Andrej Šeban predstavuje video PRINC z nového albumu Rock and Roll z Rači

andrej_seban

 

Po rozsiahlom a žánrovo nezaraditeľnom hudobnom diele Triplet prichádza uznávaný slovenský hudobník Andrej Šeban s ďalším albumom. A opäť znie inak, novátorsky a zároveň pesničkovo, akoby voľne nadväzoval na svoju dnes už kultovú nahrávku Bezvetrie. Album vyšiel v septembri a jedna zo skladieb s názvom Princ sa dnes dočkala aj videa.

 

Rock and Roll z Rači je výsledkom kontinuálneho a dlhodobého nahrávania, v ktorom sa rešpektovaný gitarista a skladateľ rozhodol zmeniť zaužívané postupy. 

 

„Pochopil som, že z hľadiska môjho pocitu je lepšie neustále niečo nahrávať. Tak, ako to v tej chvíli cítim, čo ma v danom momente baví. Ako keď filmár natočí veľa materiálu a potom to začne strihať a selektovať,” hovorí Andrej Šeban, ktorému sa podarilo nazbierať dlhé hodiny nevšedných inštrumentálnych aj spievaných nápadov. Ich prvým zhmotnením je album Rock and Roll z Rači, ktorý symbolicky vychádza 20 rokov po Bezvetrí. 

 

„Niečo som za tých 20 rokov zažil a snáď je to počuť,” hovorí Andrej Šeban a dodáva, že Bezvetrie bolo preňho zlomové v tom, že si prvýkrát napísal vlastné texty, ktoré si aj sám odspieval. Platí to aj pri aktuálnom albume a najnovšom videosingli s názvom Princ, ktorý je Andrejovou sebareflexiou aj sebairóniou. O vizuál k pesničke sa postaral filmár Peter Važan. 

 

 

V textoch vychádza Andrej Šeban z reality, ktorú žije. V nej sú radosti, trápenia, prítomnosť aj odkazy na minulosť, rodinu či Andrejov pohľad na identitu slovenskej hudobnej tvorby. Zaujíma ho improvizácia a to nielen v inštrumentálnej rovine. Viaceré časti albumu vznikali spontánne priamo v štúdiu, rovnako aj niektoré texty sú improvizované. 

 

„Pre mňa je pesnička o tom, že si máš sadnúť a dať von to, čo je v tebe. Vtedy cituješ a vychádzaš z toho, čo si zažil. Tak to robili pesničkári odjakživa. Je mi sympatické, keď sa človek prejaví sám za seba a sformuluje, čo v sebe má. U nás to majú dobre zakódované slovenskí rapperi, ale nie vždy a nie všetci,” zamýšľa sa Šeban. 

 

Schopnosť priznať sa ku koreňom a odraziť sa z nich je pre Andreja Šebana dôležitá. V hudbe aj v textoch. Zdrojom inšpirácie sa tak preňho stáva slovenský folklór a európska tradícia pretavená napríklad do amerického jazzu či tvorby obľúbenca Franka Zappu. Pod slovenským folklórom pritom Šeban nemyslí len tóniny, harmónie či frázovanie, ale celkový vplyv prostredia, života a našich lokálnych skúseností, ktoré do hudby prenesieme. 

 

„Keď som v detstve kreslil, moje dve obľúbené postavy boli Jánošík a Mickey Mouse. Na tomto prelínaní vplyvov stojí dodnes aj moja hudba,” komentuje svoju najnovšiu tvorbu Šeban. 

 

Album Rock and Roll z Rači vyšiel pod značkou Slnko Records na CD a streamingových službách. Vo výhľade je však vydanie platne a dokonca aj magenofónovej pásky. 

 

VIAC INFO

Andrej Šeban – Princ (video): https://youtu.be/XlCEBtodcM8

Album Rock and Roll z Rači: https://www.slnkorecords.sk/andrej-seban/rock-and-roll-z-raci 

Stream albumu: https://slnko.lnk.to/andrejseban

Web Andreja Šebana: https://www.andrejseban.com