2LP THE BEATLES (THE WHITE ALBUM) * Biely dvojalbum má 50 rokov

 

beatles_white

 

Eponymný album The Beatles vyšiel netradične až ako 9. (resp. 10., ak rátame v Británii dvoj EP a v USA LP Magical Mystery Tour, ktoré na LP vyšlo v Británii až v roku 1976) a vyzeral ako presný opak predchádzajúceho počinu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Biely obal s vylisovaným nápisom The Beatles navrhol Richard Hammilton, každý obal bol označený vlastným sériovým číslom, čo malo vzbudiť pocit limitovanej edície. A rovnako samotné skladby boli iné ako na predchádzajúcich albumoch, je ich presne 30 a nespája ich ani spoločná myšlienka, ani štýl, nezapadajú do seba ako puzzle, je to zbierka na sebe nezávislých pesničiek. Aj preto bol pracovný názov albumu „A doll’s house”(Domček pre bábiky). Časť skladieb vznikla v inak pre Beatles netradičnej situácii, počas dovolenky, či skôr duchovného kurzu v Indii pod vedením šarlatána Maharashi Mahesha. Zaujímavosťou je, že tu Beatles prešli na vegetariánstvo, mimo McCartneyho a ako sa ukázalo, nebol jediný v tábore.

V rozmanitosti albumu sa odráža už (nielen) vnútorne rozdelená kapela. Ringa v niektorých skladbách zastúpil Paul McCartney, ale ani ostatní členovia nenahrávali všetky skladby. Viac ako na albumy Beatles sa paradoxne eponymný album podobá na sólové albumy jednotlivých členov a hoci je väčšina skladieb podpísaná duom Lennon/McCartney, spoločne nenapísali (takmer) nič. Toto duo na Bielom dvojalbume fungovalo na základe zdravej rivality. Ako predvoj albumu vyšiel už v auguste singel Hey Jude/Revolution, s inou verziou Revolution ako na albume.

 

mccartney

 

Back In The U.S.S.R.
Táto hardrockovo rock and rollová vypalovačka otvára biely dvojalbum. Pieseň vznikla počas dovolenky v Indii, na kurze transcendentálnej meditácie, kde boli okrem Beatles a ich partneriek aj škótsky pesničkár Donovan, či Mike Lowe z Beach Boys. Práve Beach Boys boli inšpiráciou pre túto skladbu, McCartney ju urobil ako poctu im a Chuckovi Berrymu, samotný nápad však vyriekol ako prvý Mike Lowe, keď pri jednej z debát povedal „Nebola by to sranda, urobiť sovietsku verziu Back in the USA?“ (singel Chucka Berryho z roku 1959). Skladba však pohoršovala konzervatívcov v USA, hoci išlo o zjavnú paródiu.

Ob-la-di Ob-la-da
Je častým víťazom v anketách o najotravnejšiu skladbu Beatles, alebo aj 60’s. Ale zároveň sa pesničke pripisuje prvenstvo v oblasti bieleho reggae. Hlášku „obladi oblada“ počul Paul od negerijskeho perkusionistu Jimmyho Scotta, ktorého spoznal v jednom z klubov v Soho, ktorý to prezentoval ako výraz v jazyku kmeňa Yoruba pre „taký je život“, avšak keď pieseň vyšla, dožadoval sa tantiémov, neskôr založil Ob-la-di Ob-la-da band.

While My Guitar Gently Weeps
George priniesol túto skladbu už v júli, ale nikoho z kapely príliš nenadchla a tak ju nahral sám (táto verzia sa nachádza na albume Anthology 3) iba s akustickou gitarou a následne dohral harmonium. Neskôr v septembri George priviedol do štúdia Erica Claptona a to nakoplo ostatných členov a na nahrávanie tejto skladby spomínali ako na to, kedy sa zas cítili ako kapela. Pri nahrávaní bola aj Harrisonova manželka Pattie Boyd, do ktorej sa už vtedy zapozeral Eric Clapton (vzali sa v roku 1979 a manželstvo im vydržalo 10 rokov). Clapton po nahrávaní (asi aj z pocitu viny) daroval Harrisonovi gitaru, s ktorou prišiel do štúdia – červený Les Paul (pôvodne Gold top z roku 1958).

Happiness Is A Warm Gun
Skvelá ukážka toho, ako Lennon zbieral nápady úplne všade. Nápis Happiness is a warm gun (šťastie je horúca zbraň) videl Lennon na titulke časopisu o zbraniach, ktorý našiel v štúdiu. Pôvodný text bol zložený z náhodných obrazov, ktoré zažil pod vplyvom LSD, avšak v texte je veľa sexuálnych narážok.

Blackbird
Hoci nepatrí k tradičným hitom kapely, pieseň si získala svoju popularitu. Vznikla pravdepodobne v Indii, kde McCartneyho zobudil drozd. Vysporiadal sa s ním tak, že mu zaspieval pieseň. Dokončil ju potom na návšteve u Lindy Eastmanovej v USA. Paul uvádza Blackbird ako jednu zo svojich najobľúbenejších skladieb, kedy hudba aj text jednoducho prišli a nebolo im treba moc pomáhať. McCartney ju dlho zaraďuje do svojho koncertného programu.
 

george_harrison
 

Piggies
Napriek veselej nálade a až detsky ladenej pesničke ide o Harrisonov komentár k spoločenským problémom, strednú vrstvu nazýva prasatami (hoci sa tak označovali policajti).

Don’t Pass Me By
Ide o autorsky prvú Ringovu skladbu (predtým bol spoluautor 2 skladieb). Ringo sa síce na verejnosti tváril, že mu skladanie vôbec nejde a bol najslabším skladateľom Beatles, no túto pesničku mal hotovú už v roku 1964 a v Beatles iba nebola vôľa ju nahrať. Zaznamenali ju až v júni 1968 v triu s Paulom (časť klavírnych partov a basgitara) a huslistom Jackom Fallonom.

Why Don’t We Do It In The Road?
Lennona táto pieseň nahnevala, jednak preto, že bola McCartneyho a podľa Lennona mala jeho rukopis (jednoduché aranžmány, provokatívny text, priamočiara hudba), ale aj preto, že sa na nej nepodieľal a nahral ju McCartney iba s Ringom.

Julia
Lennon nezvykol nepísať melancholické skladby a táto bola asi prvá. Je venovaná jeho mame, Julii, ktorá umrela tragicky pri autonehode v roku 1958. Paradoxom bolo, že ju zrazil policajt. Hoci John Lennon vyrastal u svojej tety, mama ho priviedla k hudbe, prvýkrát mu pustila Elvisa a práve po nej zdedil aj zmysel pre humor či trochu divokú povahu.

Birthday
Túto skladbu začal Paul skladať na svoje narodeniny. Jeho preludovanie na klavíri v štúdiu si Lennon pomýlil s Heppy, Happy Birthday baby od kapely Tuneweavers. Paulovu narodeninovú skladbu nahrali presne o tri mesiace neskôr, po tom ako si Beatles spoločne pozreli film The girl can’t help it, kde hudbu dodali aj ich idoly Little RichardGene Vincent či Fast Domino. Ide o tradičný rockandroll tvrdšom šate v A dur a s premostením v C-dur, ktorý si neskôr požičali aj Van Halen.  

Mother Nature’s Son
Po návrate z Indie nahrali Beatles 30 demosnímkov, medzi inými aj McCartneyho Mother Nature’s Son a Lennonovu A Child Of Nature. Obe boli inšpirované Maharashiho lekciou o jednote človeka a prírody. Na album sa dostala McCartneyho skladba. Lennon sa k svojej A Child Of Nature vrátil v roku 1971 pretextoval ju na Jealous Guy.
 

ringo
 

Saxy Sadie
Je to pieseň o osobe, ktorá ťahá ľudí za nos. Ide o Mahareshiho Mahesha, ktorý Lennona inšpiroval k tejto piesni, keď sa pokúsil znásilniť jednu z účastničiek kurzu. Následne zistili, že hoci Maharashi všetkých nútil k vegetariánstvu, on sám sa „napchával kuratami“ a od nich iba ťahá peniaze.

Helter Skelter
Rozhodne najtvrdšia vec na albume, Beatles tu hrajú v netradičnej zostave s Lennonom na basgitaru (v tej dobe sa v štúdiu objavili nové prírastky v podobe 2 basgitár Fender Jazz Bass, jedna ľavácka Paulova a druhá asi Harrisonova pravácka). Išlo o reakciu na nepriaznivú kritiku singlu The Who I can see for miles, kde recenzent vyčítal The Who šialený zvuk – pekelné činely a gitary. McCartney sa rozhodol napísať ešte niečo tvrdšie a „príšernejšie“. Skladba Helter Skelter, čo je výraz pre tradičnú anglickú šmykľavku v lunaparkoch, sa stala asi prvým heavy metalom v dejinách. Nápis Helter Skelter napísaný krvou sa neskôr objavil na mieste, kde Charles Manson a jeho „rodina“ spáchali vraždu.

Good Night
Po 9-minútovej zvukovej koláži Revolution no. 9 prichádza záver albumu v podobe sladkej Lennonovej uspávanky. Údajne ju zložil pre svojho syna Juliana, ktorý o tom nevedel až do roku 1994. Pieseň ale spieva Ringo

Biely dvojabum, ktorý Lennon označil za najlepší album Beatles, vyšiel 22. novembra 1968, pár týždňov na to už Beatles začali pracovať na svojej labutej piesni, albume Get Back, vyfotili sa na rovnakom mieste ako v roku 1963 pre album Please Please Me, avšak štúdio Apple Records, v ktorom nahrávali, nemalo dostatočné vybavenie, výsledok nebol podľa očakávaní, v roku 1970 vyšlo to najlepšie z týchto session na albume Let It Be. V roku 1969 nahrali svoj skutočne posledný album - Abbey Road, na ktorom pracovali ako kapela. 

JAKUB LORENZ

 

lennon

 

Label Universal Music vydáva pri príležitosti výročia reedíciu Bieleho dvojalbumu hneďv niekoľkých verziách. Super deluxe s unikátnym číslom obsahuje dva disky, na ktorých je nahraný album, jeden disk z Esher Demos, tri disky Sessions, štyri Blu-ray verzie albumu a k tomu knihu plnú fotografií, plagátov, rukopisov, poznámok a textov. Deluxe variant bude obsahovať vyššie uvedené disky, 4LP limitovaný box set - klasický album a audio kolekciu, ktorá o.i. obsahuje Esher Demos, 24stránkový booklet, plagáty a portréty. Standard verzia obsahuje pôvodné 2LP, resp. 2CD.

 

Článok patrí k časopisu: