Benefičný koncert OSMIDIV v Banskej Štiavnici ponúkol viac ako len osem divov


 

OSMIDIV v Banskej Štiavnici sa niesol 18. augusta 2019 v znamení zážitkov. Spontánnych a úprimných. Benefičný koncert pre osoby s mentálnym postihnutím z Banskobystrického kraja a okolia bol dokonalou reklamou na výbornú náladu. Organizátori z Občianskeho združenia Milan Štefánik pripravili naozaj skvelé podujatie, na ktoré prijali pozvanie Drowning Charon, O.B.D., Gladiátor, IMT SMILE a speváčka Emma Drobná. Popoludním na miestnom amfiteátri sprevádzali moderátori Vera Wisterová a Peter „Šarkan“ Novák. Program odštartovala zumbou Danka Česneková. 

tasler
 

Od prvého koncertu IMT SMILE sa na amfiteátri zabávalo, spievalo, tancovalo, rozdávali sa darčeky... A na mysli nemáme iba tie hudobné, ale ako to už býva príjemným zvykom, deti si pre každého z interpretov vyrobili a pripravili transparenty, či drobné pozornosti, ktoré im potom venovali, čím sa takto úprimne poďakovali za zážitky, ktorých sa im dostalo. „Festival v Banskej Štiavnici je stretnutím  viacerých divov a určite je ich viac ako osem,“reagovala moderátorka Vera Wisterová. 


 

 

Hudobní hostia si užívali nielen koncerty, ale aj okolie Banskej Štiavnice. Napr. pre člena horor – punkovej zostavy Drowning Charon Huga, ktorý pochádza z Ekvádora, je i toto príležitosť, ako môže spoznávať Slovensko. „Cítim sa tu ako doma a akcie tohto typu ma vždy potešia, preto nikdy pozvanie neodmietneme. Aj vďaka ním totiž spoznávam Slovensko,“vysvetľoval Hugo z Drowning Charon, ktorý pochádza z Ekvádora.    

Osmidiv ako inšpiráciu na výlet s rodinami využili i O.B.D. Frontman kapely Roman Galvánek je vyštudovaný historik, preto niet divu, že si v Banskej Štiavnici prišiel na svoje. Benefíciu doviedli do finále Emma Drobná a Gladiátor. „Keďžena takýchto akciách už máme svojich kamarátov a navyše tu vládne familiárna atmosféra, vždy prídeme radi zahrať. Okrem toho naposledy sme tu nemohli vystúpiť kvôli dažďu, ale teraz počasie klaplo a užili sme si to i my na pódiu,“uviedol Miko Hladký.  
 

Chýbať samozrejme nemohli ani rôzne workshopy, tvorivé dielne, či strieľanie z luku a kuše. Firma SPIG zo Zvolena predstavila nielen svoju činnosť, ale asistovala aj pri preprave zdravotne postihnutých hostí vlastným schodolezom. „Páči sa mi harmónia, s akou sa tu stretli mentálne, či zdravotne postihnutí ľudia so zdravými. Podporiť túto akciu vstupným bolo to najmenej, čo sme mohli urobiť,“ dodala návštevníčka festivalu Monika z Nitry.   

Benefičný koncert OSMIDIV jubiloval tento rok 10. ročníkom. Vďaka spojeniu ušľachtilej myšlienky, ochoty dobrovoľníkov a všetkých hudobných hostí, ktorí prijali v jeho histórii pozvanie do Banskej Štiavnici, sa podarilo vytvoriť podujatie s neopakovateľnou atmosférou. Za 10 rokov festivalu Osmidiv sme priniesli „večným deťom“, ako zdravotne postihnuté deti familiárne nazývame, mnoho radostí a krásnych kultúrnych zážitkov. Deti majú čistú dušu a z tohto intenzívne prežitého dňa budú čerpať ešte dlhý čas,“ pripomenul hlavný organizátor Milan Štefánik. 

Text: Daniela Sokolovičová a Imrich Makó

foto: Petra Sekáčová, Igor Frimmel, Milan Maršalka, Ján Koťo, Tatiana Orolínová a Ján Vlk - Dreamwolf Arts

Video: Igor Kolesár