BEYERDYNAMIC TG V70 s * pódiový spevácky mikrofón (test)

tg_v70s

Beyerdynamic TG V70 s je stage superkardioidný spevácky mikrofón s naozaj svojskou charakteristikou zvuku. 

 

Spevácke stage mikrofóny boli, sú a budú večnou témou debát medzi zvukármi, ale aj muzikantmi a spevákmi. Mnohí obhajujú starú dobrú klasiku Shure SM 58, ale stále sa objavujú novinky, ktoré sa chcú presadiť na tomto špecifickom trhu a zožať úspech ako SM 58-mička.

 

V prípade firmy Beyerdynamic nemôžeme hovoriť ako o nováčikovi na trhu, nakoľko má za sebou dlhoročnú históriu počas ktorej vznikli aj legendárne mikrofóny. Práve preto som bol zvedavý, ako TG V70 znie. Pri prvom zapojení mikrofónu u mňa v štúdiu som zistil, že mikrofón znie fakt svojsky, má pekne zafarbené spodné pásmo, vyrovnané stredy a celkom pekné konkrétne a mierne zvýraznené výškové pásmo, čo mi trochu pripomenulo môj starý dobrý „kondíkový“ Electrovoice.
 Konštrukčne je mikrofón kvalitne prevedený, sadne skvele do ruky, čo je veľmi dôležité, aby vydržal náročné zaobchádzanie a podmienky na pódiu. Odmontovateľný kryt kapsule sa dá jednoducho vyčistiť. Následne som mikrofón ponúkol na vyskúšanie spevákovi, ktorý u mňa práve točí CD. Striedavo spieval do SM 58 a TG V70. Mal som pocit že z TG V70 ide akoby silnejší a objemnejší signál, asi vďaka tým spomínaným nižším stredom. Spevák skonštatoval, že sa mu dobre spieva a že mu hlas znie zamatovo. Nahrali sme teda track cez  TG V70 aj cez SM 58 a vložili sme ich bez úprav do mixu. Veľmi ma prekvapilo, že  TG V70 si naozaj viedla skvelo a konkurovala SM 58, aj keď tá sa v mixe presadzovala o čosi konkrétnejšie. Zaujímavé bolo, že akonáhle som ubral na EQ tie spomínané nižšie stredy, mikrofón sa v mixe správal skoro ako veľkomembránový kondenzátor.

 

 

krivka

Beyerdynamic TG V70 s je skvelý stage spevácky mikrofón, ktorý si určite nájde svoje pevné miesto na pódiách po celom svete. Nie je až taký univerzálny ako spomínaná SM 58, ale keď spieva do neho ten správny a špecifický hlas, výsledky môžu byť excelentné. TG V70 s je totižto mikrofón, ktorý si musí nájsť svojho správneho speváka.

 

PETER DOBRÍK
 

Distribúcia: Basys * www.basys.sk * Cena: 189 €

Technické špecifikácie TU

 

Článok patrí k časopisu: