21. ročník FESTIVAL PEKNEJ HUDBY, 11. – 14. Marec 2021

festival_peknej_hudby

 

            Vážení milovníci umenia a nášho festivalu. Zo známych dôvodov sme nemohli uskutočniť FPH v júli 2020, a s náhradou v podobe streamovaného formátu prichádzame až teraz. Nechceli sme Vás ochudobniť o žiadny koncert pôvodného programu. Preto sme požiadali zahraničných umelcov, aby  vytvorili svoje nahrávky doma, poslali nám ich a my Vám ich sprostredkujeme. Každý večer môžete vzhliadnuť koncert, ako keby ste sa naň vybrali do koncertnej sály. Zrealizujeme aj jeden live stream, a to priamo zo Zvolenského zámku. Veríme, že zážitok nebude o nič menší, ako pri živom vystúpení.

Mottom 21. ročníka festivalu je pocta majstrovi ROMANOVI BERGEROVI, s prierezom jeho komornej tvorby, ktorej sa zhostia jeho „dvorní“ interpreti - klaviristka Xénia Jarová, klarinetista Branislav Dugovič, Quartetto Istropolitana a violončelista Eugen Prochác, umelecký riaditeľ FPH. 

Koncert HUMMEL A BETHOVEN je oneskorenou spomienkou na minuloročné okrúhle výročie velikána hudobného klasicizmu Ludwiga van Beethovena za účasti klaviristky Jordanky Palovičovej a violistu Roberta Lakatoša.  Kuriozitou je uvedenie jeho príležitostného, ale o to vtipnejšieho diela, duetu pre violu a violončelo, ktoré autor nazval „Duo pre dvoch okuliarnikov“. 

Festival vznikol pôvodne ako violončelový, preto sa organizátori vracajú k formátu violončelového recitálu. Manželský pár žijúci v Paríži, ktorý si hovorí DUOforteCELLO prinesie esenciu violončelového repertoáru, s kľúčovými dielami Frederyka Chopina a Johannesa Brahmsa. 

21. ročník by sa dal s miernym zveličením nazvať aj „klarinetový“. Druhým klarinetistom, bude skvelý hráč z Talianska, Nicola Bulfone. V jeho programe bude mať prím súčasná hudba, vrátane Romana Bergera, ale prekvapivo aj Gaetano Donizetti, kráľ talianskeho bel canta. 

Saxofón je potomkom klarinetu, rakúska zostava AUREUM SAXOPHON QUARTET je doma v klasike i jazze. Z toho vyplýva aj pestrá dramaturgia ich koncertu. 

FPH sa každoročne neobíde bez výtvarného umenia, svoje artefakty tohoto roku predstaví Stanislav Harangozó. Prevedie Vás na živo po svojom ateliéri a predstaví niektoré diela. 

EUGEN PROCHÁC

            

www.fph.sk