44. Gitarový festival J. K. Mertza * BRATISLAVA, 16. – 22. jún 2019

mertz
www.jkmertz.com

Gitarový festival J. K. Mertza prináša publiku špičkové gitarové umenie už 44 rokov. Gitara sólo aj v rôznych komorných zoskupeniach poteší svojich priaznivcov na začiatku Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2019.

 

Gitarový festival J. K. Mertza ponúka na svojom 44. ročníku gitarové koncerty špičkových hráčov z deviatich krajín. Dominovať bude klasická gitara, no zaznie aj stará hudba džez v hudbe Bacha,Brouwera, Godára, Möllera, Rodriga, Savall a mnohých iných. Headlinermi určite sú Stingov dvornýlutnista Edin Karamazov, fenomenálny virtuóz z Talianska Aniello Desiderio, harfistka a speváčkaArianna Savall so svojim čarovným projektom Il Viaggio d ́Amore. Nepochybne zaujímavé sú aj programyHommage à Joaquín Rodrigo nášho Karola SamuelčíkaJazz Project Juraja Buriana, či meditatívnyEternal Dream Johannesa Möllera. Program festivalu dotvára večer s najmladšími slovenskými gitarovými nádejami a víťazmi hlavných európskych súťaží Carlom Curatolom Chiawei Linom ajedinečný koncert Českého lutnového orchestra Jiřím Tichotom a melódiami, ktoré mnohí poznajúz dôb nedávno minulých v podaní Spirituál kvintetu.

To všetko v priebehu júna v rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2019.

V tomto roku si celý svet pripomína 20. výročie smrti španielskeho skladateľa Joaquína Rodriga. Špičkový mladý slovenský gitarista Karol Samuelčík prevedie poslucháčov nielen jeho dielom, no i hudbou jehopredchodcov. Milovníci španielskej gitarovej hudby sa môžu tešiť aj na najznámejší gitarový koncert -Concierto de Aranjuez.

Juraj Burian si na svoj džezový projekt pre gitarový festival pozval svojich hudobných priateľov - basgitaristu Juraja Grigláka a švédskeho bubeníka Johana Svenssona. Táto trojica spríjemní džezu-chtivým poslucháčom letný večer na čarovnom Nádvorí sv. Jána Nepomuckého, ktoré sa skrývav útrobách komplexu Primaciálneho paláca.

V Koncertnej sieni kostola Klarisiek zaznie čarovný projekt speváčky a harfistky Arianny Savall – IlViaggio d ́Amore. Jej trio Hirundo Maris, smanželom, spevákom ahuslistom Petterom Udland Johansenom a poľským gitaristom Michałom Nagyom, prevedie poslucháčov „cestou lásky“ naprieč Európou, obdobiami a kultúrami.

Každé storočie má svoje hudobnícke fenomény. Fenoménmi minulých storočí boli napríklad Vivaldi,MozartPaganini či Segovia. Dnes prichádza Il Fenomeno“ z talianskeho Neapola a je ním Aniello Desiderio. Po jeho koncertoch sa len ťažko nachádzajú slová. Džezman Chick Corea nejaké predsa len našiel, keď o ňom povedal: „Fakt ma dostal!.

Štvrtok bude patriť mladým. V koncertnej sieni Klarisiek sa najskôr predstavia najlepší malí slovenskígitaristi – víťazi detských gitarových súťaží a gitarový orchester Gitarika ZUŠ Jozefa Kresánka. Po nichprídu na rad víťazi medzinárodných gitarových súťaží Carlo Curatolo Chiawei Lin.

Piatkový večer sa ponesie v meditatívnom duchu. Mladý Švéd Johannes Möller sa okrem klasického žánru venuje aj vlastnej tvorbe, pre ktorú nachádza inšpiráciu najmä vo východných kultúrach a ich hudbe. V intímnej atmosfére kostola Klarisiek zaznie jeho najnovší projekt s názvom Eternal Dream.

Edin Karamazov - gitarista a dvorný lutnista hviezdneho Stinga. Na záverečnom koncerte zaznejú v jehopodaní skladby barokového velikána J. S. Bacha a výnimočných skladateľov súčasnosti - Lea BrouweraVlada Godára. Na koncerte sa predstavia aj naši špičkoví umelci – speváčka Petra Noskaiováa sláčikové kvarteto Mucha Quartet.

Týždeň pred hlavným festivalovým programom sa uskutoční mimoriadny koncert Českého lutnovéhoorchestra s názvom Melodie z roku raz dva. Na tomto koncerte zaznejú známe aj menej známe renesančné piesne, z ktorých niektoré vo vkusných a vtipných úpravách Spirituál Kvintetu prenikli ažk táborovým ohňom. Slovom bude sprevádzať Jiří Tichota, ktorý sa ochotne podelí o svoje zážitky pripátraní po renesančných hudobných pokladoch z územia bývalého Československa.

Okrem koncertov sú vo festivalovej ponuke aj iné sprievodné aktivity. Pre študentov a pedagógov gitarysú od 19. do 21. júna pripravené majstrovské kurzy, prednášky a besedy na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislava Matúša Valla. Z verejných zdrojov podporujú: Fond na podporu umenia - hlavný partner a Bratislavský samosprávny kraj.

Viac informácií o festivale nájdete na www.jkmertz.com
Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal alebo hodinu pred koncertom na mieste konania.

organizátor podujatia:

spoluorganizátor:

hlavný partner:

SPOLOČNOSŤ J.K. MERTZA občianske združenie
sídlo: Rozvodná 11B, 83101 Bratislava, IČO: 42131570, DIČ: 2022558208 kontakt: +421 903 951 618, mail: festival.jkmertz.info@gmail.com

Bratislavské kultúrne a informačné strediskoFond na podporu umenia

Partneri: Bratislavský samosprávny kraj, mesto Bratislava, Španielske veľvyslanectvo v Bratislave,

Nórske veľvyslanectvo v Bratislave, Poľský inštitút v Bratislave, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Grantový program Ars Bratislavensis, Hudobný fond, Združenie pre klasickú gitaru, Česká loutnová společnost, HTF VŠMU, ZUŠ Jozefa Kresánka, hotel IBIS, reštaurácia Pulitzer u zlatého jeleňa, vinárstvo Heger, FOart, JUH

Mediálnipartneri: RTVS – Rádio Devín, in.ba., Bratislava Tourist Board, Hudobný život, www.visitbratislava.com, www.citylife.sk

 

KONCERTY HLAVNÉHO PROGRAMU

16. 6. HOMMAGE À JOAQUÍN RODRIGO

Karol Samuelčík (SK) Karin Remencová (SK)

19.00 Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

17. 6. JURAJ BURIAN JAZZ PROJECT

Juraj Burian (SK) Juraj Griglák (SK) Johan Svensson (SE)

19.00 Nádvorie Sv. Jána Nepomuckého, Primaciálny palác

18. 6. IL VIAGGIO D’AMORE HIRUNDO MARIS

Arianna Savall (ES) Petter Udland Johansen (NO) Michał Nagy (PL)

19.00 Koncertná sieň Klarisky

19. 6. IL FENOMENO Aniello Desiderio (IT)

19.00 Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

20. 6. VEČER VÍŤAZOV

17.00 I. Laureáti slovenských detských gitarových súťaží 19.00 II. Laureáti medzinárodných gitarových súťaží

Carlo Curatolo (IT) Chia-Wei Lin (TW)

Koncertná sieň Klarisky

21. 6. ETERNAL DREAM Johannes Möller (SE)

19.00 Koncertná sieň Klarisky

22. 6. KARAMAZOV PLAYS BACH – GODÁR - BROUWER

Edin Karamazov (BA) Petra Noskaiová (SK) Mucha Quartet (SK)

19.00 Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

SPRIEVODNÝ KONCERT

9. 6. MELODIE Z ROKU RAZ DVA

Český loutnový orchestr & Pavel Peroutka & Jří Tichota (CZ)

page2image42424

19.00 Pálffyho palác, Zámocká ulica