Vychádza vinylová reedícia albumu Pieseň z hôl skupiny FERMÁTA

fermata

 

Pieseň z hôľ je druhý štúdiový album legendárnej slovenskej jazz-rockovej skupiny FERMÁTA. Vinylová reedícia vychádza oficiálne v týchto dňoch a určite poteší každého milovníka hodnotnej hudby, pretože ani po viac ako 40 rokoch nestratila nič zo svojej sily a umeleckej presvedčivosti.

Skupina nahrala titul vo svojej elitnej zostave v roku 1976, keď ju tvorili  skvelí hudobníci: František Griglák (gitara, klavír, syntetizátor, spev), Tomáš Berka (klavír, syntetizátor, perkusie), Anton Jaro (basová gitara), Cyril Zeleňák (bicie nástroje, perkusie), Milan Tedla (husle, drumbľa). Album prvýkrát vyšiel na vinylovej LP-platni v roku 1977. 

Druhá polovica 70. rokov minulého storočia priniesla výrazný trend spájania progresívneho jazzu a rocku (skupiny ako Mahavishnu Orchestra, Weather Report a pod.) a FERMÁTA na tento svetový trend skvele nadviazala. V lokálnych podmienkach dosiahla s čisto inštrumentálnou hudbou obrovský úspech, a to najmä vďaka skladateľskej invencii a inštrumentálnemu majstrovstvu svojich hlavných protagonistov Františka Grigláka a Tomáša Berku. Dokladom toho je aj album Pieseň z hôľ, ktorý nepochybne patrí do zlatého fondu slovenskej modernej populárnej hudby.

Tento hudobný skvost sa nahrával za zvláštnych okolností. Oslovili sme Fera Grigláka a ten nám prezradil zaujímavú historku: "Spomínam si, že v tom čase som mal vážny úraz. Zlomenú ľavú ruku v zápästí. A hrozilo, že nahrávanie sa neuskutoční. Nakoniec som to zvládol aj so sádrou po určitých mechanických úpravách. Neviem o tom, že by niekto dokázal nahrávať hudbu v takomto stave. Nikdy na to nezabudnem."

Album nesie aj podtitul v anglickom jazyku Song From Ridges. A bolo to pravdepodobne z obchodných dôvodov, keďže vtedajší riaditeľ slovenského OPUSu Ivan Stanislav mal nepochybne obchodného ducha a  veľmi dobre vedel, že takáto hudba by mala veľký predajný potenciál aj v zahraničí. Len ako vieme,  v tom čase bol problém posunúť hudbu za hranice vtedajšieho Československa.

 

 

LP Fermáta – Pieseň z hôľ zoznam piesní:

 

1. A1 PIESEŇ Z HÔĽ

2. A2 SVADBA NA MEDVEDEJ LÚKE

3. A3 POSLEDNÝ JARMOK V RADVANI

4. B1 PRIADKY

5. B2 DOLU VÁHOM

6. B3 VO ZVOLENE ZVONY ZVONIA