WARM AUDIO WA-14; WA-47jr; WA-12 MKII * test štúdiových mikrofónov a preampu

wa-14

WA-14

Veľkomembránový kondenzátorový mikrofón, ktorý je postavený na báze známeho mikrofónu zo 70.rokov AKG C414 EB s pôvodnou mosadznou kapsulou CK12. Neskoršie začala značka AKG využívať lacnejšiu nylónovu verziu kapsule. Preto si značka Warm Audio dala za cieľ “naklonovať“ pôvodnú originálnu verziu kapsule pod označením "WA-12-B-60V", ktorá je rovnako vyrobená z mosadze a Warm Audio tvrdí na oficiálnej webovej stránke, že má rovnakú frekvenčnú odozvu.

Mikrofón WA-14 je dodávaný spolu s pevným, ale aj odpruženým držiakom a koženkovým púzdrom. Odpružený držiak je z plastu, ale pri testovaní fungoval bez problémov. Mikrofón obsahuje prepínač regulovania výstupnej citlivosti v úrovni 0, -10, -20 dB. Rovnako má 3 nastaviteľné smerové charakteristiky - všesmerová, kardioidná, osmičková. Na rozdiel od C414 EB nemá možnosť basového filtra.

 

 

Pri testovaní sme použili predzosilňovač Focusrite ISA 110 a pre porovnanie sme mohli použiť aj originál C414 EB. Mikrofón má slušný výstupný signál, čiže je ho možné ľahko vybudiť bez naberania šumu z predzosilňovača. Počas záznamu flauty mikrofón v kardioidnom nastavení charakteristiky ponúkol decentný a detailný zvuk bez naberania okolitých nástrojov presne podľa očakávania. No v porovnaní s pôvodným mikrofónom C 414 EB je rozdiel viac ako badateľný, ale pri takom cenovom rozdiele s originálom môžeme zhodnotiť, že kvalita WA-14 určite presahuje jeho trhovú cenu. Mikrofón by sme odporučili pre menšie projektové štúdia, ktoré pracujú s menším a efektívne využitým rozpočtom. V prípade nahrávania náročnejších projektov s väčším dôrazom na charakter nástrojov prípadne spevov by sme odporučili mikrofóny drahšej kategórie. 

 

wa-47jr

WA-47jr

Veľkomembránový kondenzátorový mikrofón, ktorého označenie jasne ponúka nápovedu, o akú repliku ide. Pôvodný originál Neumann U47 FET bol uvedený v roku 1972, ale jeho vývoj bol koncipovaný už v roku 1969. Kapsula K47 bola navrhnutá v roku 1958 a mala nahradiť pôvodnú kapsulu M7. Warm Audio si postavil pred seba ďalšiu ťažkú výzvu, no nakoniec prišiel s modelom "WA-47-B-80v" a uvádza, že frekvenčná odozva je rovnaká ako pri "vintage" verzii.

Mikrofón WA-47jr je dodávaný spolu s pevným, ale aj odpruženým držiakom s náhradnými gumičkami a koženkovým púzdrom. 

Mikrofón WA-47jr používa rovnakú kapsulu ako jeho lampová verzia WA-47. Mikrofón má 3 smerové charakteristiky - všesmerová, kardioidná, osmičková. Na mikrofóne môžete znížiť výstupnú citlivosť o -10 dB a taktiež ma basový filter -70 Hz. Dynamický rozsah ponúka 130dBA a vlastný šum 11dBA, čo sú výborné parametre na prebudenie mikrofónu.

 

 

Mikrofón sme testovali na predzosilňovači Focusrite ISA 110. V prvom prípade sme nahrávali klarinet, ktorý často obsahuje množstvo citlivých frekvencií, a preto si vyžaduje kvalitnejší mikrofón, ako to býva už pri dychových, alebo sláčikových nástrojoch. Mikrofón si poradil príjemným otvoreným zvukom vo všesmerovej charakteristike, bez "problémových" frekvencií.  Pri druhom teste na vokálnej stope pôsobil mikrofón trošku pridusene a v porovnaní s iným lampovým mikrofónom je cítiť, že mu chýba saturácia a trochu ostrosti. Preto by sme odporúčali vyskúšať jeho lampovú verziu pred kúpou FET verzie. Rovnako, ako v prípade WA-14, je pomer cena výkon veľmi obstojná. No ale rovnako netreba očakávať, že kvalita záznamu bude totožná s originálom rádovo v tisícoch EUR. Ak zákazníka zaujíma pomer cena-výkon, je WA-47jr dobrou voľbou. Ak však hľadá mikrofón s výraznou zvukovou charakteristikou, odporučili by sme opäť produkty vyššej cenovej kategórie.  

WA12_mkII

WA-12 MKII

Predzosilňovač WA12 vychádza z populárneho API312. Značka Warm Audio používa CineMag transformátory pre tzv. teplú analógovú charakteristiku zvuku. Mikrofóny predzosilňovač má fantómové napätie 48V, ako aj nástrojový Hi-Z vstup. Ďalšou funkciou je tlačidlo TON, ktoré prepína medzi vstupnou impedanciou 600 na 150 ohmov a ovplyvňuje obidva vstupy XLR aj Hi-Z. Predzosilňovač má v režime TON úroveň zisku až +71 dB, čo umožňuje pripojiť mikrofóny aj s veľmi nízkou citlivosťou, napr. pasívne páskové mikrofóny. Na prednej strane ešte obsahuje tlačidlo PAD na zníženie úrovne signálu o 20 dB a tlačidlo POL na zmenu polarity v prípade fázového posunu pri viac mikrofónovom snímaní. Na zadnej strane predzosilňovača nájdete XLR vstup a výstup XLR-TRS. WA 12 MKII je napájaná 24v adaptérom, ktorý je súčasťou balenie. 

 

 

Predzosilňovače sú nesmierne dôležitou súčasťou záznamu zvuku, a preto dávame dôraz nielen na výber mikrofónu, ale aj kvalitný predzosilňovač. Warm Audio ponúka kvalitný pomer cena/výkon, ale na záver odporúčame sa zoznámiť so značkami API, SSL, NEVE, MILLENIA a iné, aby ste mohli porovnať farebnosť a zakúpiť si produkt podľa vašej preferencie zvuku.

 

MARTIN SILLAY & ROBERT POSPIŠ * Real Music House

 

Distribúcia: DISK Multimedia * www. disk.cz * Cena:  15 290 Kč/599€ (WA-14), 8 890 Kč/347€ (WA-47jr), 11 390 Kč/506,50€ (WA-12 MKII)
 

 

 

 

Článok patrí k časopisu: