Zažiť aspoň kúsok Jimiho Hendrixa

Sériou koncertov pripomenie gitarového velikána jeho brat Leon

 

leon

(Foto: Richard Novák)

 

Stáva sa, že z času na čas na túto planétu posielajú zvláštnych poslov. Ľudí, ktorí sú sem vyslaní so špeciálnou úlohou, ktorú majú vykonať a správou, ktorú majú podať.. Keď tam hore usúdia, že je tu, na Zemi potrebné trochu zvíriť prach, preorať zabehnuté koľaje v poliach myslí - skrátka priniesť niečo nové, spravidla sa tu niekto taký objaví. Ich energia osobnosti je tak silnou, že ľudí buď pritiahne a už viac nepustí alebo odtlačí na kilometre ďaleko. Neexistuje nič medzi tým. Rodia sa s perom v ruke, s ušami nastavenými na zvukové vlny najvzdialenejších planét, očami vidiacimi neviditeľné a hlavami, v ktorých je ukryté všetko minulé, prítomné aj budúce poznanie. Poznanie predovšetkým to tajomné, ku ktorému dostali vzácny kľúč. Vlastník jedného z nich bol Jimi Hendrix, ktorého nedožitú osemdesiatku sme si pripomenuli v novembri minulého roku. Tú tajomnú truhlicu so svojim darom otvoril v jedenástich rokoch. Na gitaru sa naučil hrať celkom sám. Čaro a mágia hudby, ktorú v tom momente objavil, mu dali krídla, aby vyletel z ťažkých pomerov a chudoby, do ktorých sa narodil. Za jeho mimoriadne aktívneho muzikantského života rátajúceho len 27 rokov (zomrel v roku 1970) vyšli iba štyri albumy. Sú však natoľko prelomové, že každý jeden by bol navyše. Hoci, priznajme si, ako by sme si to tak všetci úprimne želali. Svojim skutočne revolučným poňatím hry na gitaru zapálil nekonečnú zápalnú šnúru, pomyselný kábel vedúci z gitary do gitarového komba všetkých rockových gitaristov. Tá šnúra horí dodnes a je bez konca.

 

 

Hudobný odkaz Jimiho Hendrixa ani po rokoch na svojej sile nestratil a už desať rokov sa oň mimoriadne aktívnym spôsobom stará Jimiho brat, Leon Hendrix so svojou kapelou. Po minuloročnej a veľmi úspešnej slovenskej premiére sa opäť vracia. Počas prvých dvoch májových týždňov sa predstaví v Pezinku, Trenčíne , Michalovciach a Čadci. Viac už však o pripravovaných koncertoch prezradí organizátorka koncertov Jana Fialová: 

 

Predpokladám, že k organizovaniu koncertov musí mať človek aj vzťah k hudbe...

Hudba ma sprevádza po celý môj život. Môj tato, spevák a gitarista v kapele, rocker telom aj dušou, mi už ako malej podsúval kvalitnú hudbu: Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Rolling Stones, Deep Purple, Uriah Heep, Jethro Tull... V podstate, nemala som veľmi možnosť počúvať čokoľvek iné. Dnes som za to nesmierne vďačná. Môj partner, ako inak, je tiež muzikant, spevák a gitarista v kapele. 

 

Ako si sa dostala k organizovaniu koncertov?

Koncerty, eventy – to je život, ktorý žijem a veľmi ma baví. Osobný kontakt s Marcom Mendozom (ex Whitesnake, Thin Lizzy, The Dead Daisies...), rozbehol aj organizovanie koncertov. Slovo dalo slovo, ľudsky sme si veľmi sadli a dnes už náš vzťah môžem nazvať priateľstvom. Vždy som túžila byť tour manažérkou – len v iných podmienkach a v inej krajine. To mi nevyšlo, ostala som tu, a tak si svoje sny plním síce v menšom, ale o to intenzívnejšie na Slovensku a v Čechách. Po prvom turné mi Marco povedal – prečo to nerobíš aj pre iných? Ide ti to, si skvelá, vieš presne, čo kapely potrebujú. Postupne sa to rozbehlo, náš priateľ Zdeněk Stejskal, promotér z Čiech, mi odovzdal potrebné know-how a sprostredkoval ďalšie kontakty a odvtedy to ide samé. Robili sme koncerty Marca Mendozu, Leona Hendrixa, Adama Bomba, Lorda Bishopa, The Poor... A ja verím, že tam niekde vpredu nás čaká ešte pár skvelých mien.

 

Meno Leona Hendrixa si nevynechala...

V jedno popoludnie mi Zdeněk zavolal, či by som nechcela skúsiť na Slovensku urobiť koncerty Leona Hendrixa, brata Jimiho. Úprimne, najskôr sa mi zatočil svet a bola som v šoku... Samozrejme, že som okamžite súhlasila. To nadšenie a vzrušenie doteraz neprešlo. Dojatá som s plačom volala rodičom, aby som sa pochválila, kto k nám príde. Predýchavala som to, intenzívne som sa pripravovala, všetko sme chystali... Bolo to vzrušujúce o to viac, že Leon s kapelou u nás doma bývali a vzťah bol oveľa intenzívnejší a bližší. Takým aj ostal a dnes, kedykoľvek, keď Leon len tak zavolá, ako sa máme, mám obrovskú radosť. Jeho aj kapelu môžem smelo nazvať priateľmi. Nesmierne si to vážim.   

 

Aký Leon Hendrix je, ako sa s ním spolupracuje?

Leon Hendrix je v prvom rade emócia. Silná emócia. Nemáš príležitosť každý deň stretnúť brata legendy. Jeho príchod bol pre mňa silne emotívny, keďže na hudbe jeho brata som bola vychovaná. Očakávaš hviezdu s menom, ktoré vo svete znamená tak veľa. Očakávaš odstup, možno trochu aj maniere? Veď ktovie... A koniec koncov, mal by na to nárok aj vek. A napokon k tebe príde citlivý, veľmi kontaktný, príjemný človek, navyše neuveriteľne skromný a vďačný za úplne všetko. 

 

Leon, podobne ako jeho brat Jimi, je veľmi citlivý. Krásne o Jimim rozpráva, vyrastali spolu. Leon má množstvo zážitkov a spomienok, ktoré, len tak mimochodom, každú chvíľu sype z rukáva, a ty len neveriacky počúvaš a občas sa uštipneš – či sa toto deje naozaj. Ver mi, vážiš si každý moment, ktorý s ním tráviš. Sedíš si doma v obývačke, oproti tebe Leon Hendrix s gitarou v rukách, v pohári má červené víno, ktoré si občas odpije – a rozpráva... Veľa, veľa rozpráva. Znie to ako sen, ale ja ten sen naozaj žijem.  

 

Aké boli doterajšie koncerty?

V prvom rade je treba povedať, ak sa vyberiete na koncert In the name of Jimi – čo je názov projektu, s ktorým kapela a Leon prichádzajú – nečakajte, že na pódiu uvidíte reinkarnovaného Jimiho. Je to emócia, odkaz, úcta k tvorbe Jimiho. Je to spomienka na brata, v spolupráci s výnimočnými talianskymi muzikantmi. Celý večer je venovaný Jimiho tvorbe a publikum bolo zakaždým nadšené. Ľudia dúfali v meet & greet a skutočne sa ho dočkali. Leon veľmi trpezlivo odpovedal na otázky, fotil sa, podpisoval. Koncerty mali veľký úspech, aj preto sa chalani vracajú na Slovensko a do Čiech opäť. Pre všetkých „Hendrix pozitívnych“ je to hlavne o silnej emócii a zážitku, spomienke. Leon prináša ducha Jimiho a talianska kapela s ním výdatne a naozaj kvalitne spolupracuje.

 

Predstav, prosím, čitateľom jeho kapelu.

Gitaristom a spevákom je „taliansky Jimi“ – Fulvio Feliciano. Šíri odkaz Jimiho a hrá jeho hudbu naozaj vynikajúco. Zavrieš oči, a na pódiu cítiš Jimiho. Fulvio nie je kópiou, nenapodobňuje. Hrá vynikajúco, originálne, svojsky, cítiš úctu a silné spojenie s Jimim a jeho duchom, posolstvom. Je to skutočný zážitok. Na basgitare hrá skvelý Marco D’Angelo. Obaja s Fulviom sú nadšencami pre Jimiho hudbu a je to cítiť. Na pódiu sa nádherne dopĺňajú, nikdy nie na úkor toho druhého, naopak. Je zážitok vidieť Hendrixoviny v ich podaní. Rytmiku má pod palcom bubeník Pino Liberty, ktorého publiku na Slovensku a v Čechách netreba pripomínať. Pino odohral množstvo koncertov s Marcom Mendozom, Uli John Rothom... Je to bubeník svetovej triedy, ktorý práve tento typ hudby hrá veľmi citlivo a uveriteľne. Jednoducho – v tejto partii – Fulvio, Marco, Pino & Leon máš o zážitok postarané...

 

Vstupenky na koncerty a bližšie informácie: 
4. mája - Pezinok, Dom kultúry (vstupenky online)
5. mája - Trenčín, Piano club (vstupenky online)
6. mája - Svatobořice (CZ), Kino klub (Predaj na mieste)
7. mája - Michalovce, Nostalgia garden (Predaj na mieste, kontakt)
11. mája - Olomouc (CZ), Bounty Rock Café (vstupenky online)
12. mája - Čadca, Jazz penzión (Predaj na mieste, kontakt)
13. mája – Brno (CZ), Metro klub (vstupenky online)