Viva Musica! festival sa začína o necelé dva týždne

cameron_carenter

 

Otvárací koncert 14. ročníka medzinárodného festivalu Viva Musica! bude patriť svetoznámym filmovým melódiám, ktoré zaznejú v podaní Janoska Ensemble už 12. júla 2018 v bratislavskej Starej tržnici. Hoci sú vstupenky na tento koncert už dlhšie vypredané, fanúšikovia obľúbeného festivalu si stále môžu vybrať z bohatej ponuky ďalších koncertov. 

 

Už v nedeľu,15. júla, sa vo Veľkom evanjelickom kostole predstaví vynikajúci čembalista Jean Rondeau, ktorý sa do Bratislavy vracia po mimoriadne úspešnom koncerte na festivale v roku 2016. Talentovaný francúzsky hudobník a popularizátor barokovej hudby však tento raz prichádza s celkom novým projektom, v ktorom sa stretávajú dva zdanlivo nesúvisiace hudobné svety: európska baroková hudba s tradičnou perzskou hudbou. 

 

Spojenie čembala, lutny a orientálnych perkusií nie je úplne klasické, no prináša o to viac hudobných farieb a možností. Hudobníci predstavia diela európskych barokových majstrov v úplne novom hudobnom šate, ale aj autorské skladby a virtuózne improvizácie. Projekt Jasmin Toccata (obr. 2) vznikol v spolupráci troch brilantných francúzskych hudobníkov – čembalistuJeana Rondeaua,excelentného lutnistu Thomasa Dunforda(ktorý koncertoval napríklad v newyorskej Carnegie Hall, v Kennedy Center vo Washingtone či v londýnskej Wigmore Hall a na väčšine prestížnych európskych hudobných festivalov), a perkusionistu iránskeho pôvodu, Keyvana Chemiraniho, ktorý je autorom projektu a zároveň autorom všetkých aranžmánov. Keyvan sa hre na zarbe, tradičnom iránskom perkusnom nástroji, venuje od svojich 13-tich rokov a vďaka svojej umeleckej všestrannosti je známy spoluprácou s hudobníkmi nielen z oblasti klasickej hudby, ale aj jazzu a world music. 

 

Júlový program festivalu doplní koncert amerického organistu Camerona Carpentera (obr. 1), ktorý bude podľa riaditeľa festivalu, Mateja Drličku, zaručene veľkým zážitkom. Cameron Carpenter na festival klasickej hudby pricestuje ako veľká rocková hviezda – s kamiónom, v ktorom mu privezú vlastný, na mieru vyrobený, monumentálny prenosný organ, vážiaci takmer 4,5 tony. Carpenter je prvým organistom na svete, ktorý bol za svoj sólový album nominovaný na ocenenie Grammy(album Revolutionary (2008)). Jeho repertoár je nesmierne široký a pestrý: siaha od kompletnej tvorby Johanna Sebastiana Bacha či Césara Francka, cez jeho vlastné transkripcie diel napísaných pre iné nástroje, vlastné kompozície až po spolupráce s hudobníkmi z oblasti jazzu a popu. V Bratislave sa predstaví 26. júla vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu.

 

 

Koncert Johna Malkovicha sa presunul na august 

 

Koncert legendárneho amerického herca Johna Malkovicha s projektom Rozprava o slepcoch (Report on the Blind), ktorý mal v piatok 6. júla 2018 otvoriť 14. ročník festivalu Viva Musica!, bol z dôvodu neodkladných pracovných povinností hollywoodskej hviezdy preložený na august. Kvôli predĺženiu natáčania trojdielnej série príbehov Agathy Christie pre BBC s názvom The ABC Murders, v ktorej Malkovich stvárni úlohu slávneho belgického detektíva Hercula Poirota, sa koncert uskutoční v novom termíne – v piatok 24. augusta 2018 o 20:00 hod. v bratislavskej Starej tržnici. Všetky zakúpené vstupenky zostávajú v platnosti.

 

Viva Musica! festival je už 14. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Počas jeho doterajšej existencie priniesol návštevníkom celkom 285 koncertov, na ktorých vystúpilo viac ako 350 domácich a zahraničných sólistov, hudobných zoskupení a orchestrov. Koncerty festivalu počas jeho doterajšej histórie navštívilo viac ako 135 000 divákov. Okrem bohatej ponuky exkluzívnych hudobných podujatí v rámci hlavnej koncertnej série prináša počas leta kvalitné umenie aj do verejného priestoru, čím sa mu úspešne darí priťahovať pozornosť nielen širokej verejnosti, ale aj zahraničných návštevníkov hlavného mesta. V roku 2018 bude Viva Musica! festival prebiehať od 12. júla do 25. augusta na rôznych miestach v Bratislave. 

 

 

Viva Musica! festival 2018 – prehľad koncertov:

 

12.7.    Janoska Ensemble Goes Hollywood (Stará tržnica)

15.7.    Jasmin Toccata: Keyvan Chemirani, Thomas Dunford, Jean Rondeau(Veľký 

evanjelický kostol)

26.7.    Cameron Carpenter: The American Organist (Slovenský rozhlas)

 

2.8.      Mari Samuelsen: From Bach to Glass (Veľký evanjelický kostol)

9.8.      Katarzia & Viva Musica! ensemble (Stará tržnica)

16.8.    Ensemble intercontemporain: Dronocracy (Slovenský rozhlas)

24.8.    John Malkovich: Report on the Blind (Stará tržnica)

25.8.    West Side Story: Adriana Kučerová & Pavol Bršlík (Slovenské národné divadlo)

 

 

 

 

Viac informácií na www.vivamusica.sk a www.facebook.com/vivamusicafestival.

Vstupenky v sieti Ticketportal a na www.vivamusica.sk.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.