VOX MINI SUPER BEETLE * hybridný gitarový zosilňovač (test)

vox

 

Šéfredaktor mi vopchal pod pazuchu objemnú krabicu so slovami: „Prevetraj to a napíš mi svoje dojmy.“ Tak som to v skúšobni rozbalil a prišiel posun v čase. Nádherný retro dizajn, maličká hlava s typickými „chicken head“ ovládačmi a bednička s 10 palcovým reproduktorom Celestion, chrómované nohy po celom obvode reprobedne (na vrchnej strane vytvárajú koľaje, kam položíš hlavu), jednoducho nádhera. Ako som zistil, je to hybrid, teda v preampe je lampa. Výkon 50W by mal zaručiť dostatočný hluk aj pre hranie v klube. Tak poďme brnkať…

 

Ako to znie

Clean je peknučký, typický Vox. Dynamika, brilantnosť, tá lampa v preampe robí svoje. Vstavaný reverb je v podstate presne podľa môjho vkusu a tremolo tomu zvuku pridáva ten starý „beatlesovský smrad“. Skúšal som na ňom svojho Fendra aj Gibsony a znelo to všetko veľmi výživne.

Drive: Hlava je jednokanálová, teda pridaním gainu začíname „potvoriť“ zvuk do skreslenia. Zhruba v polovici sa mi z prstov vydral úplne podvedome riff „Day Tripper“ a keď som ovládač gainu otočil úpne doprava, už som si brnkal „Paperback Writer“, či „Helter Skelter“. Skúsil som skreslenie dokŕmiť aj krabičkou. Fungovalo to veľmi dobre, no myslím, že prirodzený sound je predsa len lepší. Kaď sa do toho trochu opriete, ten beatlovský zvuk vám postaví chlpy na predlaktí. Veľmi ma to bavilo.

 

super_beetle
 

Komu to prinesie potešenie

Čo dodať? Krásny aparát, vkusný pekne hrajúci jednokanál so všetkými kladmi a zápormi čo jednokanál prináša. V štúdiu ho ocení ten, kto nemá rád simulácie a preferuje do záznamu naozajstný aparát a pritom jeho výkon nezabije zvukára. Ak k nemu doplníte nejaké tie krabičky,      v klube si ho úplne pokojne môžete vziať aj na pódium a urobí vám mnoho radosti. Každopádne je to výsostne retro záležitosť, o čom vlastne svedčí aj jeho názov. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o zmenšenú napodobneninu Voxov „slávnej štvorky“, gitaristom, pre ktorých majú Beatles okrem hudobného rozmeru aj symbolický význam môže dizajn tohto „komba“ umiestneného v obývačke spríjemniť ich obytný priestor a dodať mu magickú atmosféru. Ani nehovoriac o tom, že na domáce cvičenie je Vox Mini Super Beetle ako stvorený - inšpiruje a motivuje. Ja ako starý Beatlesák som si jeho zvuk naozaj užil. 

MARTIN SABOV

 

Distribúcia: Music Park * www.voxamps.cz * Cena: 385 €
 

 

Článok patrí k časopisu: