VOX VALVENERERGY * gitarové skresľovacie pedále (test)

Pedále VOX Valvenerergy s elektrónkou Nutube (zaradenou v kompletne analógovej signálnej ceste) sú navrhnuté tak, aby napodobňovali odozvu a harmonické skreslenie elektrónkového zosilňovača. 

 

valvenergy

 

Nutube je nová vákuová elektrónka, ktorá bola vyvinutá spoločnosťou Korg Corporation v spolupráci s firmou Noritake Itron Corporation ako aplikácia technológie vákuového fluorescenčného displeja. Rovnako ako klasická elektrónka, aj Nutube má štruktúru anódovej mriežky a poskytuje rovnako bohaté odozvy, ktoré sú charakteristické pre bežné elektrónky.

Zastúpené  v pedáloch sú  štyri populárne typy zosilňovačov v poradí podľa zvyšovania gainu: Silk Drive, Mystic Edge, Copperhead Drive a Cutting Edge. Pedále sú malých rozmerov, ovládanie je veľmi príjemné a jednoduché. Každý efekt má OLED displej podobný osciloskopu, ktorý pri hraní zobrazuje výsledný tvar vlny. Všetky pedále majú v podstate rovnakú konfiguráciu na prednom paneli okrem modelu Cutting Edge. Ten má zvuk amerického  zosilňovača s vysokým ziskom. Vhodný je najmä pre tvrdšie žánre a metalovú muziku a namiesto spínača Bright má potenciometer Tight.

Sária pedálov Vox Valvenergy má analógové obvody s 9V napájaním, vo vnútri efektu zosilneným na 15V. Vďaka tomu krabičky ponúkaju väčší headroom a dynamickejší zvuk. Každý pedál môže byť napájaný z externého zdroja, ale má aj možnosť prevádzky na  9V batériu, ktorá sa vkladá do efektu zospodu. 

Pedále majú na výber z troch výstupných režimov: môžu byť použité v štandardnom pedálovom režime pred zosilňovačom, ako preamp do slučky zosilňovača, alebo na linkovej  úrovni a ako CAB režim so zapojeným speaker simulátorom priamo do zvukového rozhrania alebo do PA. Ak používate dva alebo viac pedálov súčasne je tu  funkcia Channel Link a tá vám umožní zapnúť jeden pedál a obísť ostatné, podobne ako prepínanie kanálov zosilňovača.

 

SILK DRIVE 

Silk Drive predstavuje zosilňovač s najnižším zosilnením v tejto sérii a ponúka zvuk boutique aparátov od čistého až po bluesový overdrive. Na ovládanie slúžia potenciometre Gain, Volume, Treble, Middle, Bass a prepínač Bright. Skreslenie sa prejaví až keď je potenciometer Gain nastavený od polovice vyššie. To umožňuje využívať pedál aj pre jednoduché čisté zosilnenia a clean boost na nakopnutie aparátu, alebo na úpravy ako jemná ekvalizácia a doladenie farby tónu. Pri zapnutom prepínači Bright dochádza k výraznému vylepšeniu zvuku. S ďalším točením potenciometra Gain  dochádza k  väčšiemu nárastu skresleniu okolo tretej hodiny. Otočením gainu úplne doprava z pedálu začnú liezť konzistentné tučné skreslené tóny.

So zapojeným speaker simulátorom je pedál skvelá voľba pre nahrávanie širokého spektra čistých tónov, vyladených pomocou EQ gombíkov.

Silk Drive je všestranný pedál s rôznymi možnosťami použitia, v neposlednom rade aj s alternatívnym čistým zosilnením.
 

valvenergy

 

MYSTIC EDGE

Mystic Edge je inšpirovaný zvukom lampového aparátu VOX AC30.  Je to veľmi flexibilný pedál skreslenia. K ovládaniu slúžia potenciometre Gain, Volume, Treble, Tone cut, Bass a prepínač Bright. Analógová signálová cesta s Nutube ponúka  skreslené tóny s dojmom skutočného zosilňovača. Vnútorne zosilnené napätie poskytuje slušnú rezervu a dynamiku.

Mystic Edge má narozdiel od ostatných Valvenergy pedálov namiesto potenciometra Middle, potenciometer Tone Cut, aký sa nachádza v pôvodnom zosilňovači, ktorý pri upokojení dodáva ďalšiu vrstvu tonálnej jemnosti. 

Rozsah zosilnenia vedie od čistého k plne skreslenému zosilňovaču. Analógový kabinet simulátor vytvára slušnú ilúziu otvorenej originálnej bedne 2x12. Stále  však ešte  existuje možnosť použiť pedál v režime predzosilňovača a pridať impulznú odozvu ďalej po linke, najmä v prípade ak chcete mať k dispozícii rôzne možnosti nastavenia simulácie reproduktorov.

 

COPPERHEAD DRIVE

Pedál  Copperhead Drive, ktorý je podľa Voxu odvodený od zosilňovačov Marshall, má aj rovnaký povrch ako klasický predný panel Marshall. Toto je pedál pre vintage ale aj modernejšie rockové zvuky. Copperhead Drive produkuje tón klasického stacku osemdesiatych rokov. Na ovládanie slúžia potenciometre Gain, Volume, Treble, Middle, Bass a prepínač Bright. Odozva efektu je  pomerne dynamická a pútavá. Môžete vytočiť jemný zvuk v štýle Bluesbreaker, ale môžete z neho dostať skutočne sýte zvuky marshallu. Ak potrebujeme trochu viac harmonického šumu v sólach, zapneme ešte prepínač Bright.

Tri výstupné režimy ponúkajú skutočnú všestrannosť pre živé použitie ale aj nahrávanie - speaker simulátor vám kľudne dá 4x12 box priamo do vášho DAW. EQ je aktívny, takže schopnosť tvarovať tón je relatívne dosť široká. 
 

valvenergy

 

CUTTING EDGE

Pedál Cutting Edge poskytuje moderný americký zvuk so silným skreslením v štýle Mesa Boogie. Tým pádom je určený pre tvrdšie žánre a metalovú muziku. Pedál veľmi dobre zvláda aj čistejšie zvuky. K ovládaniu slúžia potenciometre Gain, Volume, Treble, Middle, Bass a potenciometer Tight. Technológia Nutube poskytuje výkon a pocit  skutočného elektrónkového zosilňovača. Aktívny ekvalizér napomáha k  intuitívnemu tvarovaniu tónov. Pedál vydáva jasné, chrumkavé rytmické tóny, alebo z neho môžme ľahko dostať šťavnaté spevavé lead tóny. Narozdiel od ostatných pedálov je na Cutting Edge spínač Bright nahradený potenciometrom Tight, ktorý je navrhnutý tak, aby viac tvaroval low end a  pridával hĺbku a „telo“, keď je otočený proti smeru hodinových ručičiek, alebo aby zvuk chudol, keď je otočený v smere hodinových ručičiek.

 

Všetky štyri modely Vox Valvenergy majú veľa spoločného, ​​napríklad schopnosť dobre reagovať na dynamiku hry, zvládnuť vyššie nastavenia skreslenia  bez straty „definície noty“ (stále z nich lezie zrozumiteľný zvuk). Bez problémov môžete prejsť z celkom čistého zvuku na rockový overdrive iba zmenou sily úderu na strunu, alebo použitím ovládača hlasitosti gitary. Režim Preamp veľmi dobre  funguje v slučke zosilňovača, zatiaľ čo v prípade, že chcete ísť priamo do PA, režim Cab pridáva kvalitný speaker simulátor.  Pedále sú  kompaktných rozmerov a ovládanie je veľmi  príjemné. Každý pedál môže byť napájaný aj 9V batériou bez nutnosti odšrubovania spodného krytu. Oled display v podobe osciloskopu síce nemá na zvuku nejaký podiel, ale dodáva pedálu moderný look. 

 

PETER UHER

 

 

 

 

Multimediálne ukážky: www.youtube.com/NovyPopular

Zariadenia a nástroje použité pri testovaní

longhorn

Aparát: Friedman Dirty Shirley mini
Box: Harley Benton G212 Vintage
Mikrofón: Sennheiser E 906
Gitary: PRS McCarty 2004, 
Charvel Pro-Mod So-Cal Style, 
Sivčák „longhorn“
 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.cz * Cena: 169 - 190 € za 1ks

 

Článok patrí k časopisu: