BOSS RE-202 Space Echo (novinka)

boss_re-202

Legendárny Roland RE-201 Space Echo sa vracia v podobe pokročilého delay pedálu s modernými funkciami.

 

 

Majstrovské dielo sa vracia do modernej éry

Roland RE-201 Space Echo, predstavený v roku 1974, patrí medzi najlegendárnejšie a najvyhľadávanejšie efektové jednotky. Táto pásková klasika sa vyrábala viac ako 14 rokov a jej charakteristické rytmické echo, teplý charakter zvuku a výnimočne hrateľné zvukové zvláštnosti inšpirujú hudobníkov, producentov a štúdiových technikov aj po štyroch desaťročiach.

Vďaka intenzívnemu výskumu a vývoju a našim najnovším inováciám prináša RE-202 doposiaľ nevídaný autentický zvuk a charakter Space Echo. Tento pokročilý pedál, vytvorený spoločnosťou, ktorá navrhla originál, zachytáva čaro RE-201 v dokonalých detailoch, od vlastností magnetickej pásky a motora až po živý pružinový reverb a všestranný obvod predzosilňovača. Okrem toho sme rozšírili vintage charakter Space Echo o množstvo nových funkcií prispôsobených modernej hudbe.

 

  • Autentická reprodukcia zvuku a charakteru legendárneho modelu Roland RE-201 Space Echo
  • Klasický echo zvuk viachlavovej pásky s väčším časom oneskorenia

·        Pôvodná konfigurácia s tromi hlavami a ďalšou páskovou hlavou pre 12 jedinečných kombinácií echa

·        Nezávislá sekcia stereofónneho reverbu s pôvodným typom pružinového reverbu plus efekty hall, plate, room a ambience

·        Ovládanie saturácie na pridanie kompresie magnetickej pásky a zafarbenia predzosilňovača

·        Ovládanie Wow & Flutter na zavedenie rôznych úrovní prirodzenej páskovej modulácie    

·        Na výber máte stav novej a starej pásky

·        Výber vstupných režimov pre optimálny výkon s nástrojmi a linkovými zariadeniami

·        Efekty Warp a Twist s ovládaním pomocou pedálového spínača

·        Výber medzi nespracovaným analógovým suchým signálom a modelovaným zvukom pôvodného predzosilňovača Space Echo

·        Štyri vstavané pamäte a aktuálne nastavenia panela

·        Uloženie a výber 127 pamätí prostredníctvom externého MIDI programu

·        Funkcie Tap tempo a Carryover

·        Skutočný stereo vstup a výstup

·        Rozšírené ovládanie pomocou externých pedálových spínačov, Expression pedálu alebo MIDI

 

Čaro páskového echa

Páskové echo bol prvý delay efekt a jeden z prvých efektových procesorov dostupných pre elektronických hudobníkov. Na rozdiel od dnešných digitálnych jednotiek s procesorom je páskové echo jednoduché zariadenie, ktoré využíva motorček na ťahanie magnetickej pásky cez jednu alebo viacero záznamových/prehrávacích hláv. Teplý, plný a dynamický zvuk páskového echa ovplyvňuje mnoho faktorov. Neustále sa meniaca vstupná úroveň podfarbuje zvuk rôznym množstvom páskovej saturácie a kompresie. Okrem toho kolísanie otáčok motora, trenie, wow, flutter a ďalšie prvky vytvárajú príťažlivý modulovaný charakter, ktorý je jemný a neustále sa vyvíja.
 

echo

 

RE-201 Space Echo: jednoducho legenda

RE-201 bol referenčným produktom Roland a jednou z popredných páskových echo jednotiek svojej doby. Mal tri rovnomerne rozmiestnené hlavy, ktoré vytvárali širší rozsah echo efektov ako klasické konštrukcie s jednou hlavou, a inovatívny systém voľného chodu pásky, ktorý zabezpečoval vynikajúci výkon s minimálnym opotrebovaním pásky. Praktické ovládače poskytovali rýchly prístup k čistým, jednoduchým delayom alebo rôznym kombináciám hláv pre hutné rytmické echá. Vo výbave bol aj pružinový reverbový tank, vďaka ktorému bol RE-201 komplexný nástroj pre kvalitné ambientné efekty. V neposlednom rade boli ďalším kľúčovým prvkom bohatého zvuku modelu Space Echo analógové obvody predzosilňovača.

 

Znovuzrodené majstrovské dielo

RE-202 je vybavený najnovšími technológiami a vytvorený na základe detailnej analýzy niekoľkých vintage modelov RE-201 vrátane pôvodnej jednotky z archívu výroby BOSS a Roland. Je to dokonalý zážitok zo Space Echo vo všestrannom modernom pedáli.

Aj keď predchádzajúce jednotky BOSS zachytávali skutočný charakter zvuku a základné vlastnosti modelu Space Echo, nové pokroky nám umožnili ísť hlbšie ako kedykoľvek predtým. V modeli RE-202 dokázali naši inžinieri kompletne reprodukovať všetky komplexné nelineárne nuansy, ktoré prispievajú k nesmrteľnému charakteru modelu RE-201. Všetko, čo ovplyvňuje zvuk, bolo starostlivo preskúmané a obnovené pomocou úplne nových algoritmov, vrátane dráhy pásky, mechanizmu nahrávania/prehrávania, variácií motorčeka, sfarbenia predzosilňovača, veku pásky, charakteru pružinového reverbu a ďalších prvkov.
 

boss

 

Retro zvuk na dosah ruky

RE-202 dokonale kopíruje vintage atmosféru modelu RE-201 bez potreby pravidelnej výmeny pásky a údržby hardvéru. Má všetky základné ovládacie prvky pôvodného modelu vrátane ikonického 12-polohového voliča režimov. Každý zvuk je reprodukovaný s úplnou presnosťou. Napríklad postupná zmena výšky tónu, ku ktorej dochádza pri nastavení ovládača Repeat Rate, alebo skvelá spätná väzba pri maximálnom nastavení ovládača Intensity.

Vďaka voliteľnému veku pásky a variabilným ovládacím prvkom môžete nastaviť všetko od úplne nového modelu Space Echo až po opotrebovaný charakter a zvláštnosti obľúbenej vintage jednotky. Ovládač Saturation bol dôkladne kalibrovaný na základe skutočného správania sa magnetickej pásky a predzosilňovača modelu RE-201. Zvuk je vďaka nemu teplejší a komprimovanejší, čím viac otáčate ovládačom. Vďaka expresívnemu ovládaniu Wow & Flutter môžete vyčarovať všetky prirodzené modulačné charakteristiky, ktoré sú pre zvuk Space Echo nevyhnutné.

 

Zvukové vylepšenia

RE-202 má mnoho nových funkcií, ktoré rozširujú možnosti Space Echo pre dnešných hudobníkov. K dispozícii je dvojnásobný čas delay a štvrtá virtuálna pásková hlava, ktorá odomyká päť ďalších zvukových kombinácií. K dispozícii je aj typ echa, ktorý mení vzdialenosť medzi hlavami, čo pôvodná verzia nedokázala. Na rozdiel od mono modelu RE-201 poskytuje RE-202 skutočný stereo vstup/výstup a možnosť výberu použitia s gitarou alebo linkovými zariadeniami. Pri suchom zvuku si môžete vybrať medzi teplým a hutným tónom predzosilňovača RE-201 alebo čistým signálom bez spracovania.

Súčasťou jeho výbavy je aj stereo verzia originálneho zvuku pružinového reverbu z modelu RE-201 spolu s typmi hall, plate, room a ambience pre väčšiu všestrannosť. K dispozícii sú aj expresívne efekty Warp a Twist, ktorými môžete počas hrania vystreliť zvuk do vesmíru stlačením fooswitchu.

 

 

Moderné ovládanie

Okrem vintage srdca a duše má RE-202 všetky moderné funkcie, ktoré by ste od pokročilého delay pedálu očakávali. K dispozícii sú štyri pamäte na ukladanie a vyvolávanie obľúbených zvukov a ďalších 123 je prístupných prostredníctvom MIDI programu. K dispozícii je aj funkcia Tap tempo a voliteľné prenášanie delay efektu pri prepínaní pamätí. Okrem toho je možné stlmiť suchý signál pre paralelné nastavenie efektov a použitie v štúdiu. Rozšírené ovládanie je k dispozícii prostredníctvom externých nožných spínačov, Expression pedálu a MIDI vrátane ovládania viacerých parametrov naraz v reálnom čase.

Článok patrí k časopisu: