Vo vydavateľstve Pavian Records vychádza debutové EP projektu Story. Nájdeme na ňom úspešné skladby s Pavlom Hammelom i Petrom Lipom

story
STORY

 

V týchto dňoch prichádza na pulty predajní s hudobnými nosičmi neveľký, avšak nevšedný projekt slovenského hudobníka, textára a hráča na basovú gitaru Mariana Zimu. 

 

EP Story je jeho výrazným autorským debutom. Na spoluprácu v jednotlivých piesňach si prizval spevákov Pavla Hammela, Petra Lipu a Petra „Punto“ Remiša z piešťanskej skupiny Slniečko, ale aj viacerých špičkových inštrumentalistov. Za všetkých zúčastnených hudobníkov  spomeňme gitaristu  René Lacka, hráča na klávesové nástroje Petra Preložníka, či bubeníka Jaroslava Rozsívala. Partov basovej gitary sa zhostil samotný autor. Na margo spoluprác Marian Zima zdôrazňuje, že mu nešlo o mená, ale o to, ako ktorý z hudobníkov naplní autorský zámer. 

 

 

Úvodnou skladbou EP je singel Keď sa nikto nedíva s Pavlom Hammelom. Šesťminútovej pozoruhodnej skladbe dominuje gitara bluesmana Reného Lacka a kritika hovorí o Hammelovi, akého sme ešte nepočuli, či zimomriavkovej atmosfére. K spolupráci so s legendárnym spevákom Marian Zima hovorí: „Je to nepochybne pocta. Ale Pavol tam nie je kvôli svojmu slávnemu menu. Tá skladba potrebovala jeho výnimočný hlas a prejav, pretože Pavol ako jeden z mála spevákov dokáže vdýchnuť slovám dušu. Bolo pre mňa cťou i potešením s ním niečo vytvoriť.“  Pavol Hammel k tomu dodáva: „Spoluprácu na tejto skladbe som bral ako výzvu skúsiť po dlhej dobe spievať pieseň aj od iného autora ako seba. Ale nemusel som sa veľmi premáhať, lebo gitarové bluesovky sú mi blízke a myslím, že výsledok je veľmi dobrý.” 


 

Druhou skladbou EP je nahrávka Bojím sa nočných zvonení s ďalšou slovenskou legendou Petrom Lipom, energické neworleánske talking blues s dychmi a vtipným veselo-existenciálnym textom. K skladbe, ktorá pred niekoľkými mesiacmi ešte hojne rezonovala v slovenskom éteri, bol natočený aj pozoruhodný filmový videoklip s rukopisom známeho režiséra a priateľa projektu Nikitu Slováka.  Humor nechýba ani tretej „protestsongovej“ nahrávke Z knihy receptov, ktorú svojím nezameniteľným piešťanským „chraplákom“ naspieval spevák Slniečka Peter Remiš.  Štvrtou skladbou je živá nahrávka skladby Jamajská sentimentálna v E-mol z roku 2014 so spontánnou a hravou atmosférou, spomienka na ranú zostavu Story.

zima_story
Marian Zima

 

„Skladby sú ako deti“, hovorí hudobník a textár Marian Zima. „Treba ich priviesť na svet, obliecť podľa počasia a nájsť im správnych kamarátov. Potom si už každé žije vlastným životom a vyberie sa svojou cestou.“

 

Nezostáva teda už nič iné, len popriať  EP Story  šťastnú cestu a čo najviac spokojných poslucháčov.

 

 

Viac o projekte Story: www.facebook.com/storytheproject  

Videoklipy na : www.youtube.com/storytheproject