AKAI LPD8 WIRELESS * test bezdrôtového MIDI kontrolera

akai

 

Už je to nejaký čas, čo som sa v rámci produkcie presunul z notebooku, externej zvukovej karty, slúchadiel a čím menších a spratnejších midi kontrolerov do domáceho štúdia. Keď som však dostal možnosť otestovať novinku z dielne AKAI, konkétne LPD8 WIRELESS, povedal som si: „prečo nie?“. Kam sa za ten čas AKAI posunul? prečítajte si...  

 

Prvý dojem

Na prvý pohľad pôsobí LPD8 veľmi šikovne. Ani príliš veľký, aby si ho nemohol zobrať kamkoľvek so sebou, ani príliš malý, aby sa nedal jednoducho ovládať. Už pri tom, ako som kontroler vyberal z krabice, udrelo mi do očí tlačidlo Full Level. AKAI vyriešil to, čo mi pri prenosných MIDI kontroleroch vadilo najviac? Uvidíme.  

 

Charakteristika / Špecifikácie

Pady: AKAI LPD 8 Wirelles má 8 základných padov. Pri využití funkcie Bank A/B získavame ďalších 8 voľných padov a tak AKAI odbúral moju prvú námietku. 8 padov mi bolo málo, 16 je akurát. Spokojný. Pady sú presne také ako som pri spoločnosti AKAI zvyknutý. Výborné. Na dotyk veľmi príjemné, stabilné, reagujú veľmi dobre. To, čo ma ešte oslovilo v spojení s padmi je stabilita celého kontrolera. Bez ohľadu na to, akou intenzitou udierame do padov, kontroler je stabilný, nelieta po stole. Môžu zato 4 protišmikové stabilizátory, na ktorých si dali naozaj záležať. Zaujímalo by ma, ako dlho vydržia v tomto stave, či sa používaním neopotrebujú.  

 

 

akai

Knoby: Pri prenosných MIDI kontroleroch, ktorých hlavná priorita má byť spratnosť, som zvyknutý, že knoby trpia na kvalitu. AKAI sa posúva aj v tomto smere. Knoby pôsobia, že sú pevne zakotvené a keď s nimi mykám rôznymi smermi, zdá sa, že by to mali vydržať. Počet knobov je v poriadku.  

 

Funkčné tlačidlá

Select: Toto tlačidlo som využil len pri párovaní zariadenia cez Bluetooth. Práve rýchlosť a jednoduchosť  tejto funkcie ma skutočne očarila. Dva „ťuky“ a kontroler bol spárovaný a pripravený na použitie. 
Full Level: Áno. AKAI vyriešil to, čo mi pri prenosných MIDI kontroleroch vadilo najviac. Už žiadne manuálne vyrovnávanie intenzity prehrávaného samplu. Keď to potrebujem, využijem funkciu Full Level a všetky pady hrajú v plnej intenzite bez ohľadu na to ako silno udriem. Konečne. 

Note Repeat: Funkcia, ktorú využijeme hlavne pri vytváraní slučiek bicích a rôznych prechodov. Keď som nemal kontroler položený pevne na stole, pôsobilo na mňa využitie tejto funkcie veľmi komplikovane. Stláčanie viacerých tlačidiel naraz na tak malom prístroji nie je veľmi komfortné. Keď sa však cez to dostaneme, alebo si kontroler zastabilizujeme na stole, je po probléme. Opakovanie pôsobí veľmi prirodzene, čo oceňujem. 

NR Config: štandardné tlačidlo, vďaka ktorému vieme nastavovať jednotlivé doplňujúce funkcie padov tak, ako potrebujeme. 

 

 

USB vs Bluetooth pripojenie

 

akai

MIDI kontroler prepojený cez USB - nič prekvapujúce. Obmedzuje ma dĺžka kábla. Na pohľad meria tak maximálne jeden meter. V prípade, že by som ho chcel zapojiť v mojom domácom štúdiu do stolového počítača, tak to zrejme nepôjde. Odozva je štandardne dobrá, tak ako som pri USB prepojení zvyknutý. Niečo celkom iné prichádza, keď idem kontroler zapojiť cez Bluetooth. Spustenie si vyžaduje 3 ks AA batérií. Spôsob pre ich uloženie mi pripomína časy dávno minulé, keď sme do rôznych tranzistorov vkladali baterky, z čoho nie som dvakrát nadšený. Toto je miesto, kde by som odporučil výrobcom zamyslieť sa a pripraviť niečo viac user-friendly, lebo pri otváraní krytu a vkladaní bateriek som sa celkom vytrápil. Môj nedobrý pocit sa stráca okamžite po veľmi jednoduchom a intuitívnom spárovaní kontrolera s notebookom a programom. Nepociťujem absolútne žiadny rozdiel medzi USB a Bluetooth pripojením. Žiadna latencia, lagy alebo niečo podobné. Ďalej s ním už pracujem iba v takejto forme. Bezdrôtová verzia ma veľmi baví a musím skonštatovať, že to, čo má byť hlavnou výhodou tohto kontroleru, zastáva svoju úlohu na jednotku.  

 

Záver  

Na záver hodnotím, že AKAI ma v novej verzii LPD 8 Wireless príjemne prekvapil. Vyriešil môj osobný problém, ktorý som s prenosnými MIDI kontrolermi vo všeobecnosti mal a Bluetooth funkcionalita ma skutočne ohromila. Viem si predstaviť, že náročnejším užívateľom nenaplní ich očakávania, ale pre producentov, ktorí trávia viac času na cestách a hľadajú niečo spratné a  nenáročné, vďaka čomu sa budú môcť hudbe venovať kedykoľvek a kdekoľvek prináša AKAI v podobe LPD 8 Wireless to správne riešenie za dostupnú cenu.

 

JAKUB PAVLÍK

 

 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.disk.cz * Cena: 1 790 Kč / 69 €

 

 

 

Článok patrí k časopisu: