Dostal sa mi do rúk zaujímavý produkt, po ktorom som už dávnejšie pokukoval, kvôli jeho dizajnovej a technickej vyspelosti, a tak som sa rozhodol ho hneď otestovať a vyskúšať všetko to, čo som si predstavoval, že by nástroj tohto typu mal dnes zvládať.
Keďže Akai je vedúca firma na poli samplerov a Workstation, tešil som sa o to viac na ich vlajkovú loď a horúcu novinku Akai MPC Touch, ktorá sa dá chápať ako daľší hráč medzi NI Maschine, či Ableton Push, ktoré sú rovnako sofistikované USB MIDI kontrolery, ovládajúce priložený software. Čiže zatiaľ sme sa nedočkali standalone verzie, ako to bolo za čias napr. MPC 5000, ale Akai MPC Touch rozhodne prináša veľké množstvo vylepšení.
V balení spolu s kontrolérom MPC Touch sa nachádza ešte sieťový adaptér a USB kábel. Miesto CD je tu priložená kartička s web adresou, odkiaľ je treba stiahnuť driver a zvukovú banku. Odporúča sa rýchlejší internet, nakoľko pri plnej inštalácii to vášmu HDD pridá cca 30 GB dát. Samozrejme, nie je potrebné stiahnuť všetko, nakoľko zvuková banka okrem bicích a perkusívnych sád pre 16 padov, obsahuje ešte množstvo samplov synťákov, akustických nástrojov, vokálov, gitár a efektov, ktoré možno už máte aj v lepšej kvalite. Samplované zvuky v tejto banke sú oldschool a lepšie zvukové možnosti nájdeme skôr v ďalšej extra inštalácii Akai Air VST nástrojov, ktorá je rovnako bohatá ako tá samplovaná.
Všeobecne je pre mňa značka Akai synonymom kvalitných zvukov pre profesionálnu produkciu a v tomto smere Akai MPC Software nesklamal. V priložených bankách, ktoré si otvoríme hneď po stiahnutí, nájdeme skutočne všetko potrebné pre okamžitú produkciu na profesionálnej úrovni, aj keď len štýlovo ohraničenom rozmedzí. MPC je softvérovo predurčený a vybavený na produkciu štýlov ako Hiphop, EDM, Dubstep, House atď., čo však producentovi nebráni použiť ho aj inde.
Dodatočné zvuky je možné si zakúpiť cez Akai Store alebo využiť VST tretích strán, ktoré softvér Akai pohodlne načíta.
MPC Touch
Hardvérové rozhranie disponuje multitouch displejom, šestnástimi (4x4) gumenými padmi a sériou ovládacích potenciometrov či tlačidiel, ktoré sú ale oproti iným verziám MPC veľmi oklieštené. Na zadnej strane nájdeme 2x audio vstup, 2x výstup, MIDI In/Out, konektor pre slúchadlá, USB a slot Kensington lock, tak ako aj master potenciometer pre hlasitosť a hlasitosť nahrávania. Jedná sa teda o dotykový USB kontroler a dvojkanálovú zvukovú kartu v jednom. Dá sa povedať, že zariadenie vypĺňa priestor medzi MPC Renaissance, ktorý má viacero vstupov, ale je menej kompaktný a medzi MPC Studio, ktorý je vyslovene len kontroler bez zabudovanej zvukovej karty na cesty.
MPC Touch je po továrenskej stránke skutočne pekný kúsok a jeho tvorcovia si najviac dali záležať na samotných padoch, ktoré su o niečo „tučnejšie“, a tým pádom sa na ne veľmi dobre hrá. Myslím, že sú to zatiaľ najlepšie gumené pady Made in Akai. Ako je to už dnes zvykom, sú aj podsvietené viacfarebnými LED svetlami, čo pomáha v orientácii, hlavne pri live projektoch. Škoda len, že pady sú čierne a nie šedé, na aké sme pri MPC zvyknutí. Zachytený prach je hneď vidieť a veľmi tažko sa dáva preč, tak neostáva nič iné ako na jeho odstránenie pravidelne používať lepiacu pásku.
Multidotykový display je hlavným ovladacím prvkom, pomocou ktorého, okrem samotného hrania na pady a funkcie Start/Stop, môžeme nastaviť a ovládať všetky parametre aj bez potreby optického kontaktu s displejom počítača. To je teda hlavným cieľom Akai MPC konzoly, ale ako to reálne funguje, to sa dozvieme trochu neskôr. Poďme sa najprv pozrieť, čo to ten Akai MPC softvér je.
Akai MPC softvér
Novodobá MPC konzola je dnes už len virtuálna a funguje len pomocou počítača, čo je síce
v niektorých situáciách škoda, ale dnes väčšinou aj tak potrebujeme k produkcii počítačové programy, takže súdim, že Akai zameriava momentálne pozornosť na samotnú funkčnosť svojho operačného systému a technickú dokonalosť hardvérového ovládača. Do vývoja softvéru vložili už veľký kapitál a nie je také jednoduché zároveň vyvíjať aj novodobý druh MPC standalone analógu.
V čase, keď som písal tento článok, som testoval Akai MPC Touch na Akai MPC software 1.9, čo nie je ešte vyladená aplikácia pre tento nový kontroler, takže moje testovanie nebolo úplne podľa predstáv. A daľšia vec, ktorá je nepríjemná je, že update na MPC software 2.0, ktorý má byť čoskoro, bude platený, v cene okolo 99 €, podobne ako to bolo pri Maschine software 2.0.
Práca v MPC software 1.9 nie je veľmi príjemná a aj užívateľské prostredie vyzerá staromódne a cez MPC touch kontroler funguje trocha tažkopádne, ale je to aj otázka zvyku. V každom prípade, tento nástroj nie je typu „touch and play“ a na zvládnutie celého procesu tvorenia prostredníctvom MPC a dosiahnutie profesionálnych výsledkov je treba dlhšie trénovať. Verzia 2.0 má priniesť značné vylepšenia aj čo sa týka funkčnosti a hlavne plnú využiteľnosť dotykového displeja a ovládacích prvkov MPC touch.
Celkové hodnotenie
Na popísanie detailov MPC Touch a softvéru MPC by bolo potrebné mať oveľa viac priestoru, ale všetko dôležité sa dá nájsť na oficiálnom youtube kanáli Akai, takže rovno prejdem na celkové hodnotenie, ktoré mám po pár dňoch intenzívnej práce s MPC Touch. Produkt je určený skôr skúsenému užívateľovi, nakoľko na inštaláciu a spojazdnenie na vašom počítači potrebujete technickú zručnosť. Dotykový displej sa správa podobne ako malý externý LCD monitor, takže je potrebná aj kalibrácia, ktorá prebehne počas inštalácie a vyžaduje 4x reštartovať. Potom už všetko funguje stabilne a bez problémov, ale vždy, keď zapnete hardvérový MPC Touch, rozlíšenie vášho displeja na počítači sa môže automaticky zmeniť. To ma celkom otravovalo a na Macbooku som bol nútený používať väčšie rozlíšenie než aké mám obvykle nastavené. Toto pokladám za nie úplne vychytaný spôsob ako prepojiť kontroler a počítač. Po zvyknutí sa pracuje na dotykovom displeji veľmi dobre, aj keď to tiež nie je až také komfortné, ako na iPade. Celkový dojem z práce je však dobrý, zaujímavý pocit na novom type kontrolera a verím, že sa to ešte zlepší príchodom sw 2.0.
Na prácu v štúdiu, aj na koncertoch využívam klasické analógové MPC, NI Maschine, či Ableton Push a musím povedať, že MPC má všeobecne o niečo zložitejšie pracovné rozhranie, ale o to viac zamerané na detaily pri produkcii tohto typu. Na Akai si treba zvyknúť, alebo proste musí sadnúť pod ruky, ale po vytrvalej práci môžete dosiahnuť skutočne profesionálne výsledky len s pomocou tohto kontroléra a softvéru zo zvukmi, bez použitia čohokoľvek iného. Toto zrejme bude aj cieľová kategória pre MPC Touch. Tou je producent, ktorý potrebuje kompaktné zariadenie (workstation), obsahujúce všetko na tvorbu hudby až po finálny produkt. MPC Touch je 4 v 1. Kontroler, zvuková karta, zvukové banky a profi efekty, vrátane masteringu.
Akai MPC Touch je zaujímavý kúsok, aj keď myslím, že ako to už býva zvykom, až ďalšia verzia Touch odhalí plný potenciál tejto technológie.
MARCEL VÉN
facebook.com/mrcelvena
Distribúcia: DISK Multimedia * shop.disk.cz * Cena: 15 990 Kč / 590 €