B.B. King * Bol raz jeden kráľ...

 

 

Už je to viac ako päť rokov, čo odišiel na večnosť bluesový gitarista, spevák, skladateľ a jeden z najvplyvnejších gitaristov všetkých čias (s prezývkou „Bluesový kráľ“) B. B. KING (†89), vlastným menom Riley „Blues Boy“ King. Skonal 14. mája 2015 v spánku vo svojom dome v Las Vegas v štáte Nevada. Príčinou boli problémy s cukrovkou, s ktorou sa trápil už od apríla 1990. „B. B., hocikto by mohol hrať tisíce nôt a nikdy nepovie to, čo si ty povedal jednou,“ uviedol rockový spevák a skladateľ Albert „Lenny“ Kravitz. Bluesová legenda, gitarista Eric Clapton poznamenal: „Chcel by som sa B. B. Kingovi poďakovať za všetku inšpiráciu a podporu, ktorú mi ako hráčovi dával počas rokov a tiež za priateľstvo, ktoré sme si užívali. Nezostáva mi už veľa čo povedať, pretože táto hudba je žiaľ takmer minulosťou. Nezostalo veľa tých, ktorí ju hrajú v takej čistej podobe, ako to robil B. B. Pre nás všetkých, ktorí milujeme túto muziku, bol majákom na pobreží.“

 

B. B. King, ktorý definoval elektrické blues (a venoval mu viac ako šesťdesiat rokov svojej hudobnej kariéry, počas ktorej vydal nespočetné množstvo albumov), vynikal osobitým gitarovým prejavom. Jeho hudba tešila a ovplyvnila poslucháčov aj hudobníkov štyroch generácií. „V živote som robil tri veci, ktoré som robiť vždy chcel – jazdil som s traktorom, bol som diskdžokejom a hral som blues. A práve hranie blues bolo z tých troch vecí to najlepšie,“ tvrdil B. B. King, ktorý ročne absolvoval tristo vystúpení a ako jeden z mála umelcov vtedajšieho Západu sa dostal aj za železnú oponu. V apríli 1979 absolvoval mesačné turné s tridsiatimi vystúpeniami vo vtedajšom Sovietskom zväze. O takmer dve desaťročia neskôr sme ho mali možnosť naživo vidieť aj v Bratislave.

 

 

B. B. KING SA S BRATISLAVSKÝM PUBLIKOM SPRIATELIL

Na Slovensku, konkrétne v Spoločenskej sále bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO), vystúpil B. B. King v stredu 29. apríla 1998 v rámci turné „B. B. King 1998 Deuces Wild Tour“ k aktuálnemu albumu „Deuces Wild“. Na koncerte sa vtedy 72-ročný umelec objavil v sprievode osemčlennej kapely. Turné k tomuto albumu, na ktorom spolupracovali Joe Cocker či Rolling Stones, sa začalo v japonskej Fukuoke, pokračovalo v Amerike a 16. apríla sa presunulo na starý kontinent, kde navštívilo dvanásť krajín. Legendárny bluesman prišiel do hlavného mesta Slovenska v deň koncertu. „Rád hrám a tak robím ľudí šťastnými. Keď vidím, že sú šťastní, aj ja som šťastný,“ povedal B. B. King novinárom po tom, čo ho pri hoteli Holiday Inn medzi nich priviedla slovenská jazzová a bluesová legenda Peter Lipa, ktorý uvádzal aj večerný koncert v PKO. Následná tlačovka vďaka nálade a osobnosti hlavného protagonistu okamžite nabrala skvelú atmosféru. V odpovediach B. B. Kinga sa odrážali bohaté životné skúsenosti a pokora k životu a hudbe. Najviac ho zrejme pobavila otázka, či si gitaru, ktorú na nedávnom stretnutí (v roku 1997) venoval pápežovi Jánovi Pavlovi II., mieni vyzdvihnúť v nebi. „Nebolo by to zlé, veď pápež je k Nemu predsa len najbližšie,“ zasmial sa B. B. King. Atmosféra tlačovky strhla aj Petra Lipu, ktorý okrem tlmočenia využil prítomnosť vedľa sediaceho B. B. Kinga a kládol mu otázky v rovnakej miere ako novinári.

 

A aké to bolo na koncerte? Ako si na to spomínam po 22 rokoch? B. B. King uviedol počas dvojhodinovej šou prierez svojou doterajšou tvorbou – od strhujúcich rockˈnˈrollových skladieb až po snové bluesové balady; do programu však zaradil aj niekoľko piesní z už spomínaného CD „Deuces Wild“. Na pódium vstúpil po úvodných desiatich minútach „zahrievacieho kola“. Kvalitné vystúpenie bolo podkladané sólovými partmi členov osemčlennej kapely i gitarovými sólami samotného Kinga. „Keď si priložil obe ruky k uchu na znak, že ohlas publika sa mu zdá chladný, dav hneď reagoval nadšeným výkrikom. Tento americký spevák a gitarista navodil ozaj skvelú atmosféru bluesových štyridsiatych až šesťdesiatych rokov. Vypredanú sálu najrôznejšieho veku (na akcii sa zišlo približne 2000 ľudí, pozn. autora) bezpochyby prekvapila jeho vitalita,“ písal v denníku Pravda Ján Mikula. A dodal: „B. B. King si počas koncertu dovolil malý relax. Na chvíľu si sadol na prinesenú stoličku, ,porozprával‘ sa s publikom, vypil dva poháre minerálky a pokračoval. Pri vystúpení mal z čoho vyberať, veď počas kariéry nahral až 75 albumov. Výsledok bol jasný. Človek, ktorý päťdesiat rokov stojí na pódiu, je ,vyzretý‘ na akékoľvek publikum a s tým bratislavským sa spriatelil.“

 

 

Na záver dodajme, že magazín Rolling Stone B. B. Kinga umiestnil na tretie miesto v rebríčku najlepších gitaristov všetkých čias. V januári 1987 bol uvedený do Rockovej dvorany slávy, o rok neskôr sa stal držiteľom ceny NARAS za celoživotné dielo. Pri jej udeľovaní na 30. výročnom odovzdávaní cien Grammy (prvú získal už v marci 1971, pozn. autora) ho označili za „jedného z najoriginálnejších a najoduševnenejších bluesových gitaristov a spevákov, ktorého podmanivý štýl a oddanosť hudobnej pravde inšpirovali množstvo nádejných interpretov doma i v zahraničí k oslave blues“. V septembri 1990 sa stal 1917. hviezdou, zvečnenou na hollywoodskom Chodníku slávy.

 

ANDI RAY HAVERDA

 

Článok patrí k časopisu: