VOX CONTINENTAL (test organu)

 

 

Amerika! Predstavte si, že máte 15 rokov, celý váš život je The Doors, Ray Manzarek, Fender Rhodes bass, Vox Continental a o 10 rokov neskôr firma Korg vydá reedíciu tohto Voxu. Týmto chcem len povedať, že recenzia nebude príliš objektívna.

 

História

Vox continental uzrel svetlo sveta v roku 1962. Nástroj bol vyrobený za účelom nahradiť ťažký organ (Hammond B3). Vox je jeden z najznámejších tranzistorových combo organov, slangovo nazývaný aj „Connie“.  Jeho špecifický zvuk nájdete vo veľa skladbách. Z najznámejších napríklad Light my fire (The Doors), The house of the rising sun (The Animals).

 

 

Reedícia od firmy Korg/Vox

Už len samotný zachovaný vzhľad nástroja napovedá, že sa je na čo tešiť. Oranžová vintage farba, vysvietené logo VOX. Pekná inovatívna fúzia starého s novým.

 

Ovládanie

Ovládanie zvukov a efektov mi trochu pripomína Clavia Nord. Toto však veľmi kvitujem. Nemám rád klávesy s veľkým displayom, cez ktorý sa ovláda celý nástroj. Na koncertoch je veľmi dôležité rýchlo fungovať, prepínať zvuky, a preto preferujem, keď mi pod prstom cvakne tlačítko. Samozrejmosťou je uloženie zvukov do 4x4 bánk. Mechanika je polovyvážená. Nikdy som nehral na originál Voxe, ale dá sa prirovnať k Hammondu.

 

Zvuky

Nástroj je rozdelený na 4 základné zvukové sekcie: Organ, E-piano, Piano, Key/Layer.

Pod sekciou organ sa nachádza banka so 41 druhmi kvalitných organov. E-piano obsahuje asi každý Rhodes, aký som kedy počul. Sekcia Piano mi príde doplnková, lebo klavír je jednoducho klavír. Na druhej strane som milo prekvapený z Key/Layer okrem množstva slákov, dychov a synthov sú tu aj veľmi presvedčivé leady.

 

 

Efekty

Delay, Reverb, Wah, Drive, Nutetube (nový typ lampy, ktorý ste mohli počut na Korg Sv1), všetko super, avšak najväčšie prekvapenie sú tiahla. Dotykové ovládanie tiahel je zvládnuté na jednotku. Reagujú rýchlo a príjemne sa ovládajú, okrem klasického využitia na organ slúžia aj na ovládanie cutoff a iné ekvalizéry synthov. Považujem to za top funkciu pre živé hranie modernej hudby.

 

 

Balenie obsahuje

Okrem samotného nastroja je v cene zahrnutý - napájací kábel, Volume/Wah pedál, chrómový stojan, ktorý je jediným negatívom nástroja. S originálom nemá nič spoločné, prosto vyzerá hrozne, čo je však vec osobného vkusu.

 

Zhrnutie

Nový Vox Continental je okrem fantasticky spracovanej reedície originálu aj veľmi slušný doplnkový syntezátor so super intuitívnym ovládaním. Neviem koľko stojí, ale chcem ho!

 

 

MARTIN MAJLO ŠTEFÁNIK

 

Distribúcia: Music Park * www.voxamps.cz * Cena (61/73 kláves): 1999 / 2149 €

Článok patrí k časopisu: