, že pre svojich fanúšikov pripravujú ešte kopec ďalších noviniek. Uvidieť ich budeme môcť na letných koncertoch a festivaloch, na ktoré sa veľmi tešia. Keďže podujatie v Maríne je špecifické nielen svojim priestorom ale aj publikom, zaujímalo nás, ako vnímajú tieto koncerty a benefičné podujatia, na ktorých vystupujú pre deti a osoby s postihnutím. „Veľmi dobre. Publikum mi príde vždy veľmi vďačné. V Maríne je krásne prostredie, je to tu pekné, milí ľudia. Cítil som veľmi dobre. Ako u babky...“ odpovedal Dominik a Lukáš ho doplnil: „Ja by som dodal a nadviazal na posledné naše podujatie, že som naozaj nečakal takéto prijatie. Ich radosť bola taká bezprostredná. Mal som zimomriavky a tú energiu som nasával celý koncert. Ešte dlho som čerpal z tejto energie a všetky tie transparenty s našimi fotkami a menami... A darčeky...“ O úspechu ich koncertu najlepšie svedčí, že po vystúpení bol o obidvoch veľký záujem, preto nasledovalo fotenie s publikom a odovzdávanie darčekov.

 

stofi
 

Svoj priestor dostal aj Milan Hronec zo spoločnosti SPIG Zdvíhacie zariadenia a pomôcky pre i-mobilných. Spoločnosť sa už viac ako 25 rokov špecializuje na pomoc ŤZP ľuďom a ich rodinám formou poradenstva, ale aj prostredníctvom produktov ako sú zdvíhacie zariadenia, schodolezy a iné pomôcky, ktoré sú veľkou pomocou ich každodenného života. Spoločnosť je tiež vydavateľom časopisu Inak obdarení, ktorý obsahuje články informačného a poradenského charakteru, ale aj príbehy ľudí s hendikepom. 

Výmena úloh. Moderátorku Brigitu Tarinovú na chvíľu zastúpil všetkým Marínčanom známy Pali Gubko Gubáň, ktorý uviedol ďalšieho hudobného hosťa a ním bola... Brigita Tarinová, avšak teraz ako speváčka. 

Brigita pripravuje novú pieseň, ktorú si budete môcť vypočuť na Youtube kanály a teší sa na ďalšie podujatia, ktorých sa zúčastní. Už čoskoro vystúpi na ďalšej benefičnej akcii OZ Milan Štefánik, ktoré sa bude opäť konať v Kováčovej pod názvom Ruky spoja Ruky.

Opýtali sme sa jej. Na tomto podujatí si bola moderátorkou aj speváčkou. V ktorej úlohe sa cítiš komfortnejšie? Obe si zvládla veľmi dobre. Ale asi to bude speváčka, že? „Uhádli ste. Určite sa cítim byť skôr speváčkou ako moderátorkou.“  Tak do spievania Brigita! Prajeme ti veľa šťastia a príležitostí na spev, ktorý máš tak rada.

Po dvoch piesňach z vlastnej tvorby sa Brigita vrátila opäť k moderovaniu a na pódium prišiel posledný hudobný hosť a ním bola kapela S hudbou vesmírnou. 
 

brigita
 

Kapela prišla už v novom zložení: Daniel Kis, Marek Koleno a Sára Polyáková. Svojou pozitívnou energiou s humornými vsuvkami medzi piesňami bavili celé publikum. Popoludnie v Maríne ubehlo naozaj veľmi rýchlo a preto sa aj koncert blížil k svojmu záveru. Úplne poslednou piesňou tejto, energiou sršiacej trojice, bol veľký hit „Je nám teplo“. Chytľavý text, ktorý má milióny videní, si spieval asi každý v sále. „Nebolo to prvé pozvanie na takúto akciu, ak to teda môžem spojiť s benefíciami pre Milana a jeho OZ. Za mňa osobne je to vždy veľmi pekné a všetci ktorí  na podujatia prídu, majú krásnu dušu. Je to iný typ koncertu, na aký sme zvyknutí. Vždy sme usmiati, keď koncert skončí, keď sa potom s ľuďmi stretneme, pofotíme, objímeme. Takže pre toto radi chodíme na tieto akcie,“ zhodnotil Marek. „To máte vlastne úplne rovnako ako so všetkým. Prídete z práce domov a potom robíte svoje hoby a to vás napĺňa. U nás je to vlastne to, že my robíme koncerty ako svoju prácu a potom robíme takéto koncerty, ktoré nás napĺňajú,“ pridal sa Daniel. Novou, ale o to viac príjemnou skúsenosťou, bol koncert v Kováčovej pre Sáru: „Ja nemám za sebou toľko koncertov ako chalani, lebo v kapele som ani nie rok. Pre mňa je takýto typ koncertu nový, ako bežný koncert niekde na námestí. Je to tou energiou. Ľudia sú naozaj radi a ten úsmev na ich perách je úprimný a my veríme, že sa cítia pozitívnejšie, lepšie a to nás dobíja a veríme, že aj ich naša energia.“

Fanúšikovia S hudbou vesmírnou sa môžu tešiť na skvelé novinky z ich dielne. „Chystáme nové veci. Chceme mať aj nové pesničky a k nim videoklipy. Veľmi sa tešíme,“ usmievala sa Sára. „Čoskoro tiež zverejníme termíny koncertov,“ pripomenul Marek. 

Akými slovami by ste sa chceli rozlúčiť? Čo by ste Marínčanom odkázali? „Prial by som im úsmev na tvári či v ťažkých, či v ľahkých chvíľach a chcem sa im poďakovať za úžasnú atmosféru. V Maríne sme hrali prvýkrát a právom sme sa zapotili, lebo sme mali prečo, mali dôvod. Bolo to krásne a veríme, že aj oni sa zapojili a aj zopotili,“ neskrýval výbornú náladu Marek.

Je tradíciou, že podujatí organizovaných OZ Milan Štefánik a Špecializovaného ústavu Marína v Kováčovej š.p., sa zúčastňujú aj klienti Občianskeho združenia a Denného stacionára Margarétka. Ani tento koncert nebol výnimkou. Vždy sú prví, ktorí tancujú a spievajú. Pre hudobných hostí si pripravili opäť pekné darčeky. Nasledovalo spoločné fotenie a autogramiáda,  rozdávali sa aj CD-čká. Azda najväčšou fanynkou týchto podujatí býva Amálka zo spomínaného združenia, ktorá má koncerty veľmi rada a preto je pre nás jej nadšenie a radosť z hudby tak povzbudzujúca a napĺňajúca. Pre organizátorov je totiž práve radosť detí a ľudí s hendikepom tou najväčšou odmenou...

 

brigita
 

Keďže sa koncert konal v termíne pred Veľkou nocou, zisťovali sme u Pali Gubka Gubáňa z Maríny, čo pripravujú pre svojich klientov počas týchto dní a sviatkov. Prezradil nám, že je pripravený zábavný program a nebude chýbať ani voda a korbáče. O zábavu pre detských a aj dospelých klientov zariadenia teda nebola núdza.

Všetci vieme, že organizovať akékoľvek podujatie je nielen časovo, ale aj finančne veľmi náročné. Ani toto podujatie sa nezaobišlo bez podpory sponzorov. Bez ich pomoci by nebolo možné priniesť radosť klientom tohto zariadenia a hosťom z Občianskeho združenia a Denného stacionára Margarétka. Všetkým našim sponzorom a podporovateľom úprimne ďakujeme!

Tak ahojte a vidíme sa už čoskoro!

 

Text: Mgr. Soňa Šurinová

Foto: Marek Vaco a Milan Maršalka