Warm Audio WA-87 (test štúdiového mikrofónu)

warm_audio_wa_87
Warm Audio WA-87

Warm Audio WA-87 je štúdiový kondenzátorový mikrofón s prepínateľnou charakteristikou, s prepínačom na 10 Db pado a 80 Hz HiPass filtrom. Balenie obsahuje drevenú krabicu na uloženie mikrofónu a odpružený držiak mikrofónu.

 

Ako to znie

Zvuk mikrofónu je prirodzený, bez zvýraznených frekvencií, hodne pripomínajúci legendárny Neumann U – 87. Test mikrofónu prebehol pri nahrávaní ženských vokálov a mužského a ženského hovoreného slova. Nakoniec som mikrofón otestoval jednoduchým akustickým testom v celom frekvenčnom pásme a porovnal som ho rovnakým testom s mikrofónom Neumann U – 87 z roku 1974-78.

 

Nahrávanie ženského vokálu

Nahrával som tri popové piesne speváčky, ktorá chodí do môjho štúdia pravidelne. Jej reakcia bola prekvapujúca ,,dobre sa mi spieva, skvelo sa počujem , čo je to za mikrofón?“. Práve táto reakcia bola pre mňa príjemným zistením. Zvuk bol naozaj plný na nižších frekvenciách, zrozumiteľný a detailný, pričom nerušil a v nahrávke sa dostatočne presadil aj bez použitia postprodukcie, či už eq alebo kompresora. Presne zachoval prirodzenú charakteristiku hlasu a ,,neklamal“. Naozaj hodne pripomínal charakteristický sound môjho originálneho Neumannu U – 87, na ktorý som zvyknutý a dobre ho poznám. Po ukončení nahrávania som záznam podrobil rôznym ekvalizáciám aj extrémnym, pričom zvuk bol stále zrozumiteľný a detailný. Pri použití kompresoru nevznikali žiadne rušivé prvky ani pri extrémnom nastavení.

 

Nahrávanie hovorenej reči

Podobne ako pri nahrávaní vokálov mikrofón obstál skvelo. Zaznamenané texty boli zrozumiteľné bez sykaviek a pri postprodukcii sa zachovala prirodzená farba hlasu a detailná zrozumiteľnosť, čo je pri nahrávaní hovoreného slova najdôležitejšie. Moderátori v sluchátkach spoznávali svoj hlas a ich pocit z nahrávania bol výborný – práve to je pri nahrávacom procese kľúčom k úspechu.

 

Frekvenčný test

Oba mikrofóny boli umiestnené na rovnaké miesto v réžii a boli podrobené testu v celom frekvenčnom rozsahu od 20 HZ do 20000 Hz. Výsledok ma naozaj prekvapil. Mikrofóny prejavovali len veľmi malé rozdiely, a to pri naozaj rozdielnej cenovej hladine nie je zlé. Dôvodom bude aj 1 – palcová, 6 mikrónová pozlátená kapsula LK-87-B-50V ako klon originálu vintage dual-backplate K87 v spojení s architektúrou obvodov použitých aj v legendárnom Neumanne U – 87.

 

 

Na záver

WARM AUDIO WA-87 je výborná voľba do nahrávacieho štúdia. Mikrofón je použiteľný na nahrávanie hlavných vokálov, hovoreného slova, overhead bicích nástrojov, akustických strunových nástrojov a perkusií. Charakterom zvuku, kvalitou prevedenia, kapsulou a obvodmi je alternatívou k oveľa drahším originálom. Skvelým zvukom a kvalitným prevedením si určite získa pevné miesto na trhu a budeme sa s ním stretávať v mnohých štúdiách. Vrelo odporúčam.

 

PETER DOBRÍK * PJ Sound Studio

 

Distribúcia: DISK Multimedia * www.disk.cz * Cena: 18 790 Kč / 689 €

 

Článok patrí k časopisu: