Vo Véčku sa bude spomínať na Ladislava Gerhardta

gerhardt
 

Pred niekoľkými dňami sme si pripomenuli tridsiate výročie odchodu jednej z najzásadnejších osobností slovenského jazzu. Klaviristovi a skladateľovi Ladislavovi Gerhardtovi (1937–1993) môžeme právom prisúdiť titul nestora a priekopníka: ako jeden z prvých sa presadil aj na medzinárodných pódiách a v 60. a 70. rokoch minulého storočia bol bezpochyby najvplyvnejším domácim jazzovým hudobníkom.

 

Meno Ladislava Gerhardta nájdeme napríklad aj pod vôbec prvou nahrávkou moderného jazzu na Slovensku. Na kompozícii Večerná nálada Bratislavského jazzového kvarteta participoval v roku 1962 s vibrafonistom Jozefom „Bobbym“ Novanom, kontrabasistom Gustávom Riškom a bubeníkom Jánom Halászom. „Gerhardtov prístup znamenal novú kvalitu hneď na začiatku jeho kariéry v roku 1961, keď začal so svojimi skupinami nahrávať v bratislavskom rozhlase,“ uvádza v monografii Jazz in Europe (Peter Lang, Oxford 2018) jazzový historik a publicista Igor Wasserberger. „V jeho hre sa prelínalo niekoľko inšpiračných zdrojov, ktoré skĺbil do svojskej syntézy. Dôležité miesto v nej mali klaviristi éry soul jazzu (Bobby Timmons, Junior Mance) a pôsobivé výsledky dosiahol v baladách, kde využíval postupy Billa Evansa a McCoya Tynera. Gerhardt vynikol aj ako skladateľ a napísal väčšinu repertoáru svojich skupín (čo bolo vo vtedajších podmienkach nóvum). Najlepšie nahrávky realizoval s Lacom Déczim, Pavlom Polanským a Lacom Troppom; v jeho formáciách sa však vystriedali mnohí mladší hudobníci, pre ktorých táto spolupráca často znamenalo dlhodobý vplyv.

 

Najznámejším Gerhardtovým opusom ostáva takzvaná „trilógia o ženení“, ktorú tvoria LP „Dobre sme sa oženili“ (1969), „Prečo sme sa oženili?“ (1977) a „Už sa ženiť nebudeme“ (1981). Je nesmiernou hanbou, že tieto nahrávky dodnes nevyšli v dôstojných reedíciách na CD a pre mladú (i strednú) generáciu jazzových hudobníkov a priaznivcov ostávajú prakticky neznáme. A pritom je nesmierne poučné sledovať, ako sa takmer bez kontaktu so západnými vplyvmi v 70. a 80. rokoch vyrovnávali domáci hudobníci s moderným jazzom.

 

V sobotu 30. septembra sa bude na Ladislava Gerhardta spomínať v priestoroch legendárneho V-klubu na Námestí SNP v Bratislave. Pri príležitosti 30. výročia jeho odchodu sa na pódiu predstavia jeho bývalí spoluhráči (kontrabasisti Anton Jaro a Jozef Brisuda), ale aj ďalší kolegovia a pamätníci (vokalisti Andriena Bartošová a Peter Lipa, kontrabasista Juraj Kalász či klaviristi Gabriel Jonáš a Denis Gerhardt). Večerom bude sprevádzať herec a moderátor Robo Roth.

Viac informácii nielen o tomto koncerte, ale aj o živote a diele Ladislava Gerhardta nájdete na oficiálnej stránke ladislavgerhardt.sk.

Lístky sa dajú zakúpiť v sieti predpredaj.sk.

Peter Motyčka, jazz.sk